Polskie kina nadal zamknięte. Kiedy wybierzemy się na seans? Rząd ujawnia nową datę

Na początku listopada polski rząd zdecydował o całkowitym zamknięciu wszystkich kin i teatrów na terenie kraju. Obostrzenie miało obowiązywać przynajmniej do 29 listopada i jak ujawniono na dzisiejszej konferencji, zostanie podtrzymane jeszcze przez kolejny miesiąc. Premier Morawiecki przedstawił jednak nowy plan wychodzenia z lockdownu i ujawnił, kiedy możemy spodziewać się poluzowania obostrzeń.

Prezes Rady Ministrów poinformował, że utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na szybkie poluzowanie obostrzeń, dlatego większość restrykcji zostanie podtrzymana. Wiąże się to między innymi z tym, że wszystkie kina, teatry oraz inne placówki kultury pozostaną zamknięte do 27 grudnia. Od 28 listopada rząd zdecydował jednak o przywróceniu możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych. Zakupy w galeriach mają jednak odbywać się cały czas z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m2. W przestrzeni publicznej utrzymany został także obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu klienci mają natomiast korzystać z płynów do dezynfekcji rąk lub używać rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Premier Morawiecki nakreślił także plan znoszenia obostrzeń po 27 grudnia, który obejmuje trzy scenariusze zależne od tego, jak szybko rozwój epidemii zostanie powstrzymywany. W momencie spadku liczby zachorowań wrócimy do podziału na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych oraz żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych. W przypadku wydarzeń kulturalnych, czyli działalności kin i teatrów sprowadza się to do tego, że:

  • Kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 19 tysięcy, to powiat znajdzie się w czerwonej strefie, a w kinach i teatrach zajęte będzie mogło być jedynie 25% wszystkich miejsc na sali – udostępnianie co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie.
  • Kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 9,4 tysiąca, to powiat znajdzie się w żółtej strefie. W kinach i teatrach nadal będzie mogło znajdować wyłącznie 25% widowni na sali – udostępnianie co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie.
  • Kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 3,8 tysiąca, to powiat znajdzie się w zielonej strefie, a w kinach i teatrach zajęte będzie mogło być 50% wszystkich miejsc na sali.

Decyzja rządu sprawia, że nie doczekamy się między innymi ustalonej na 25 grudnia premiery filmu „Wonder Woman 1984”. Jak na razie nie wiemy, czy polski oddział studia Warner Bros. zdecyduje się na kilkudniowe przesunięcie premiery, tak aby przystosować się do ujawnionego dzisiaj harmonogramu, czy podejmie decyzję o mocniejszym opóźnieniu debiutu swojego widowiska.

zdj. Getwallpapers.com / KPRM