Odrodzenie tom 3: Odległe miejsce - recenzja komiksu

Po bardzo dobrym drugim tomie Odrodzenia oczekiwania względem trzeciego były duże. I choć wysoko postawiona poprzeczka nie została przeskoczona, to seria dalej może się podobać. Zapraszamy do lektury recenzji.

Główne postacie kontynuują rozpoczęte wcześniej działania. Dana Cypress dalej stara się rozwikłać sprawę morderstwa swojej siostry. Trwa kwarantanna, a odrodzeni zachowują się dziwnie. Dodatkowo pojawiają się tajemnicze istoty, które wiążą się ze zjawiskiem powrotu do życia. 

Jakby więc nie spojrzeć, Odległe miejsce to tom, który swoją konstrukcją i poruszanymi motywami przypomina poprzednie odsłony. Nie ma żadnej rewolucji, ale takowa nie była przecież potrzebna. Chodziło o utrzymanie zainteresowania, szczególnie że do finału zostało jeszcze sporo czasu. 

Udaje się ta sztuka Timowi Seeleyowi. Scenarzysta wciąż znakomicie łączy dramat oparty na prywatnych sprawach postaci z wątkami fantastycznymi, kryminałem i dreszczowcem. Odrodzenie czyta się z naprawdę dużą przyjemnością, każdy tom jest jakby kolejnym odcinkiem ulubionego serialu. Odkrywane są kolejne sekrety, pojawiają się nowe zwroty akcji, fabuła idzie do przodu, wydarzenia śledzimy z perspektywy różnych postaci... A jeszcze dodajmy, że ten zimowy klimat małego miasteczka kojarzy się właśnie z produkcją telewizyjną - z Fargo.

odrodzenie-t3-plansza-01-min.png

Najciekawsze w Odległym miejscu są postacie dzieci. Jak one przyjmują sytuację, do której doszło w Wisconsin, możemy obserwować na dwóch przykładach. Mowa o synu głównej bohaterki - Cooperze - i jego znajomej. Co najciekawsze, ta znajoma sama należy do odrodzonych... Dziecięca perspektywa daje duże możliwości budzenia emocji. Tim Seeley aż tak mocno ją nie wykorzystuje, za co można go też chwalić, bo niektórzy twórcy mają tendencje do przesadzania, co skutkuje sztucznością. Sprytnym posunięciem było również zaprezentowanie komiksów Coopera, które nie tylko stanowią wejrzenie w wyobraźnię chłopca, lecz także pozwalają zrozumieć, jak odebrał on ostatnie wydarzenia.

Tutaj robotę robi Mike Norton. Jego rysunkom trudno cokolwiek zarzucić. W przypadku twórczości Coopera nie mamy wątpliwości, że widzimy pracę dziecka (swoją drogą, ta historyjka jest doprawdy zabawna, a zarazem ważna dla charakterystyki postaci). Sceny przedstawiające już samą akcję w dalszym ciągu bywają drastyczne, w pozostałym czasie odmalowują, wydawałoby się, zwyczajne miasteczko ze zwyczajną społecznością. Jednak to tylko pozory zwyczajności.

Autor rozwija zarówno nadnaturalny wątek, jak i prywatne problemy bohaterów. One niejednokrotnie się łączą, np. zagrożenie może sprawić, że postacie się do siebie zbliżą albo może dojść do konfliktu między nimi. W centrum uwagi jest przede wszystkim siostrzana relacja między Daną a Em, ale to tylko przykład jednego z kilku skomplikowanych stosunków. Takie prowadzenie fabuły sprawia, że charaktery pojawiające się w Odrodzeniu są bardziej przekonujące, wiarygodne, a ich losy obchodzą czytelnika. Moją faworytką jest Em, która z jednej strony intryguje swoimi tajemnicami i zdobywa sympatię pomaganiem w skrajnych sytuacjach, a z drugiej - nie wiadomo, czy nagle nie stanie się kimś szalonym, tak jak inni odrodzeni. 

odrodzenie-t3-plansza-02-min.png

Podsumowanie

Jeśli zastanawiacie się nad kupnem trzeciego tomu Odrodzenia, to wystarczy, że odpowiecie na jedno pytanie - czy podobały wam się poprzednie odsłony? Pozytywna odpowiedź będzie oznaczała, że nie powinniście rozczarować się Odległym miejscem. Pod względem atutów jest to po prostu podobny komiks. Jednak w fabule nie ma zastoju. To kolejny odcinek ciekawej i emocjonującej historii, przynoszący nowe informacje i nastrajający na - oby równie dobry, jak nie lepszy - ciąg dalszy. 

4
Scenariusz
4
Rysunki
4
Tłumaczenie
4
Wydanie
+3
Przystępność*
4
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność - stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

Odrodzenie-3-min.jpg

Zachęconych recenzją odsyłamy do wpisu Majowe premiery od Non Stop Comics - prezentacje komiksów, w którym znajdziecie obszerną galerię zdjęć oraz prezentację wideo.

Specyfikacja

Scenariusz

Tim Seeley

Rysunki

Mike Norton

Przekład

Bartosz Musiał

Oprawa

miękka

Liczba stron

128

Druk

kolor

Format

170x260 mm

Wydawnictwo oryginału

Image Comics

Data premiery

16.05.2018

źródło: Non Stop Comics / Image Comics