Odrodzenie tom 1: Jesteś wśród przyjaciół - recenzja komiksu

Jedną z październikowych premier od wydawnictwa Non Stop Comics był pierwszy tom serii Odrodzenie pod tytułem Jesteś wśród przyjaciół. Czy warto po niego sięgnąć? Zapraszamy do lektury naszej recenzji.

Powrót do życia (po wcześniejszej śmierci) jest mocno eksploatowanym motywem. Jednak w serii Odrodzenie zostaje wykorzystany w wyjątkowy sposób, ponieważ Odrodzeni - jak nazywa się tych, którzy powinni nie żyć - są zagadkowymi postaciami, a nie tradycyjnymi zombie. 

Tajemniczość zjawiska, do którego dochodzi w małym miasteczku, skutkuje kwarantanną oraz stworzeniem specjalnej jednostki do spraw związanych z Odrodzonymi. W jej skład wchodzi Dana Cypress - przed kobietą stoją jednak nie tylko wyzwania natury kryminalnej i nadprzyrodzonej, lecz także prywatnej. Przykładowo - ojciec i szef zarazem ma duże wymagania względem bohaterki.

Jesteś wśród przyjaciół to udane wprowadzenie do serii. Od początku w miasteczku dzieje się dużo. Już na pierwszych kilku stronach dowiadujemy się o Odrodzonych, a później przenosimy się o 19 dni do przodu - do momentu, gdy sytuacja z powracającymi do życia zdążyła się nieco wyklarować. Tim Seeley nie traci czasu, o czym świadczy szybkie rozpoczęcie kilku istotnych wątków i kuszenie czytelnika tajemnicami. W świecie komiksu dzieją się dziwne rzeczy - dochodzi do morderstw, w okolicy pojawiają się enigmatyczne istoty, a nawet trafia się jakiś fanatyk religijny. 

odrodzenie_nsc_plansza_1.png

Byłaby to dużo lepsza mieszanka, gdyby akcja tak nie pędziła. Zresztą każdy z tych wątków jest rozwijany w mało oryginalny sposób, co odbija się na odbiorze. Chociaż pomysł na Odrodzonych przykuwa uwagę i zapowiada świeżą, ciekawą historię, to koniec końców otrzymujemy opowieść korzystającą ze schematów. Przez krwawe sceny niczym z horroru i szalone postacie komiks traci na wyjątkowości. Zamiast kameralnej atmosfery wynikającej z małego miasteczka jako miejsca wydarzeń, Odrodzenie zaczyna podążać drogą, która ma być bardziej spektakularna, a to kończy się trochę wrażeniem sztuczności.  

Uspokojam - nowa pozycja wydawnictwa Non Stop Comics nadal prezentuje się dobrze. Nawet przez chwilę nie można narzekać na nudę, a chłodny klimat miasteczka, które jest porównywane do Fargo, doskonale pasuje do nadnaturalnej historii z grozą i dreszczykiem emocji. Ciekawość wywoływana sekretami odnośnie Odrodzonych oraz intencjami niektórych bohaterów sprzyja szybkiej i przyjemnej lekturze, natomiast wątki osobiste nadają postaciom potrzebne rysy. Wiedząc więcej o życiu, problemach i relacjach Dany Cypress, głównej bohaterki, staje się ona bardziej przekonująca, a jej losy nas obchodzą. Dotyczy to również pozostałych charakterów, np. siostry Dany.

odrodzenie_nsc_plansza_2.png

Na pierwszy rzut oka ilustracje Mike'a Nortona nie wywierają szczególnego wrażenia, ale podczas czytania trudno nie docenić jego pracy. Jemu także zawdzięczamy tworzenie zagadkowej atmosfery, jak też rysowanie wyrazistych emocji na twarzach postaci. Kluczem do sukcesu jest zaprezentowanie bohaterów jako zwykłych ludzi, którzy stają się uczestnikami niecodziennych zdarzeń. Norton ukazuje również makabryczne sceny, wywołujące dyskomfort u czytelnika.

Podsumowanie

Pierwszy tom Odrodzenia to ciekawy początek historii łączącej w sobie elementy horroru, dramatu, thrillera i kryminału. Takie różnogatunkowe miksy są dzisiaj w cenie, więc komiks Tima Seeleya i Mike'a Nortona powinien zainteresować czytelników spragnionych opowieści z tajemnicami. Czeka na nich dobra rozrywka - a niewykluczone, że kolejne odsłony okażą się jeszcze lepsze.

Oceny końcowe

+3
Scenariusz
4
Rysunki
5
Tłumaczenie
4
Wydanie
6
Przystępność*
+4
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

*Przystępność - stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

odrodzenie-1.jpg

Szczegółowe zdjęcia komiksu Odrodzenie tom 1: Jesteś wśród przyjaciół znajdziecie w naszej prezentacji.

 Specyfikacja

Scenariusz

Tim Seeley

Rysunki

Mike Norton

Przekład

Robert Ziębiński

Oprawa

miękka

Liczba stron

128

Druk

kolor

Format

170x260 mm

Wydawnictwo oryginału

Image Comics

Data premiery

11.10.2017

Dziękujemy wydawnictwu Non Stop Comics za udostępnienie egzemplarza komiksu.

źródło: Non Stop Comics / Image Comics