Powstaje film o Jerzym Kuleju! Tomasz Włosok jako legendarny pięściarz na pierwszych zdjęciach

Wystartowały prace na planie biograficznego filmu o jednym z największych polskich bokserów wszech czasów – Jerzym Kuleju. Jako reżyser za produkcję o roboczym tytule „Kulej” odpowiada Xawery Żuławski. Główną rolę gra natomiast Tomasz Włosok.

Powstaje film o Jerzym Kuleju. Głośne nazwiska w obsadzie

Pierwszy klaps na planie filmu padł już na początku października, a prace nad filmem trwają od 2019. Za przygotowanie filmowej biografii Jerzego Kuleja odpowiada Watchout Studio, mające w swoim dorobku kinowe historie Zbigniewa Religi i Michaliny Wisłockiej – „Bogów” i „Sztukę Kochania. Historię Michaliny Wisłockiej”.

Film „Kulej” będzie skupiał się na okresie między 1964 a 1968 rokiem, kiedy Jerzy Kulej zdobył złoto na Olimpiadzie w Tokio, by następnie powtórzyć ten wyczyn w Meksyku. To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, które stanowiło fundament sukcesu Jerzego. Twórcy pokażą prywatne wyzwania, jakie musiał pokonać bokser, by osiągnąć szczyty sportowej kariery.

Andrzej Chyra w filmie Kulej

Tomasz Kot w filmie Kulej

Głównego bohatera gra Tomasz Włosok, który zachwycił reżysera oddaniem i determinacją w przygotowaniach do tej niezwykłej, wymagającej roli. Aktor od lat trenujący kickboxing, od miesięcy wzmocnił trening bokserski, uczęszczał na lekcje choreografii ruchu oraz tańca, by skuteczniej odwzorować styl walk minionej epoki. Specjalnie do tej roli, pod czujnym okiem dietetyków i trenerów, zmienił się nie do poznania.

Rola Heleny Kulej, żony Jerzego, przypadła Michalinie Olszańskiej. W obsadzie są także: Andrzej Chyra grający trenera reprezentacji Polski – inną sławę świata boksu, FeliksaPapęStamma oraz Tomasz Kot występujący w roli pułkownika, szefa klubu sportowego Gwardia. Reżyserią zajmuje się Xawery Żuławski („Odwilż”, „Apokawixa”, „Krew z krwi”, „Mowa ptaków”, „Wojna polska-ruska”, serial „Pitbul”), który wspólnie z Rafałem Lipskim jest także autorem scenariusza. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Marian Prokop („Miasto’44”, „Listy do M.”, „Wojna polsko-ruska”). Premiera filmu zaplanowana jest na październik 2024 roku.

Tomasz Włosek i Michalina Olszańska w flmie Kulej

Michalina Olszańska w flmie Kulej

zdj. Grzegorz Press / Watchout Studio