Powstanie film o Tadeuszu Kościuszce i Jeanie Lapierre

Polski reżyser Paweł Maślona odpowiadający za komedię „Atak paniki” stanie za kamerą historycznego widowiska opowiadającego dzieje Tadeusza Kościuszki.

Film opowie prawdziwą historię Kościuszki, weterana wojennego i jednego z najbliższych sojuszników Jerzego Waszyngtona, który wraca do Polski ze swoim lokajem i powiernikiem Jeanem Lapierre, czarnoskórym mężczyzną znanym pod pseudonimem Domingo. Kościuszko razem ze swoim przyjacielem zaangażują się w walkę o wyzwolenie Polaków spod władzy Imperium Rosyjskiego i doprowadzą do powstania w 1794 roku. Z góry skazana na niepowodzenie insurekcja położy kres suwerenności Polski na 123 lata.

Scenariusz do filmu przygotował Michał A. Zieliński. Produkcja powstaje pod roboczym tytułem „Scarborn” w ramach wytwórni Aurum Film, która odpowiadała niedawno za „Boże Ciało”. Projekt otrzymał już dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a obecnie producenci zajmują się pozyskaniem zagranicznego partnera. Prace na planie mają wystartować w 2022 roku.

źródło: variety.com / zdj. wikipedia.org