Restrukturyzacja w Disneyu. Produkcje kinowe drugorzędne względem platformy Disney+

W poniedziałek włodarze Disneya poinformowali o zasadniczej zmianie strategii, powziętej przez korporację na skutek zmieniającego się pejzażu medium kinowo-telewizyjnego. W ramach odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w dobie COVID-19, Disney skupi się na rozwijaniu swojej oferty streamingowej, kosztem nieco mniejszej uwagi względem produkcji przeznaczonych na wielki ekran. O decyzji wypowiedział się w wywiadzie z CNBC dyrektor generalny Bob Chapek. 

W chwili obecnej najbliższy plan Disneya zakłada przede wszystkim konsolidację wszystkich usług streamingowych, a więc zarówno platformy Disney+ jak i Hulu oraz ESPN+, pod jednym zarządem. Dystrybucję, reklamę i sprzedaż w zunifikowanej formie nadzorować będzie od tej pory Kareem Daniel, były specjalista ds. produktów konsumenckich, posiadający w Disneyu blisko czternastoletni staż. W oficjalnym oświadczeniu Bob Chapek ujawnił, że zmiany w organizacji pomogą usprawnić funkcjonowanie medium streamingowego i odpowiedzieć na zwiększone w realiach pandemii koronawirusa zapotrzebowanie. Pełny obraz zmian i perspektywę dalekosiężnych konsekwencji mamy poznać w grudniu, podczas zaplanowanej przez Disneya konferencji z inwestorami. 

Na ten moment wiemy już, że zmiana w strategii marketingowej ma pociągnąć za sobą znaczną zmianę w podejściu do docelowych kanałów dystrybucyjnych. W odpowiedzi na kiepską kondycję globalnego kinowego boxoffisu oraz wieści o kolejno otwieranych i zamykanych kinach na całym świecie, Disney zamierza przesunąć zainteresowanie na rozwijanie oferty streamingowej. Jak Chapek zapewniał w rozmowie z CNBC, decyzja nie jest równoznaczna z porzuceniem wielkiego ekranu:

Jak wiesz, nasza wspaniała relacja z kinami przez długie, długie lata przynosiła duże zyski. Odpowiadając na dynamiczne zmiany na rynku, musimy upewnić się, że dajemy konsumentom – tym którzy chcą chodzić do kina – możliwość takiego właśnie doświadczania naszych produkcji. Chcemy kontynuować umożliwianie im tej opcji. A jednak, nie brakuje obecnie konsumentów, którzy wolą otrzymać takie doświadczenie w ramach bezpieczeństwa i wygody własnego domu. Z bardzo wielu różnych powodów. Chcemy być pewni, że stawiamy konsumentów na pierwszym miejscu. To oni będą podejmować decyzję o tym, jak korzystają z naszej oferty. W opozycji do arbitralnej decyzji, którą moglibyśmy podjąć z punktu widzenia dystrybucji. (...)

Nieco później, Chapek ujawnił, że szczegóły dotyczące nowego kierunku Disneya poznamy za dwa miesiące:

Myślę, że znacznie więcej w tej sprawie dowiecie się podczas naszego następnego spotkania z inwestorami, 10 grudnia. Planujemy podzielić się wówczas szczegółami dotyczącymi nowej strategii i opowiedzieć jak reorganizacja przełoży się na faktyczne decyzje biznesowe (...)

Źródło: ComicBook / zdj. Disney