Pierwsze wydania IMAX Enhanced UHD Blu-ray z HDR10+ ogłoszone

Poznaliśmy pierwsze dwa wydania 4K UHD z IMAX Enhanced i systemem HDR10+, mającym być konkurencyjnym formatem obrazu z dynamicznymi metadanymi dla zadomowionego na rynku Dolby Vision. Poznajcie szczegóły.

Wbrew wcześniejszym plotkom nie są to jednak żadne z filmów fabularnych od studia 20th Century Fox czy też Warner Bros., a dokumenty przyrodnicze zatytułowane Journey to the South Pacific (czyta Cate Blanchett) i A Beautiful Planet (czyta Jennifer Lawrence), wydane przez amerykańskiego dystrybutora Mill Creek Entertainment.

Obydwa wydania otrzymały certyfikat IMAX Enhanced oraz jako pierwsze bedą wspierały nowy system obrazu HDR10+.

IMAX Enhanced został opracowany przez firmę IMAX we współpracy z firmami wprowadzającymi format dźwięku DTS i obrazu HDR10+, i jest połączeniem rozszerzonego formatu obrazu charakterystycznego dla IMAX, czyli takiego bez czarnych pasów (lub ze znacznie mniejszymi), oraz dźwięku DTS:X. Nowy format ma być konkurencją dla systemów dźwięku i obrazu oferowanych przez Dolby, czyli Dolby Atmos i Dolby Vision.

Obydwa wydania z IMAX Enhanced i HDR10+ trafią do sprzedaży już 11 grudnia w USA, a pre-ordery wystartowały już na amerykańskim Amazonie: Journey to the South Pacific i A Beautiful Planet. Aktualna cena $34.98.

81q6cqYhsbL._SL1500_.jpg 81GFTyhR28L._SL1500_.jpg

Co to jest HDR10+?

HDR10+ to najnowsza odsłona formatu HDR, która powstała w opozycji dla zadomowionego już na rynku Dolby Vision. Oba formaty dysponują obsługą dynamicznych metadanych, co pozwala im przypisać indywidualne wartości dla każdej sceny, podczas gdy "zwykłe" HDR10 (bez plus) przypisuje jedne wartości dla całego filmu.

źródło: Mill Creek Entertainment / Amazon.com