Robert Downey Jr. i jego „Dolittle” dołączają do najgorszych filmów tego roku

Jutro w polskich kinach swoją premierę będzie miał film „Doktor Dolittle”, w którym rolę tytułowego doktora umiejącego rozmawiać ze zwierzętami, zagrał Robert Downey Jr. Najnowsza produkcja studia Universal Pictures stała się już trzecią artystyczną klapą tego roku, w tym drugą od wspomnianej wytwórni.

Recenzje od krytyków nie pozostawiają złudzeń co do jakości nowego filmu z byłą gwiazdą Marvela. Obecnie film „Dolittle” notuje jeszcze słabsze wyniki niż nowa wersja musicalu „Koty” (20% pozytywnych recenzji) i horror „The Grudge: Klątwa” (17% pozytywnych recenzji).

W serwisie Rottentomatoes film zdążył zebrać już 65 recenzji, z których tylko 8 oznaczono jako „świeże”, czyli pozytywne. Aż 57 krytyków wystawiło filmowi negatywną notę, co oznacza, że odsetek pozytywnych recenzji wynosi obecnie jedynie 12%. Na równie fatalnym poziomie ukształtowała się także punktowa nota filmu, która aktualnie wynosi 4,05 w dziesięciostopniowej skali.

Filmowe przygody bohatera kultowych powieści Hugh Loftinga otrzymały jak na razie 19 recenzji od tak zwanych „topowych krytyków” serwisu Rottentomatoes i aż 17 z nich oznaczono jako negatywne. To oznacza, że obecnie tylko dwóch z krytyków wystawiło filmowi pozytywną notę. Odsetek „świeżych” recenzji wynosi obecnie 11%. Średnia ocena filmu na podstawie not od „topowych krytyków” ukształtowała się natomiast na poziomie 3,74 w dziesięciostopniowej skali.

Równie kiepskie zdanie o filmie „Doktor Dolittle” mają recenzenci serwisu Metacritic. Jak na razie produkcję oceniło 29 krytyków, z których tylko 2 uznało go za pozytywny. 12 oceniających stwierdziło, że ich odczucia po seansie były mieszane, a 15 z krytyków  wystawiło produkcji ocenę negatywną. Średnia nota filmu wynosi w tym momencie 31 punktów w stu punktowej skali.

Dla Roberta Downeya Jr. jest to jeden z najgorszych wyników w całej karierze, a jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie produkcje z dużą liczbą ocen, to wręcz najgorszy. Ze wszystkich filmów ocenionych przez krytyków z obecnym wynikiem filmu „Doktor Dolittle” możemy porównywać jedynie rezultaty tak zamierzchłych produkcji jak: „Gothika” (2003 rok i 15% pozytywnych recenzji), „Przyjaciele i kochankowie” (1999 rok i 7% pozytywnych recenzji) oraz „Air America” (1990 rok i 13% pozytywnych recenzji).

W głównej roli Doktora Dolittle wystąpi wspomniany już Robert Downey Jr, a będą partnerować mu takie gwiazdy jak Rami Malek jako małpka Czi-Czi, Octavia Spencer jako kaczka Dab-Dab, Kumail Nanjiani jako struś Plimpton, John Cena jako miś polarny Yoshi, Tom Holland jako pies Jip, Selena Gomez jako żyrafa Betsy, Marion Cotillard jako lisica Tutu, Carmen Ejogo jako lwica Regine oraz Craig Robinson jako mysz Fleming.

źródło: zdj. universal Pictures