Piekło, szaleństwo i zioła lecznicze, czyli majowe premiery od Timof Comics

W tym miesiącu wydawnictwo Timof Comics przygotowało robiącą wrażenie listę premier. Poznajcie szczegóły majowych nowości.

Majowe premiery od Timof Comics

Na początek „Prywaciarz”, czyli opowieść o perypetiach człowieka, jakiego można określić mianem Janusza Biznesu, który trafił do specjalnego kręgu w piekle. Zapowiada się całkiem zabawnie i intrygująco wizualnie - choć to nie pierwszy tego typu przypadek, to wciąż nie przywykłem do rysunków Jakuba Topora w kolorze. Kolejna premiera zabierze czytelników w zupełnie inne rejony. „Wilki, śpijcie dobrze” od Piotra Szulca i Katarzyny Drewek-Wojtasik są historią o samotności i przemijaniu zaprezentowaną w baśniowej otoczce. Szykuje się interesująca lektura. Macie ochotę na jeszcze więcej Batmana? Zastanówcie się nad odpowiedzią, bo takiego spojrzenia na Zamaskowanego Krzyżowca raczej nie znajdziecie na kartach tytułów wydawanych przez DC Comics. „Sen Nietoperza” Josha Simmonsa i Patricka Kecka to przeznaczona wyłącznie dla dorosłych pozycja burząca mit superbohatera.

W maju szczególnie zadowoleni powinni być miłośnicy twórczości Craiga Thompsona. Do sprzedaży trafi czwarte wydanie jego bestsellerowego komiksu „Blankets” - tym razem czytelnicy otrzymają edycję poszerzoną, przygotowaną na 20-lecie komiksu. W księgarniach zadebiutuje także inny tytuł Thompsona, czyli „Żeń-szeń. Zgniłe korzenie”. Poza kolejną porcją wspomnień autor podzieli się również swoimi przemyśleniami na temat relacji Azji z Ameryką Północną. W tym miesiącu pojawi się także „Świat bez końca”, w którym Jean-Marc Jancovici i Christophe Blain pochylają się nad kwestią energetyki i ekologii. O tej pozycji Paweł Timofiejuk pokrótce opowiedział podczas naszej rozmowy. Ostatnimi nowościami są zwieńczenie tetralogii Bardo oraz „Bardo Artbook”. Jeśli z jakiegoś powodu ominęła Was zbiórka na Kickstarterze, to możecie teraz skorzystać z innej możliwości zapoznania się z dziełem Daniela Odiji i Wojciecha Stefanieca. Poniżej znajdziecie opisy wydawcy.

„Prywaciarz”

Choć jest właścicielem fabryki gwoździ, swoim pracownikom dokręca… śrubę. I robi to bezlitośnie, gotując im istne piekło na ziemi. Co jednak, gdy prawdziwe piekło zgłosi się po niego?

prywaciarz komiks 

„Wilki, śpijcie dobrze”

Pewna myszka spotyka na swojej drodze tajemniczą postać, która nie jest żadnym z żyjących na łące zwierzątek. W takim razie czym właściwie jest? To już tajemnica. Między naszą dwójką rodzi się więź. Bohaterka chciałaby już na zawsze tylko dla siebie zatrzymać nowego przyjaciela, lecz czas płynie tak szybko, a pory roku nieubłaganie przechodzą jedna w drugą... 

„Wilki, śpijcie dobrze” to baśń, w której próżno szukać walki dobra ze złem czy wyraźnego morału. Opowieści bliżej jest do luźnej refleksji nad samotnością i przemijaniem. Groza oraz podniosłość łączą się tu ze zgrywą i humorem: w jednej chwili znajdujemy się w greckiej tragedii, by już w następnej trafić do pełnej figlów farsy.

wilkispijciedobrze 

„Sen Nietoperza”

W ramach burzenia mitu o superbohaterach Josh Simmons maluje portret bohatera wyalienowanego przez własne przekonania i gotowego użyć ekstremalnych i dewiacyjnych środków, aby zmienić społeczeństwo, które uważa za wypaczone. Jeśli był przykładem, a nawet źródłem nadziei dla słabych, jest teraz jedynie cieniem tego, co kiedyś reprezentował. Porzucił wszelki rozum i szlachetność, aby pogrążyć się w pochłaniającym szaleństwie i depresji. Czy Nietoperz, przewrotny charakter, który porzucił wszelką moralność, nadal stoi po stronie dobra? Do tego całe mnóstwo szalonych ilustracji!

sennietoperza 

„Blankets”

„Blankets jest wielkim komiksem! Bynajmniej nie dlatego, że ma niemal 600 stron i waży ponad kilogram. Jest wielki, bo Craig Thompson rewelacyjnie opowiedział historię swojego dzieciństwa, swojej pierwszej miłości i swojej wiary. Opowiedział oczywiście nie wszystko i specyficznie, ale za to jak!” 

Edycja poszerzona, powstała z okazji 20-lecia tytułu!

blankets komiks 

„Żeń-szeń. Zgniłe korzenie”

Od 10. do 20. roku życia Craig Thompson (autor „Blankets”) i jego młodszy brat Phil pracowali na farmach w stanie Wisconsin. Pielenie i zbiór żeń-szenia – egzotycznego zioła leczniczego, które przynosiło ogromne zyski w Chinach – sfinansowało młodzieńczą obsesję Craiga na punkcie komiksów. Z kolei komiksy pozwoliły mu uciec od pułapek życia wiejskiej klasy robotniczej. 

Po latach Thompson wraca do tematu w komiksie „Żeń-szeń. Zgniłe korzenie”, który – będąc po części wspomnieniami, po części dziennikiem podróżnym, po części esejem – bada podziały klasowe, rolnictwo, holistyczne uzdrawianie, 300-letnie relacje między Azją i Ameryką Północną, pracę w dzieciństwie i więzy rodzinne.

zenszen 

„Świat bez końca”

Spotkanie czołowego autora komiksów z wybitnym specjalistą od zagadnień energetyki i wpływu na klimat spowodowało, że w ramach tego komiksowego projektu, jako oczywista konieczność, pojawiła się potrzeba wypowiadania się na tematy, które dotyczą nas wszystkich. Inteligentna, przejrzysta, nie pozbawiona humoru opowieść wyjaśnia głębokie zmiany, jakie obecnie przeżywa nasza planeta i jakie, zaobserwowane już konsekwencje, oznaczają te czasami radykalne zmiany. 

Jean-Marc Jancovici przedstawia swoją niezwykle dobrze uargumentowaną wizję, umieszczając kwestię energii i zmian klimatycznych w centrum swojego wywodu, jednocześnie nie pomija kwestii gospodarczych, ekologicznych i społecznych. Ten pouczający wywód okazuje się cenny, fascynujący i zachęca do refleksji nad tematami, które czasami powodują podziały, zwłaszcza gdy mówimy o transformacji energetycznej. Christophe Blain stawia się w roli artysty i współautora, który doskonale przekłada ten wykład na język komiksu i tworzy książkę niezbędną do lepszego zrozumienia naszego świata.

Swiat bez konca 

„Bardo IV” i „Bardo Artbook”

„Bardo” jest rozgadane. Wypełnione dialogami, stylizowanymi na język charakterystyczny dla danej warstwy społecznej. Rozbrzmiewa też piosenkami, zaklęciami, protestem zbuntowanego tłumu, politycznymi debatami, poezją. 

Najważniejszy jednak jest obraz! Proponujemy Wam prawdziwą ucztę dla oczu! Barwny impuls uwalniający wyobraźnię! 

Precyzyjny i  wielowarstwowy rysunek ukazuje świat w sposób realistyczny, groteskowy, czy abstrakcyjny. Odloty narkotyczne prowokują surrealistyczną ilustrację. Graficzne wyobrażenia hipnozy, czy zatartego przez upływ czasu wspomnienia, wykraczają poza możliwości standardowego komiksu. 

„Bardo” to IV tom tetralogii Bardo. Jest podsumowaniem wszystkich wątków i szalonej zabawy, jaką zaproponowaliśmy we wcześniejszych tomach naszej opowieści. Jako autorzy gwarantujemy niespodzianki zarówno estetyczne jaki i fabularne. No a zakończenie, cóż… Sami się przekonajcie!

bardo barto artbook

Zdj. Timof Comics