Reżyser „Logana” mógł nakręcić „Sandmana” dla HBO

W chwili obecnej klucze do Śnienia należą do Netfliksa, a ściślej – do Allana Heinberga. Showrunner od pewnego czasu szykuje serialową wersję adaptacji słynnego komiksu Neila Gaimana, „Sandman”. A jednak, niedoszłych prób przeniesienia fantazyjnego świata Morfeusza do kin i telewizji było już bardzo wiele. Jak się okazuje, za jedną z nich odpowiada James Mangold. Niemal dekadę temu reżyser „Logana” chciał zekranizować „Sandmana” dla HBO.

Mangold wspominał swoje pomysły na adaptację słynnego komiksu w ostatnim wywiadzie z dziennikarzami Discussing Film. Jak ujawnił, plany spełzły na niczym przez problemy wewnętrzne w Warner Bros.:

Nie jest tajemnicą, że chciałem zabrać się za adaptację „Sandmana” Neila Gaimana. Opowiedziałem o mojej wizji HBO i zażyczyli sobie realizacji w formie długotrwałego serialu telewizyjnego. Krótko po tym wszystko padło przez wewnętrzne wojny w Warnerze. Niezależnie od wszystkiego, teraz kto inny pracuje nad ekranizacją i cieszę się z tego ze względu na Neila, który jest i fantastyczną osobą i wyjątkowym artystą. Jego unikalne wizje łączą elementy psychologiczne, psychodeliczne, romantyzm, seksualność i fantazyjność w sposób, który wydaje się zarazem epicki jak i głęboko osobisty. 

Warto przypomnieć, że jeszcze początkiem kwietniu prace nad serialem Netfliksa szły zgodnie z planem, ale musiały zostać wstrzymane ze względu na wybuch pandemii koronawirusa. Twórca komiksowego pierwowzoru zdradził, że scenariusz do pierwszego sezonu został już ukończony, Netflix znalazł reżyserów i rozpoczął przeprowadzanie castingów. Co więcej, ruszyły już nawet przygotowywania do budowy planu zdjęciowego. Wszystko było więc gotowe do szybkiego wprowadzenia aktorów na plan, ale dotychczasowych harmonogram legł w gruzach razem z wybuchem epidemii. Gaiman zapewnił jednak, że gdy tylko przemysł filmowy będzie gotowy do ponownego uruchomienia, to prace nad „Sandmanem” zostaną wznowione. Jak na razie przerwę w produkcji ekipa poświęca podobno na dopracowywanie scenariusza, aby historia była tak dobra jak to tylko możliwe.

Scenarzystą i showrunnerem serialu jest Allan Heinberg, który pracował między innymi przy scenariuszu do filmowych przygód Wonder Woman. Twórca komiksowego pierwowzoru, czyli Neil Gaiman, oraz David Goyer będą czuwali nad serialem jako jego producenci. Jak na razie nie wiemy, kiedy serial zadebiutuje na platformie Netflix i ile odcinków będzie liczył pierwszy sezon.

Czytaj też:

Źródło: Coming Soon / zdj. DC / Vertigo