Regina King jako pierwsza Afroamerykanka w Kongresie. Zapowiedź biografii słynnej działaczki

Netflix zamieścił w sieci pierwszą zapowiedź nowego filmu biograficznego z główną rolą laureatki Oscara i Złotego Globu, Reginy King („Gdyby ulica Beale umiała mówić”). Aktorka wcieliła się w Shirley Chisholm, słynną amerykańską działaczkę, która w drugiej połowie lat 60. została pierwszą czarnoskórką kobietą zasiadającą w Kongresie.

Shirley kronikuje zuchwałą i przełamującą bariery kampanię prezydencką Chisholm w roku 1972” – czytamy o fabule filmu w oficjalnym opisie serwisu streamingowego Netflix. Produkcja przedstawi jeden z najgłośniejszych epizodów w karierze politycznej Chisholm, czyli walkę o prezydenturę, zwieńczoną nieuzyskaniem od Partii Demokratycznej koniecznej nominacji. Zamiast Chisholm do ubiegania się o najważniejszą funkcję w państwie wybrano wówczas senatora George'a McGoverna, który przegrał w wyborach z kandydatem republikańskim, czyli Richardem Nixonem.

Shirley” – obsada i data premiery nowego filmu Netfliksa

Regina King znalazła się na czele obsady, w której są też: Lucas Hedges („Wymazać siebie”), Terrence Howard („Imperium”), Brian Stokes Mitchell („Gdzieś w Luizjanie”), Christina Jackson („Towarzysze broni”), Michael Cherrie („W domu najlepiej”), Dorian Crossmond Missick („Jinn”), Amirah Vann („Sposób na morderstwo”), W. Earl Brown („Deadwood”), Brad James („Labirynt”), Reina King („Spać ze złym”) oraz André Holland („Castle Rock”). W ramach jednej z ostatnich ról w filmie pojawił się też zmarły w ubiegłym roku Lance Reddick („John Wick 4”).

Sprawdź też: Oto co czeka na nas w tym tygodniu! Nowości na Netflix, Disney+, Apple TV+ i SkyShowtime!

Za kamerą „Shirley” pojawił się John Ridley, reżyser mający w dorobku takie prace jak „Ojciec chrzestny Harlemu” czy „Jimi Hendrix: Tak tworzy się geniusz”. Jako główny producent Ridley czuwał też nad między innymi „Zniewolonym” i miniserią „Pięć dni w szpitalu memorial”.

Odwaga i upór Shirley Chisholm stanowiły inspirację dla wielu z nas. Wraz z tym filmem liczymy na możliwość przekazania tej inspiracji następnym pokoleniom” – opowiedziała o projekcie sama Regina King. Warto dodać, że na potrzeby filmu zupełnie nową piosenkę napisała nagrodzonona w 2022 roku statuetką Grammy wokalistka Samara Joy.

Premiera filmu odbędzie się dokładnie 22 marca na Netfliksie.

Zdj. Netflix