Rusza 9. edycja Festiwalu Hommage À Kieślowski. Co zobaczymy?

Już jutro rusza 9. edycja Festiwalu Hommage à Kieślowski. Mamy dla Was kolejne informacje na temat najważniejszych wydarzeń z tegorocznej edycji festiwalu, który jest hołdem dla twórczości jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.

Agnès Varda, Magdalena Łazarkiewicz, Xawery Żuławski, Sebastian Fabijański i oczywiście Krzysztof Kieślowski — te nazwiska zainaugurują 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski już jutro, 13 września w piątek. A na wielkim otwarciu festiwalu pokazany zostanie esej filmowy „3 kolory: Srebrny” w reż. Leigh Singer. Kolejne dni przyniosą unikalne wydarzenia, debaty, filmy, spotkania z udziałem niezwykłych gości. Sokołowsko będzie żyło kinem kolejne 3 dni — festiwal zakończy się 15 września późną nocą.

W „3 kolory: Srebrny”, dwie dekady po premierze „Czerwonego”, Singer — specjalny gość festiwalu przygląda się znanej trylogii Kieślowskiego, dokonując analizy porównawczej między jej poszczególnymi częściami. Brytyjski reżyser dokonuje między obrazami intrygującej refleksji na temat przemijającego czasu w filmografii polskiego mistrza. Warto podkreślić, że eseje filmowe uważa się powszechnie za przyszłość krytyki filmowej. Film zostanie pokazany w trakcie otwierającej festiwal gali – jako swoisty hołd dla twórczości Kieślowskiego.

Z okazji 25-lecia premiery „Trzy kolory. Czerwony” (1994) odbędzie się w Sokołowsku jubileuszowa projekcja tego filmu, a po niej panel z udziałem m.in. Krzysztofa Piesiewicza (scenarzysta, najważniejszy partner zawodowy Kieślowskiego), Tadeusza Sobolewskiego (krytyk filmowy), Piotra Jaxy (fotosisty „Trzech kolorów”), Urszuli Lesiak (montażystki „Białego”) i Zdenka Holý (dziekan prestiżowej praskiej szkoły filmowej FAMU, który przetłumaczył książkę o Kieślowskim w Czechach). Dyskusję poprowadzi przyjaciel festiwalu, krytyk filmowy i autor wieku publikacji, Łukasz Maciejewski.

„Czerwony”, zamykający trylogię Kieślowskiego, opowiada historię przyjaźni młodej modelki Valentine z emerytowanym sędzią. Valentine (Irene Jacob) potrąciła samochodem psa. Znajduje właściciela (Jean-Louis Trintignant). Chcąc oszukać samotność, zajmuje się on podsłuchiwaniem rozmów telefonicznych. Valentine z początku jest oburzona postępowaniem sędziego, jednak znajomość z nim przeradza się w fascynującą przyjaźń.

Gdy oceniam to z perspektywy wielu lat współpracy z Krzysztofem wydaje mi się, że w tym powiedzeniu chodziło mu o to: Patrz uważniej na innego, dostrzegaj innego człowieka. Mówiąc o innym człowieku, Krzysztof wielokrotnie powtarzał: Pamiętaj, że on chce tego samego, co ty. Chce kochać i być kochanym. Chce mieć poczucie podmiotowości, godności, on przebiera nogami tak samo, jak ty, żeby odnaleźć swoje miejsce w otaczającej rzeczywistości. Nie dotykaj nikogo w jego godności, w jego poczuciu podmiotowości. Uważaj, co piszesz. Uważaj, co mówisz. Uważaj, jak oceniasz. Nie wydawaj pochopnych sądów. Staraj się zrozumieć

Mówił Krzysztof Piesiewicza w wywiadzie dla portalu Culture.pl

Pełny program tegorocznej edycji znajdziecie tutaj: Program 9. edycji Festiwalu Hommage À Kieślowski. Wszystkie informacje o festiwalu na stronie www.hommageakieslowski.pl

źródło: Hommageakieslowski