Reżyser „Moon Knighta” krytykuje DC. Chodzi o nieuwzględnienie Egipcjan w filmie „Black Adam”

Mohamed Diab, który już wkrótce pokaże na Disney+ swój nowy miniserial „Moon Knight”, skrytykował DC za decyzję dotyczącą settingu widowiska „Black Adam”. W nowym wywiadzie reżyser wskazuje, że akcję tego filmu osadzono w fikcyjnym państwie, by uniknąć castingu egipskich twórców i aktorów. 

W „Moon Knight” Diab opowie historię najemnika Marka Spectora, który otrzymuje nadprzyrodzone siły od egipskiego boga Khonshu. Jeszcze na etapie pierwszych ogłoszeń castingowych twórcom serialu zależało, by z uwagi na tematykę i elementy zaadaptowane z mitologii egipskiej, w obsadzie znaleźli się przedstawiciele tego państwa. Opowiadając o nacisku, który „Moon Knight” położy na właściwy sposób przedstawienia egipskiej kultury, Diab  – Egipcjanin z pochodzenia – skomentował decyzję DC i Warnera, by akcję filmu „Black Adam” osadzić w fikcyjnym bliskowschodnim państwie Kahndaq. Zdaniem reżysera, decyzja ta – choć poparta komiksowym pierwowzorem – uniemożliwia poprawne zaprezentowanie egipskiej kultury, która w oczywisty sposób ukształtowała mitologię filmu z Dwayne’em Johnsonem.

Chciałem [w „Moon Knight”] zaprezentować talent egipskich twórców. Każda kultura powinna być reprezentowana przez jej przedstawicieli. Dlatego zatrudniłem aktorów, montażystę, projektanta kostiumów, szefa działu artystycznego i kompozytora, którzy pochodzą właśnie z Egiptu. Naprawdę zirytowali mnie [twórcy z] DC, gdy zdecydowali się na osadzenie „Black Adam” w fikcyjnym państwie na Bliskim Wschodzie. To wymówka by nie trzeba było zatrudniać Egipcjan, mimo że to oczywiście ma być właśnie Egipt. Takie okazje do reprezentacji nie powinny być marnowane... Choć nie jest to też kompletna pomyłka, bo [scenariusz] oparty jest na tej wersji komiksów, która nie wspomina o Egipcie.

Warto dopowiedzieć, że fikcyjny Kahndaq to w komiksach DC państwo w istocie bardzo kulturowo zbliżone do Egiptu. Między innymi w kontekście wyznaniowym: większość populacji obu państw stanowią sunnici – w Kahndaq Czarny Adam stanowi figurę proroka porównywalną do Mahometa. Obok Johnsona, w „Black Adam” główne role powędrowały do Pierce'a Brosnana, Sarah Shahi, Noaha Centineo i Quintessi Swindell. Premierę zaplanowano na 21 października tego roku.

Z kolei „Moon Knighta”, z główną rolą Oscara Isaaca (aktora pochodzenia gwatemalsko-kubańskiego) subskrybenci Disney+ zobaczą już w przyszłym tygodniu, 30 marca. Na serial złoży się sześć odcinków, które będą pojawiały się w ofercie platformy co tydzień, aż do 4 maja.

źródło: Screen Rant / zdj. Disney / Warner Bros.