Pierwszy sezon serialu „Władca Pierścieni” będzie kosztował 465 mln dolarów!

Wyczekiwany przez widzów na całym świecie serial „Władca Pierścieni” od początku zapowiadany był jako najdroższe telewizyjne przedsięwzięcie w historii, jednak ostateczny koszt pierwszego sezonu okazał się jeszcze większy, niż zakładano.

Serial „Władca Pierścieni” z gigantycznym budżetem

Przygotowywany przez platformę Prime Video serialowy „Władca Pierścieni” według wczesnych raportów miał posiadać budżet na poziomie 500 mln dolarów, które planowano wydać na dwa debiutanckie sezony. Tymczasem najnowsze informacje ujawniają, że tylko na pierwszy sezon Amazon przeznaczy aż 465 mln dolarów! Serial będzie więc bezsprzecznie najdroższą telewizyjną produkcją wszech czasów i bez najmniejszych problemów wyprzedzi dotychczasowego lidera, „Grę o tron” od stacji HBO. W przypadku produkcji bazującej na powieściach George'a R. R. Martina koszt jednego sezonu wynosił około 100 milionów dolarów. Początkowo w pierwszym sezonie jeden odcinek pochłaniał około 6 milionów dolarów, a w ostatniej serii budżet epizodów wzrósł do 15 milionów dolarów.

W przypadku serialu „Władca Pierścieni” możemy mieć jednak do czynienia z odwrotnym trendem. Niektórzy analitycy zakładają, że koszty kolejnych sezonów produkcji Amazona będą malały, bowiem sporą część budżetu pierwszego sezonu pochłonęły scenografie, kostiumy i rekwizyty, które twórcy będą wykorzystywali w następnych seriach.

Jak donoszą media z Nowej Zelandii, wydanie przez Amazon tak gigantycznej kwoty sprawi, że studio odzyska z początkowego budżetu, dzięki zwrotowi podatku, około 114 mln dolarów. Mówi się jednak, że gospodarka Nowej Zelandii powinna odzyskać swój wkład ze sporą nawiązką dzięki lokalnym inwestycjom koniecznym przy produkcji serialu oraz ponownym wypromowaniu turystyki.

Serialowy „Władca Pierścieni” – obsada i opis fabuły. Ile będzie sezonów?

Przy okazji publikacji informacji dotyczących budżetu pierwszego sezonu, pojawiły się wzmianki o planach Amazona dotyczących całej franczyzy. Mówi się, że platforma Prime Video wstępnie zakłada realizację 5 sezonów serialowego „Władcy Pierścieni” i dopuszcza także możliwość stworzenia pobocznych seriali, które będą spin-offami.

Wyczekiwana seria Amazon Studios jako pierwsza pokaże na ekranie owianą legendami, baśniową Drugą Erę Śródziemia. Epicka opowieść, osadzona tysiące lat przed wydarzeniami „Hobbita” i „Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena, przeniesie widownię do czasów wielkiej potęgi, w których królestwa wzrastały i popadały w ruinę, niezwykli bohaterowie byli wystawiani na próby, nadzieja wisiała na włosku, zaś największy nikczemnik, który kiedykolwiek wyszedł spod pióra Tolkiena, poprzysiągł pogrążenie świata w ciemności. Serial rozpoczyna się w czasie pokoju i podejmuje szereg bohaterów, zarówno nowych, jak i dobrze znanych, którzy staną się świadkami powrotu zła do Śródziemia. Od najmroczniejszych zakątków Gór Mglistych, przez majestatyczne puszcze zamieszkałego przez elfy Lindonu i zapierające dech w piersiach królewskie wyspy Númenoru, po najdalsze krańce mapy – królestwa i ich mieszkańcy zbudują dziedzictwo, które żyć będzie na długo po tym, jak oni sami odejdą.

W głównej obsadzie serialu są: Robert Aramayo, Owain Arthur, Nazanin Boniadi, Morfydd Clark, Ismael Cruz Córdova, Ema Horvath, Markella Kavenagh, Joseph Mawle i Tyroe Muhafidin.

Amazon zatrudnił do pracy przy serialu Wayne'a Yipa, który stanie za kamerą czterech odcinków pierwszego sezonu. Dwa pierwsze epizody wyreżyserował JA Bayona, a Yip zajmie się reżyserią odcinków od 3 do 6. Oprócz reżyserowania serialu zarówno Yip, jak i Bayona są także producentami serialu. Przypomnijmy, że na pierwszy sezon złoży się 8 odcinków.

źródło: hollywoodreporter.com / zdj. Warner Bros.