Przypadek oraz Rejs - analiza obrazu i dźwięku wydań Blu-ray Studia TOR

Na początku października zaprezentowaliśmy Wam analizę techniczną Krótkiego filmu o zabijaniu oraz Krótkiego filmu o miłości z serii Studio Filmowe TOR - 50 lat po rekonstrukcji cyfrowej. Dziś bierzemy na tapetę kolejne dwa filmy z tej serii, czyli Przypadek oraz Rejs.

Przypadek

Przypadek został wydany na jednowarstwowej, tłoczonej płycie BD-25, która pozbawiona jest blokady regionalnej. Obraz został zapisany do postaci 1080i50 przy użyciu kodeka MPEG-4 AVC o średniej przepływności ~24,8 Mb/s. Proporcje obrazu w polskim wydaniu wynoszą 1.72:1 - w stosunku do OAR 1.66:1 otwarto nieco kadr, głównie po jego lewej stronie. Ponadto na płycie znajduje się polska ścieżka dźwiękowa w stratnym formacie Dolby Digital 2.0 Mono (384 kb/s).

Przypadek w wersji zrekonstruowanej został wcześniej wydany w Polsce w pakiecie Martin Scorsese Presents Masterpieces of Polish Cinema Vol. 3 (dystrybutor: DI Factory) oraz w USA przez Criteriona, którego obraz został zapisany w rozdzielczości 1080p w 23.976 kl./s, natomiast ścieżka dźwiękowa w nieskompresowanym bezstratnym formacie LPCM 1.0 (1152 kb/s). Bazując na dostępnych w sieci zrzutach ekranowych wydania USA mogę napisać, że posiada ono takie same proporcje obrazu oraz kadrowanie, co opisywane polskie wydanie z serii TOR - 50 lat. Ogólna jakość obrazu obu wydań prezentuje się dość podobnie i jest na stosunkowo wysokim poziomie, z tą różnicą, że polski odpowiednik jest nieco ciemniejszy (sugeruję zwiększenie nieco jasności ekranu w celu wydobycia detali z ciemnych partii obrazu) oraz odznacza się nieco słabszą kompresją, na czym ucierpiało nieco odwzorowanie ziarnistości obrazu, co jest czasami widoczne np. na jednolitym tle obrazu.

Warto odnotować, że Przypadek po rekonstrukcji został wydany w pełnej wersji reżyserskiej bez cięć cenzury (ok. 4 minuty dłuższa w stosunku do wersji sprzed rekonstrukcji), czyli w oryginalnym kształcie, w jakim Krzysztof Kieślowski go skończył - nie udało się jedynie odzyskać około 20-sekundowego fragmentu obrazu z siódmego aktu. W tym czasie słyszymy wyłącznie dźwięk z odpowiednią adnotacją na ekranie.

Porównanie polskiego wydania BD do DVD od Best Film sprzed rekonstrukcji (po kliknięciu w obrazek zostaniecie przeniesieni do porównywarki obrazu)

przypadek_porownanie.png

Zrzuty ekranu z wydania DVD dostarczył nam użytkownik Kirek.

Pozostałe zrzuty ekranu (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

przypadek-bd-pl-1.jpg przypadek-bd-pl-2.jpg

przypadek-bd-pl-3.jpg przypadek-bd-pl-4.jpg

Zrekonstruowane polskie wydanie Przypadku możecie nabyć na dvdmax.pl:

Rejs

Rejs został wydany na jednowarstwowej, tłoczonej płycie BD-25, która pozbawiona jest blokady regionalnej. Obraz został zapisany do postaci 1080i50 przy użyciu kodeka MPEG-4 AVC o średniej przepływności ~35,2 Mb/s. Proporcje obrazu wynoszą 1.78:1. Ponadto na płycie znajduje się polska ścieżka dźwiękowa w stratnym formacie Dolby Digital 2.0 Mono (384 kb/s).

Polskie wydanie Rejsu z serii TOR - 50 lat jest jednocześnie ogólnoświatowym debiutem zrekonstruowanej wersji tego filmu na nośniku Blu-ray. Po przeanalizowaniu wszelkich dostępnych materiałów mogę wysnuć wniosek, że proporcje 1.78:1 uzyskano głównie poprzez otwarcie kadru po jego bokach oraz niewielkie obcięcie obrazu u góry w stosunku do wydań tego filmu sprzed rekonstrukcji. Ogólnie rzecz biorąc kompozycja kadru po rekonstrukcji prezentuje się w wielu miejscach korzystniej w stosunku do wydania DVD od Best Film z obrazem nieanamorficznym, o czym możecie się przekonać na porównaniu poniżej.

O innych różnicach nie ma się co za bardzo rozpisywać - obraz po rekonstrukcji jest o kilka klas lepszy pod każdym możliwym względem, począwszy od kontrastu, a na ostrości kończąc, a dzięki wyeliminowaniu drgań obrazu oraz jego przeczyszczeniu z mnóstwa zabrudzeń taśmy filmowej, można się w końcu w pełni skupić na samym filmie. Dźwięk również uległ odnowieniu, dzięki czemu dialogi, jak i muzyka skomponowana przez Wojciecha Kilara brzmią nieporównywalnie wyraźniej i czyściej. Jedyna rzecz, do której mogę się przyczepić, jest to, że w części ujęć obraz jest w moim przekonaniu nadmierne odziarniony - jest to zauważalne np. na twarzach postaci, na których ilość widocznych detali pozostawia czasami nieco do życzenia.

Porównanie polskiego wydania BD do DVD od Best Film sprzed rekonstrukcji (po kliknięciu w obrazek zostaniecie przeniesieni do porównywarki obrazu)

rejs_porownanie_01.png

Screenshoty z wydania DVD od Best Film charakteryzują się obrazem nieanamorficznym, na potrzeby tego porównania zostały zoptymalizowane do formatu 16:9.

Pozostałe zrzuty ekranu (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

rejs-bd-pl-1.jpg rejs-bd-pl-2.jpg

rejs-bd-pl-3.jpg rejs-bd-pl-4.jpg

Zrekonstruowane polskie wydanie Rejsu możecie nabyć na dvdmax.pl:

Menu i materiały dodatkowe

Wygląd menu jest praktycznie taki sam, jak we wcześniej opisywanych filmach z serii TOR - 50 lat. Również i tutaj mamy do czynienia ze statycznym menu w języku angielskim, nie licząc oryginalnej polskiej nazwy filmu, która znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu. Poza tym do wyboru mamy możliwość rozpoczęcia filmu oraz wybór jednego z ośmiu rozdziałów. Dostępne są też opcjonalne napisy angielskie. Brak materiałów dodatkowych.

przypadek_mini.jpg rejs_mini.jpg

Wydanie Blu-ray filmu Rejs otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firmy Dvdmax.pl.

źródło: Studio Tor / Studio Blu / Dvdmax.pl