Nowe wydanie książki „Monte Cassino. Bitwa narodów II wojny światowej” trafiło do księgarń

Od dzisiaj w kinach możemy oglądać polski film „Czerwone maki”, w którym zagrali Leszek Lichota i Bartłomiej Topa. To pierwszy polski film o słynnej bitwie pod Monte Cassino. Z tej okazji w księgarniach znajdziecie już nowe wydanie książki Matthew Parkera „Monte Cassino. Bitwa narodów II wojny światowej”.

Nowe wydanie książki o bitwie pod Monte Cassino już w księgarniach

2 kwietnia trafiło do księgarń nowe wydanie książki Matthew ParkeraMonte Cassino. Bitwa narodów II wojny światowej”. Klasztor na Monte Cassino stał się wielkim symbolem ludzkiego poświęcenia i niemal niewyobrażalnego cierpienia.

Monte Cassino było zapewne najdoskonalszą pozycją obronną w Europie. Szczególnie umocniony przez Niemców rejon był częścią linii Gustawa blokującej aliantom drogę do Rzymu na początku 1944 roku. Z powodu skalistego, usianego urwiskami terenu działania bojowe prowadziła tam głównie piechota, wspierana ostrzałami artyleryjskimi. Kiedy przywódcy aliantów spierali się o strategię, zwykli żołnierze z blisko dwudziestu krajów walczyli w straszliwych warunkach. Sześciomiesięczne walki przerodziły się w rzeź – przywołującą na myśl najgorsze epizody pierwszej wojny światowej – w której ćwierć miliona ludzi zostało zabitych lub rannych.

Opierając się na bezpośrednich relacjach weteranów z całego świata, Matthew Parker odtworzył tę spektakularną bitwę i doświadczenia niezwykle odważnych ludzi, którzy w niej walczyli. W Polsce zdobycie Monte Cassino pozostaje symbolem odwagi, poświęcenia i bohaterstwa żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa walczących o wyzwolenie Europy i powrót do wolnej ojczyzny.

monte cassino 2024 

5 kwietnia do polskich kin trafił film „Czerwone maki” przedstawiający epopeję żołnierzy 2 Korpusu pod Monte Cassino.

Matthew Parker jest cenionym przez krytyków historykiem. Pisze artykuły dla najważniejszych gazet w Wielkiej Brytanii. Regularnie wygłasza wykłady na uniwersytetach na całym świecie, często bierze udział w programach telewizyjnych i radiowych. Za swoje prace historyczne został przyjęty do prestiżowego Royal Historical Society. Oprócz Monte Cassino opublikował takie bestsellery jak The Battle of Britain, Panama Fever, The Sugar Barons, Goldeneye: Ian Fleming in Jamaica. Jego najnowsza książka to One Fine Day. Urodził się w Salwadorze, a dorastał w Anglii, Norwegii i Barbadosie. Obecnie mieszka w Londynie.

źródło: Materiał prasowy / artykuł sponsorowany / zdj. Rebis