Nocturne - przegląd ofert nowej płyty Vangelisa

Już 25 stycznia 2019 roku do sprzedaży w polskich sklepach trafi nowy album Vangelisa - Nocturne. Płyta ukaże się nakładem Universal Music Polska. Poniżej szczegóły wydań CD i LP.

Vangelis, kompozytor uważany powszechnie za pioniera współczesnej muzyki elektronicznej, umożliwił swoim fanom przedpremierowy odsłuch nowego albumu Nocturne. Aby z tej możliwości skorzystać, należy zrobić zdjęcie księżyca i przesłać je za pośrednictwem telefonu komórkowego zgodnie z instrukcjami na specjalnie stworzonej do tego celu stronie vangelisnocturne.com. Strona ta wykorzystuje technologię rozpoznawania wizualnego, która pozwala na odsłuchanie kolejnych singli Vangelisa zgodnie z aktualnymi fazami księżyca.

 

Single promujące płytę: Nocturnal Promenade I Chariots of Fire

Nowy album Vangelisa ukaże się 25 stycznia 2019 roku dla Decca Records. To kolekcja 11 utworów na fortepian, nagranych w unikatowym i niepowtarzalnym stylu Artysty.  

Na albumie znajdują się zarówno nowe kompozycje, jak również nowe wersje  kultowych hitów, w tym Chariots of Fire i Love Theme z filmu Blade Runner. Wyjątkowy jest również fakt, że Vangelis po raz pierwszy sam wykonuje swoje utwory na fortepian solo.

„Noc daje życie wszystkiemu”

– dla Vangelisa ten cytat z orficznego Hymnu do nocy mówi wszystko

Nocturne to pierwszy album Vangelisa od dwóch lat zawierający w większości nowy materiał. Kompozycje - jak wskazuje tytuł -  są inspirowane porą nocną. Wśród nowych utworów znajdują się takie kompozycje, jak Nocturnal Promenade, która otwiera album i jest pierwszym singlem, a także Through the Night Mist, Sweet Nostalgia i Lonesome.

Fani fotografujący księżyc © Jake Turney

Muzyka Vangelisa często łączy się z tematyką naukową, historyczną a także poszerzania wiedzy o wszechświecie. Oprócz ścieżki dźwiękowej do Rydwanów Ognia, za którą otrzymał Oscara, Vangelis skomponował również muzykę do takich filmów, jak Blade Runner, Antarctica, 1492: Wyprawa do raju, czy Aleksander. Stworzył także symfonię chóralną Mythodea dla NASA, jako ilustrację muzyczną misji na Marsa w 2001 roku (tak zwanej „2001 Mars Odyssey”). Jego muzykę wykorzystano również w serialu dokumentalnym Kosmos Carla Sagana.

Inspiracją dla jego albumu Rosetta z 2016 roku była nosząca tę samą nazwę sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której zadaniem było wejście na orbitę komety.

Vangelis wciąż potrafi komponować pasjonującą muzykę, która porusza zmysły słuchaczy. Odzwierciedlają to miliony sprzedanych płyt. Dla Vangelisa muzyka ma na celu inspirować, uzdrawiać i budować ludzkość, a jego nowy album Nocturne pozwala słuchaczom na chwilę wyciszenia i ponownego połączenia się z otaczającym nas światem.

 „Niedościgniony pionier, tworzący ponadczasowe arcydzieła” - BBC

Lista utworów:

 1. Nocturnal Promenade
 2. To the unknown Man from Spiral
 3. Movement Nine from Mythodea
 4. Moonlight reflections
 5. Through the Night Mist
 6. Early Years
 7. Love Theme from Blade Runner
 8. Sweet Nostalgia
 9. Intermezzo
 10. To a Friend
 11. La Petite Fille de la Mer from Apocalypse des Animaux
 12. Longing
 13. Chariots of Fire from Chariots of Fire
 14. Unfulfilled Desire
 15. Lonesome
 16. 1492: Conquest of Paradise from 1492: Conquest of Paradise
 17. Pour Melia

Na vangelisnocturne.com można odsłuchać fragmenty nowego albumu Vangelisa.

facebook.com/VangelisOfficial 

Gdzie kupić album „Nocturne"?

Wydanie regularne na CD (droższe):

Wydanie typu „zagraniczna płyta, polska cena” na CD (tańsze):

Winyl (2xLP):

źródło: zdj. i materiały prasowe Decca Records / Universal Music Polska