Padł ostatni klaps na planie filmu „Kos”. Gwiazdy filmu o Tadeuszu Kościuszce na nowych zdjęciach

Zakończyły się zdjęcia do nowego historycznego widowiska, które opowie o dziejach Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji zaprezentowano galerię nowych zdjęć z bohaterami filmu „Kos”. Jak w swoich rolach wypadają takie gwiazdy jak Jacek Braciak, Bartosz Bielenia, Robert Więckiewicz oraz Agnieszka Grochowska? Zobaczcie sami.

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

W obsadzie są także: Łukasz Simlat, Andrzej Seweryn, Piotr Pacek, debiutująca na dużym ekranie Matylda Giegżno oraz uznany amerykański aktor Jason Mitchell („Straight Outta Compton”). Reżyserem „Kosa” jest Paweł Maślona, autor „Ataku paniki”. Podstawą dla filmu jest scenariusz Michała A. Zielińskiego. Producentami filmu są Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham ze studia Aurum Film oraz Daniel Baur z niemieckiej grupy K5 International, odpowiedzialnej także za międzynarodową dystrybucję filmu. „Kos” to również pierwsza kinowa koprodukcja platformy streamingowej Viaplay w Polsce. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Do polskich kin „Kos” zawita w 2023 roku.

zdjęcie z filmu Kos fot Łukasz Bąk (2).jpg

zdjęcie z filmu Kos fot Łukasz Bąk (1).jpg

zdjęcie z filmu Kos fot Łukasz Bąk (3).jpg

zdjęcie z filmu Kos fot Łukasz Bąk (4).jpg

zdjęcie z filmu Kos fot Łukasz Bąk (6).jpg

zdjęcie z filmu Kos fot Łukasz Bąk (5).jpg 

źródło: Kino Świat / zdj. Łukasz Bąk