Odrodzenie tom 2: Życie ma sens - recenzja komiksu

Odrodzenie powróciło w styczniu z nowym tomem zatytułowanym Życie ma sens. Jak się on prezentuje? Zapraszamy do lektury recenzji.

Tim Seeley miesza fantastykę z warstwą obyczajową, co daje bardzo dobre efekty. Na poziomie głównej tajemnicy - dlaczego zmarli powracają do życia? - dzieje się niewiele i tak samo niewiele się dowiadujemy. Jednak na poziomie relacji między postaciami czy oswajania się z nową sytuacją jest odwrotnie - i to się sprawdza.

W recenzji pierwszego tomu krytykowałem scenarzystę za podążanie za schematami i obieranie spektakularnej, trochę sztucznej drogi w prowadzeniu historii. W drugiej odsłonie Odrodzenia nie ma tego problemu. Fantastyka jest tłem, a za zło odpowiadają ludzie - co najwyżej nieprzeciętni pod względem swoich zdolności. Podkreślone zostają ich motywacje, przedstawione zostaje ich otoczenie - takie chwyty pozwalają każdego obdarzyć emocjami i charakterem. Co istotne, granica między pozytywnymi postaciami a negatywnymi czasami jest zatarta, a z problemami borykają się praktycznie wszyscy. Kwestia wiary, zdrada, skrywane wyrzuty... Część wątków spokojnie mogłaby się znaleźć w dramacie obyczajowym, którego punktem wyjścia nie byłoby nadnaturalne zjawisko.

odrodzenie_t2_plansza_00-min.jpg

Udaje się uzyskać zasygnalizowaną na samym początku serii kameralność. Owszem, światowe media interesują się sprawą, a władze państwowe mają inne spojrzenie niż władze miasteczka - ale jednak pozostajemy w obrębie miasteczka. To w nim rozgrywają się nieraz dość intymne historie. Czytelnik wczytuje się w rozmowę sióstr, podąża za ambitną reporterką (ważne: ambitną nie do przesady), zagląda bohaterom do mieszkań. Gra to cudownie również dzięki ilustracjom. Choć nie do końca podoba mi się padający śnieg z mocno zarysowanymi czarnymi konturami, to tak poza tym nie widzę żadnych niedoskonałości. Przekonują malujące się na twarzach postaci emocje, a zimowa sceneria dobrze łączy się z miasteczkiem, które nagle znalazło się w centrum uwagi. Warto odnotować - trafiają się bardzo drastyczne sceny, skutecznie podwyższające napięcie. 

Odrodzenie kojarzy mi się z inną opowieścią - serialem Pozostawieni. W produkcji HBO też fantastyka stała się punktem wyjścia do dramatycznych losów, choć w komiksie Tima Seeleya i Mike'a Nortona ma ona inny wydźwięk. Wiadomo, inaczej reaguje się na powrót zmarłych niż na zniknięcie żywych. I też inaczej traktowane jest pytanie, dlaczego tak się dzieje. W Odrodzeniu czujemy, że w końcu dostaniemy odpowiedź, bo pytanie nie wydaje się tak tajemnicze i niedostępne. Tak więc są różnice, ale i jakieś podobieństwa, choćby eskalacja konfliktów i problemów czy nagłe tłumy, doszukające się w Wisconsin nawet świętego miejsca (dość podobnie traktowano w drugim sezonie Pozostawionych małe miasto, gdzie nikt nie zniknął).

Wyjątkowo mam pewne zastrzeżenia do tłumaczenia i korekty. W tekście pojawiło się sformułowanie "wydaje się być", które zostało użyte w niewłaściwej sytuacji - "wydawał się być przyzwoitym kolesiem". Krótki research potwierdza, że "być" w tym przypadku jest zbędne i najlepiej je pominąć (czyli powinno być "wydawał się przyzwoitym kolesiem"). Chyba jeszcze raz widziałem tę konstrukcję w drugiej połowie komiksu, ale głowy bym za to nie dał. Bardziej dostrzegalnym błędem jest pomieszanie rodzajów w rozmowie telefonicznej Aarona. Mianowicie mężczyzna wypowiada się w rodzaju żeńskim. Chciałbym zaznaczyć - tłumaczenie nie jest złe, oceniam je przecież na czwórkę, jednak nie określiłbym go jako wzorcowego. Zabrakło trochę większej uwagi.  

odrodzenie_t2_plansza_01-min.jpg

Podsumowanie

Życie ma sens to bardzo dobre rozwinięcie historii z Jesteś wśród przyjaciół. Śledzeniu obyczajowych wątków towarzyszy ciekawość i napięcie, a postacie tylko zyskują na kolejnych wejrzeniach w ich życie. Bywa drastycznie, bywa emocjonująco, jest lepiej niż w poprzednim tomie. Dlatego jeśli wcześniej uznaliście Odrodzenie za mniej istotny tytuł, to zachęcam do ponownego rozpatrzenia swojego osądu.

+4
Scenariusz
4
Rysunki
4
Tłumaczenie
4
Wydanie
4
Przystępność*
4
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność - stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

Odrodzenie-2.jpg

Zachęconych recenzją odsyłamy do wpisu Odrodzenie tom 2, Głębia tom 2 i Paper Girls tom 2 - prezentacje komiksów, w którym znajdziecie obszerną galerię zdjęć oraz prezentację wideo.

Specyfikacja

Scenariusz

Tim Seeley

Rysunki

Mike Norton

Przekład

Bartosz Musiał

Oprawa

miękka

Liczba stron

128

Druk

kolor

Format

170x260 mm

Wydawnictwo oryginału

Image Comics

Data premiery

10.01.2018

źródło: Non Stop Comics / Image Comics