Patryk Vega v Władimir Putin. Reżyser zmienia pseudonim i pokazuje zwiastun filmu o rosyjskim dyktatorze

Już teraz możecie złapać się za głowę, bo za chwilę zrobi się naprawdę dziwnie. Patryk Vega powrócił z zaświatów i przyjął pseudonim Besaleel (biblijny twórca Arki Przymierza, którego imię tłumaczy się jako „w cieniu Boga”). Serio... pisze o tym sam The Hollywood Reporter. Samozwańczy król polskiego kina podtrzymuje obietnicę filmu o zbrodniarzu wojennym Władimirze Putinie, a na dowód swych zamiarów pokazuje koncepcyjny zwiastun. Teraz wiecie już, jak wygląda apokalipsa.

Patryk Vega rusza na podbój międzynarodowego rynku. Oto jego nowy film

Film ekskluzywnie zapowiedziany dla amerykańskiego giganta medialnego jest pierwszą pełnowymiarową próbą realizacji przez Vegi (wróć... Besaleela) projektu międzynarodowego. Jak wyznaje sam autor, przedsięwzięcie jest przede wszystkim artystycznym protestem skierowanym przeciwko rosyjskiemu dyktatorowi i wojnie w Ukrainie. Polski filmowiec zamierza zgłębić w nim „umysł Putina i rosyjską duszę”. 

W orzeczeniu dla THR twórca „Pitbulla” wyznaje, że, jako polski autor, jest on idealnym filmowcem, by zrealizować projekt o Putinie. Rzućcie okiem na jego argumentację:

Amerykanie, a nawet zachodni Europejczycy nie potrafią zrozumieć Putina. Jestem osobą napiętnowaną przez komunizm, ponieważ dorastałem w komunistycznej Polsce. Jednocześnie zostałem ukształtowany przez audiowizualną kulturę Hollywood. Z tego właśnie powodu uważam, że jestem w stanie przełożyć zawiłości kultury Wschodu na język Zachodu.

Projekt zatytułowany po prostu „Putin” określany jest przez Besaleela mianem mieszanki politycznego thrillera i psychologicznego portretu dyktatora. Film obiecuje przyjrzeć się powiązaniom wschodniego polityka z rosyjską przestępczością zorganizowaną, w czasach, gdy ten był jeszcze burmistrzem Petersburga. Oprócz tego obraz ma przedstawić (światowej) widowni sposób uprawiania przez Putina polityki, zarówno tej wewnętrznej, jak i międzynarodowej.

Sprawdź też: Tak będzie wyglądał nowy Superman? Grał w „Modzie na sukces”

Carravaggio, Andriej Rublow i hollywoodzki gwiazdor. Oto film Vegi o Putinie

Filmowiec przyznał, że w swym filmie będzie usiłował połączyć rzeczywistych bohaterów z ikonicznymi figurami wziętymi bezpośrednio ze sztuki zachodniej i rosyjskiej (w tej kwestii Polak zamierza wziąć na warsztat prace takich mistrzów jak Andriej Rublow i Caravaggio). „Chcę, by postacie świętych i demonów w moim filmie były idealnie wkomponowane w świat petersburskich ulic, pełnych obdartych i rozczochranych ludzi o udręczonych rosyjskich duszach” — podsumowuje.

Koszt produkcji ma wynieść 12 mln dolarów z lokacjami zdjęciowymi rozpiętymi między Polską, Litwą oraz Maltą. Polski reżyser chce obsadzić międzynarodową gwiazdę w roli głównego bohatera. By nie pozostać gołosłownym, Besaleel udostępnił w sieci pierwszy koncepcyjny zwiastun  „Putina”.

Rzuć okiem na: „Spider-Man 4” na razie nie powstaje, ale Sony zapowiada solowe filmy Spider-Woman i Milesa Moralesa

Źródło: THR / Zdj. Patryk Vega/Facebook