Nadchodzi kolejna superprodukcja historyczna! Sebastian Fabijański w filmie o powstaniu styczniowym

Po przeszło 30 latach polskie kino wraca do tematu powstania styczniowego. Na początku przyszłego roku do kin zawita nowa superprodukcja historyczna „Powstaniec 1863” z Sebastianem Fabijańskim w głównej roli!

Sebastian Fabijański w filmie o powstaniu styczniowym

Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Powstaniec 1863” trafi do polskich kin 12 stycznia 2024 roku. Film do własnego scenariusza wyreżyserował Tadeusz Syka („Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”).

W obsadzie obok Fabijańskiego znaleźli się też Cezary Pazura („Psy 3. W imię zasad”), Daniel Olbrychski („Kamerdyner”), Olgierd Łukaszewicz („Wyklęty”), Karolina Szymczak („Babilon”), Marcin Kwaśny („Dywizjon 303. Historia prawdziwa”), Ksawery Szlenkier („Jack Strong”), Mariusz Drężek („Furioza”, „Korona królów”), Eryk Biedunkiewicz („Kajtek czarodziej”), Wiaczesław Boguszewski („Ślub doskonały”), Ewa Szykulska („Znachor”).

zdj. Kino Świat