Pawlak i Kargul znowu razem! Mamy pierwsze zdjęcia z filmu „Sami swoi. Początek”

Kultowy duet polskiego kina powraca w nowej odsłonie. Zobaczcie pierwsze zdjęcia z filmu „Sami swoi. Początek” będącego prequelem kultowej trylogii, w którym poznamy genezę sporu legendarnych bohaterów, czyli Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula. W młode wersje kultowych postaci wcielili się Adam Bobik i Karol Dziuba.

Pawlak i Kargul wracają na ekran! Pierwsze zdjęcia z filmu „Sami swoi. Początek”

Pawlak i Kargul, czyli bohaterowie kultowej trylogii „Sami swoi”, przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Podolu. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… „Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.  

Historia rodzin Pawlaków i Karguli jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wśród osób opuszczających swe domy na Kresach, leżących dziś w granicach Ukrainy, był Jan Mularczyk, stryj znakomitego scenarzysty i pisarza Andrzeja Mularczyka, autora scenariusza do kultowej trylogii i prequelu. To właśnie on stał się, wiele lat później, pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka, doskonale znanej z trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Jan Mularczyk, osiedlił się w Tymowej, w okolicy Lubina, na terenie Dolnego Śląska. – Miał za sobą bogatą historię życia, a przy tym był wspaniałym narratorem. Słuchałem opowieści jego życia przez kilka tygodni i spisywałem je w zeszytach, które zachowałem do dziś. W tych opowieściach był i dramat, i melancholia, i humor – mówi Andrzej Mularczyk.

Film wyreżyserował Artur Żmijewski, który tak zapowiadał swój nowy projekt nawiązujący do kultowej trylogii:

Chcę zrobić film, który będzie zrozumiały dla współczesnego widza, który wytłumaczy genezę sporu Pawlaków i Karguli oraz opisze świat, w którym żyli przed przybyciem na Ziemie Odzyskane. Chcę, żeby była to zupełnie nowa, uniwersalna opowieść o nas – takich, jakimi jesteśmy na co dzień, z wszystkimi wadami i zaletami. Niezależnie od miejsca, w którym żyjemy. Prawdziwa komedia musi bawić i wzruszać. I właśnie taką komedię chcę zrealizować!

W pozostałych rolach na ekranie pojawią się także: Paulina Gałązka (Nechajka Słobodzian), Weronika Humaj (Mania Ziębicka), Zbigniew Zamachowski (Kacper Pawlak), Katarzyna Krzanowska (Maryjka Pawlak), Mirosław Baka (Ziębicki), Wojtek Malajkat (Ksiądz), Anna Dymna (Pecynicha), Janusz  Chabior (Wincenty Kargul), Adam Ferency (Wujko Pecyn), Agnieszka Suchora (Ziębicka).

Sami swoi. Początek_Zbigniew Zamachowski_fot. Jarosław Sosiński-min.jpg

Sami swoi. Początek_Adam Bobik_fot. Jarosław Sosiński-min.jpg

Sami swoi. Początek_Karol Dziuba_fot. Jarosław Sosiński-min.jpg

Sami swoi. Początek_Adam Bobik, Anna Dymna_fot. Jarosław Sosiński-min.jpg

Sami swoi. Początek_Adam Bobik, fot. Jarosław Sosiński-min.jpg

źródło: Next Film / zdj. Centrala Wynajmu Filmów / Jarosław Sosiński