Paramount zapowiada serial o brytyjskim napadzie stulecia. W obsadzie Hugh Bonneville i Dominic Cooper

Paramount+ opowie niezwykłą historię napadu na magazyn firmy ochroniarskiej Brink's-Mat, który poskutkował kradzieżą blisko trzech ton sztabek złota. Gwiazdami serialu będą miedzy innymi Hugh Bonneville („Downton Abbey”) i Dominic Cooper („Kaznodzieja”). 

Inspiracją dla fabuły serialu zatytułowanego „The Gold” będą zdarzenia, do których doszło w Londynie w listopadzie 1983 roku. Pięciu uzbrojonych włamywaczy w czarnych kominiarkach (oprócz jednego, który zasłonił twarz żółtą kominiarką, na którą nałożył elegancki kapelusik trilby) napadło wówczas na niepozorny magazyn położony obok lotniska Heathrow. Mężczyźni otrzymali cynk od jednego z ochroniarzy i liczyli na łup w postaci maksymalnie trzech milionów dolarów w gotówce. Zamiast tego, w magazynie odnaleźli blisko siedem tysięcy sztabek złota, wartych wówczas niemal trzydzieści milionów funtów. Kradzież, popularnie określana „napadem stulecia” przeszła do historii nie tylko przez wzgląd na wartość łupu, ale za sprawą jej szerszego wpływu na międzynarodowa ekonomię i przestępczość. Brudne pieniądze pozyskane za sprawą wyczyszczenia magazynu Brink's-Mat miały też swój udział w zainicjowaniu boomu w nieruchomościach londyńskiej dzielnicy portowej Docklands. 

Poza Bonnevillem i Cooperem w obsadzie serialu pojawią się Jack Loden („Mały topór: Mangrove”), Charlotte Spencer („Kopciuszek”), Tom Cullen („Czarne lustro), Emun Elliott („Old”), Sean Harris („Mission: Impossible”), Ellora Torchia („Midsommar”) i Stefanie Martini („Upadek królestwa”).

Scenariusz napisany przez Neila Forsytha ma być owocem długotrwałego researchu w sprawie napadu i jego konsekwencji. Autor tekstu miał między innymi przeprowadzić wywiady z częścią osób zaangażowanych w sprawę. Prace zdjęciowe ruszyły w ostatnich tygodniach w Londynie. Za kamerą stoją Aneil Karia („The Long Goodbye”) i Lawrence Gough („Gatecrash”). „The Gold” zadebiutuje na BBC One i w aplikacji BBC iPlayer, a następnie zostanie udostępniona na Paramount+. Data premiery nie została jeszcze ujawniona.

źródło: Deadline / zdj. BBC / AMC