Nowy  kryminał już dostępny na Playerze. Poznajcie bohaterów serialu „Lipowo. Zmowa milczenia”

Od wczoraj na platformie Player możecie obejrzeć 1. odcinek polskiego serialu kryminalnego pt. „Lipowo. Zmowa milczenia”. Nowa rodzima produkcja jest adaptacją powieści „Motylek” z 2014 roku autorstwa popularnej w gatunku autorki Katarzyny Puzyńskiej. Pozycja jest pierwszą odsłoną sagi kryminalnej o fikcyjnej wsi Lipowo, a zatem możemy spodziewać się, że produkcja nie skończy się na jednym sezonie. Jeśli jeszcze nie zdążyliście odpalić debiutu, zapoznajcie się z jego opisem, jak i bohaterami opowieści.

Lipowo. Zmowa milczenia” już dostępny na Playerze. Fabuła serialu

ośmioodcinkowej historii fani poznają mieszkańców Lipowa – małej, sennej miejscowości otoczonej malowniczymi lasami i jeziorami na Kujawach. Życie tu przypomina sielankę, wszyscy się znają, szanują, mniej lub bardziej lubią, a głosem sumienia jest lokalny proboszcz. W rzeczywistości nad spokojnym Lipowem unosi się gęsta mgła tajemnicy, która spowija miasteczko od lat i wpisała się w jego krajobraz.

W 1. odcinku w miasteczku pojawia się „Przyjezdna” – pisarka Weronika Nowakowska. Zaszywa się w domku w lesie, szukając inspiracji do nowej książki. Już pierwszy wieczór w okazuje się dla niej bogaty w doświadczenia – spotyka zakrwawioną dziewczynę w lesie. Na drugi dzień próbuje dowiedzieć się, co mogło się stać, ale nikt nie bierze jej na poważnie. Okoliczności działają na jej niekorzyść. Podobnie jak mieszkańcy Lipowa, którzy biorą ją za wariatkę. Z wyjątkiem Daniela – młodego szefa lokalnego posterunku policji, Wiery – miejscowej sklepikarki – znachorki oraz siostry Moniki, jedynej zakonnicy z pobliskiego zakonu, której nie obowiązują śluby milczenia. A która wydaje się coś wiedzieć na temat tajemniczej dziewczyny z lasu
 
Sprawdź też: „Gang Zielonej Rękawiczki” powróci na Netfliksa z 2. sezonem! Duże nazwiska w obsadzie

Poznajcie bohaterów. Oto obsada serialu „Lipowo. Zmowa milczenia”

Julia Kijowska („Miłość”, „Zjednoczone stany miłości”) jako Weronika

image_processing20230818-2233142-1z094ff.jpg

Nowa mieszkanka w Lipowie. Wynajęła od Konarskich dom w lesie, gdzie zaszyła się wraz ze swoim psem. Szuka ucieczki od warszawskiego zgiełku, dawnego życia oraz nieudanego małżeństwa z Michałem (Jan Wieczorkowski). A także weny do napisania książki. W nowym miejscu ma raczej pozycję ‘outsiderki’. Nie szuka towarzystwa, przyjaciół ani tym bardziej związku. Ceni sobie raczej spotkania bez zobowiązań. 
 
Piotr Pacek („Sexify”, „Król”) jako Daniel
 
image_processing20230818-2233143-16d152y.jpg

Młody szef komisariatu w Lipowie. To typ delikatnego olbrzyma. W Lipowie mieszka z nadopiekuńczą matką, ale daleko mu do typowego maminsynka. Daniel zwyczajnie wie, że jest jedynym wsparciem dla matki (Beata Kawka) od czasu tragicznej śmierci ojca-bohatera. Tęskni za nim, chociaż słabo go pamięta. To w efekcie popycha go do tego, żeby być jak najlepszym policjantem. Choć Daniel ma duże ambicje, to niewiele okazji w Lipowie, żeby się naprawdę wykazać. 

Olaf Lubaszenko („Psy”, „Krótki film o miłości”) jako Ksiądz Józef

image_processing20230818-2233142-1yjv5py.jpg

Ksiądz proboszcz w parafii w Lipowie, a jednocześnie zarządca klasztoru, w którym oficjalnie mieści się doskonale prosperująca i sławna na całą Europę manufaktura haftowanych szat liturgicznych. Dla wielu Ksiądz Józef jest jak najprawdziwszy ojciec, w zarządzanym przez niego, z pomocą Siostry Moniki, klasztorze, mieszkańcy znajdują pracę i wsparcie. Ma poczucie humoru i łatwo nawiązuje kontakt. Ksiądz potrafi pomóc, ale też odpowiednio wykorzystać powierzone mu podczas spowiedzi sekrety

Maja Barełkowska („Dekalog VII”, „Demon”) jako Siostra Monika
 
image_processing20230818-2233142-141mcer.jpg

Zakonnica ze skomplikowaną przeszłością – po cesarskim cięciu. Raz w miesiącu bywa u fryzjera, gdzie farbuje włosy. Od wielu lat w zakonie, była przedsiębiorcza i świetnie prowadziła parafię Księdza Józefa. Znalezienie jej zwłok oficjalnie otwiera lipowską puszkę Pandory

Antoni Sałaj („Korona królów”, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”) jako Edek

image_processing20230818-2233142-hhp1j4.jpg

Małomówny, oddany pomocnik i powiernik Księdza Józefa, którego darzy miłością bezwzględną. Dał Edkowi drugą szansę w życiu. Edek teraz głęboko wierzy, że razem z Księdzem czyni świat lepszym.

Mariusz Bonaszewski („Sortownia”, „Powidoki”) jako Senior Kojarski

image_processing20230818-2233142-1gct3so.jpg

Lokalny biznesmen i człowiek sukcesu. Dorobił się w czasach transformacji, a teraz ma ekskluzywny hotel i zespół pałacowy z parkiem. Jest też miejscowym dobroczyńcą. Dzięki swojej żonie Blance przeżywa drugą młodość, z czego szydzi jego trudny syn Junior. Senior planuje sprzedać część swoich udziałów w fabryce. Chociaż to wzbudza mieszane uczucia wśród lokalnej społeczności, Senior ma swoje plany – najzwyczajniej w świecie pragnie oddać się rodzinie i dziecku, którego spodziewają się z Blanką.

Julia Konarska („Bodo”, „Przyjaciółki”) jako Blanka

image_processing20230818-2233143-1no96sy.jpg

Dla wielu jedynie „żona Kojarskiego.” Ale tylko ci, którzy jej dobrze nie znają, widzą w niej łasą na pieniądze Seniora karierowiczkę. Wystarczy ją lepiej poznać, żeby zauważyć, jak bardzo kocha sporo starszego od siebie męża. W Lipowie Blanka jest duszą towarzystwa, choć przez swój wygląd i śmiały ubiór bywa częstym obiektem zazdrości. Oraz adoracji ze strony Ziętara.

Eryk Kulm Jr. („Filip”, „Mowa ptaków”) jako Ziętar

image_processing20230818-2233143-vf12h.jpg

Postać z lokalnego półświatka, prowadzi swoje szemrane interesy pod przykrywką legalnej działalności. Kolejna planowana inwestycja zaognia jego konflikt z Księdzem i z Seniorem Kojarskim. Ziętar jest zakochany w Blance i planuje, że odbije ją Seniorowi. Ma też swoje drugie oblicze – kochającego i opiekującego się chorym ojcem po udarze syna.

Artur Ziółkowski („Orzeł”. Ostatni patrol, „Odwilż”) jako Junior

image_processing20230818-2233142-ryr0xb.jpg

Marnotrawny syn Seniora z poprzedniego małżeństwa. Leniwy i mocno zakompleksiony, bardzo boi się stracić dostęp do pieniędzy ojca. Jego matka zmarła, kiedy był jeszcze dzieckiem. Pogrążony wtedy w żałobie Senior rzucił się w wir pracy i trochę zaniedbał relację z synem. Junior skrycie nienawidzi ojca, bo ten nieustannie przypomina mu o jego niedociągnięciach.

Agnieszka Suchora („Cicha noc”, „Daleko od noszy”) jako Wiera

image_processing20230818-2233143-5txyde.jpg

Prowadząca lokalny sklep dziwaczka, która zna się na naturalnych środkach leczniczych, także tych halucynogennych. To osoba życzliwa i mocno uduchowiona. Zawsze mówi co myśli. Wielu mieszkańców Lipowa się u niej leczy, większość potajemnie. Wiera zna sekrety mieszkańców miasta, oni natomiast nic nie wiedzą o jej. Stała się duchową przewodniczką Bartka Rosoła, a teraz zbliża się do Weroniki.

Marcin Sztabiński („Wołyń”, „Listy do M.”) jako Janusz

image_processing20230818-2233143-ajyzi8.jpg

Policjant, niepijący alkoholik, samotny ojciec Bartka i Ewy. Dla swoich dzieci zrobiłby wszystko. Kiedy okazuje się, że Bartek może być zamieszany w śmierć Siostry Moniki, wstawia się za nim. Do czasu… Bo prawda okazuje się być ponad jego siły.

Antoni Sztaba („Zadra”, „Chłopcy z motylkami”) jako Bartek

image_processing20230818-2233142-1ya249p.jpg

Syn Janusza i brat Ewy.  Wrażliwy, niepasujący do świata, w którym żyje, a już na pewno do pracy w warsztacie samochodowym. W pewnym momencie okazuje się zamieszany w śmierć zakonnicy; nie ma alibi, zostaje aresztowany. Jego prawdziwą tajemnicę pomaga odkryć Weronika… Ale czy wszyscy są na nią gotowi?

Magdalena Żak („Cicha noc”, „Znaki”) jako Ewa

image_processing20230818-2233142-126gwg.jpg

Córka policjanta Janusza i siostra Bartka. Trochę zagubiona, ale rezolutna nastolatka. Jest wiecznie skłócona ze swoim samotnym ojcem, który zupełnie nie potrafi jej zrozumieć. W pewnym momencie wprowadzi Weronikę w sekrety Lipowa, stanie się jej informatorem i włączy w poszukiwania swojej przyjaciółki Majki. W niektórych kręgach figuruje jako „Cytrynka”…

Krzysztof Wach („1983”, „Furioza”) jako Paweł

image_processing20230818-2233142-j2jdyl.jpg

Policjant w Lipowie, syn policjanta-bohatera, który zginął tragicznie wraz z ojcem Daniela. Wygląda trochę jak postać z amerykańskich filmów o nastolatkach, i tak też się czasem zachowuje. Tylko Paweł dawno już nastolatkiem nie jest, raczej jakby trwa w przedwczesnym stanie kryzysu wieku średniego

„Lipowo. Zmowa milczenia” – ile odcinków? Harmonogram odcinków 

Lipowo. Zmowa milczenia” to projekt od początku rozwijany przez Akson Studio we współpracy z Zespołem Produkcji Fabularnej TVN Warner Bros. Discovery, na którego czele stoi Marta Grela-Gorostiza. Scenariusz stworzyli Milena KorolczukBartosz Janiszewski i Michał Godzic pod nadzorem Kaśki Śliwińskiej-Kłosowicz. Serial wyreżyserował Łukasz Ostalski.
 
Na całość debiutanckiej serii złoży się 8. odcinków. Każdy kolejny epizod pojawiać się będzie dokładnie w każdy piątek co tydzień aż do 6 października
 
  • 1. odcinek – 18 sierpnia
  • 2. odcinek – 25 sierpnia
  • 3. odcinek – 1 września
  • 4. odcinek – 8 września
  • 5. odcinek – 15 września
  • 6. odcinek – 22 września
  • 7. odcinek – 29 września
  • 8. odcinek – 6 października

Źródło i zdj. Player