O co pokłócili się  Hans Christian Andersen i Charles Dickens? Dowiemy się tego z nowego filmu

Powstanie filmowa interpretacja brzemiennego w skutkach spotkania dwóch słynnych pisarzy, Hansa Christiana Andersena i Charlesa Dickensa. O wspólnym pobycie w posiadłości autora „Opowieści wigilijnej”, „Opowieści o dwóch miastach” i „Olivera Twista”, który doprowadził do zakończenia znajomości obu artystów, opowiedzą twórcy „LEGO. Przygoda” i animacji „Spider-Man: Poprzez multiwersum”.

Powstanie film o słynnej wizycie Hansa Christiana Andersena w domu Charlesa Dickensa

W 1857 roku, po blisko dziesięciu latach wymieniania ze sobą korespondencji, Hans Christian Andersen i Charles Dickens – wówczas obaj uznani już przez środowiska literackie – spotkali się w domu autora „Opowieści wigilijnej”. Pobyt Andersena w wiejskiej posiadłości Gadshill położonej w hrabstwie Kent potrwał kilka tygodni. Po jego wyjeździe Dickens nie odpisał już na żaden z następnych listów ze strony Andersena.

Przyczyny tak nagłego zerwania kontaktu ujrzały światło dzienne dzięki opublikowaniu listów brytyjskiego pisarza, w których ten w szczegółach opisał uciążliwości doznane ze strony Duńczyka na przestrzeni dłużących się tygodni wizyty (początkowo pobyt u Dickensa miał potrwać dwa tygodnie – skończyło się na pięciu). Obok stanów depresyjnych po stronie Andersena, jego zmiennych nastrojów i skłonności do wszczynania awantur, obaj panowie mieli poważne problemy z komunikacją – Dickens nie szczędził złośliwości pod adresem swojego gościa, zaś autor „Królowej śniegu” nie mówił najwyraźniej ani po angielsku, ani po francusku. W zaproszeniu wysłanym do jednego ze swoich najbliższych przyjaciół Dickens wspomniał wręcz, że „Hans Christian Andersen będzie nam towarzyszył, ale najpewniej nie sprawi Ci to problemu – zwłaszcza że on mówi wyłącznie w swoim własnym języku: duńskim. Aczkolwiek nawet co do tego mam pewne wątpliwości”.

W krótkim raporcie na łamach Film Updates wskazano, że katastrofalne spotkanie posłuży jako inspiracja dla pełnometrażowego filmu. Relację z listów Dickensa na potrzeby filmu zaadaptuje początkujący scenarzysta Henry Thaler, mający w dorobku przede wszystkim pracę asystencką – w tym charakterze działał między innymi za kulisami takich serialowych produkcji jak „First Wives Club” czy „Grown-ish”. Z kolei Phil Lord i Chris Miller – współtwórcy „Spider-Mana: Uniwersum”, animacji „Mitchellowe kontra maszyny” i serialu „The Afterparty” – mają objąć stanowiska producenckie przy projekcie. Na chwilę obecną nie dysponujemy nazwiskiem reżysera. Nie wiemy też, kto wcieli się w role obu pisarzy.

Źródło: Film Updates / zdj. Wikipedia / Museum Odense