Samsung prezentuje telewizory Neo QLED 4K i 8K. Jaka sprzedaż telewizorów w Polsce?

Samsung zaprezentował właśnie swoje telewizory Neo QLED, które trafią do sprzedaży w 2021 roku. Przy okazji poznaliśmy także informacje na temat poziomu sprzedaży telewizorów 8K oraz modeli z serii The Frame.

Na tegoroczną serię Neo QLED złożą się dwa modele 8KQN900A i QN800A – oraz trzy modele 4KQN95A, QN91A, QN85A dostępne w rozmiarach od 50” do 85” w zależności od produktu.

Telewizory Neo QLED 8K

W telewizorach Neo QLED zastosowano nowe źródło światła dzięki technologii Quantum Mini LED, która odpowiada za precyzyjną kontrolę podświetlenia. Dioda Quantum Mini LED ma zaledwie 1/40 wysokości konwencjonalnej diody LED, co przekłada się na lepszą kontrolę nad ilością światła w poszczególnych fragmentach i się na bardziej szczegółowy obraz.

W telewizorach znajdziemy także mocny procesor, który zadba o odpowiednie zoptymalizowanie obrazu. Tegoroczne modele będą pracowały na Procesorze AI Neo Quantum 8K wykorzystującym udoskonalony proces skalowania do jakości zbliżonej do 8K, który oparty jest na 16 wielomodelowych sieciach neuronowych, które analizują dane wizualne. Każda z takich sieci ma swój obszar specjalizacji, dzięki czemu widzowie mogą zobaczyć ulubione filmy w nowej odsłonie – więcej detali, poprawione tekstury czy krawędzie.

Nowe telewizory Samsunga, to także nowy design. W modelu QN900A zastosowano Bezgraniczny Ekran, w którym ramka została zminimalizowana do zaledwie 0,8 mm, a sam telewizor należy do najsmuklejszych w tegorocznym portofolio firmy Samsung.

Nowością jest również nowy Moduł One Connect Pro pozwalający na ukrycie przewodów i kabli. Można go umieścić nie tylko obok telewizora czy w szafce, ale także przymocować do stopy telewizora.

Telewizory Neo QLED 8K QN900A

Telewizory Neo QLED 4K

W przypadku linii telewizorów Neo QLED 4K, na którą składają się modele: QN95A, QN91A, QN85A również możemy liczyć na technologię Quantum Mini LED. Telewizory będą także pracowały na nowym Procesorze AI Neo Quantum 4K, który wykorzystując sztuczną inteligencję podnosi jakość obrazu do rozdzielczości zbliżonej do 4K. Dzięki zastosowaniu technologii Quantum Dot widzowie mogą natomiast liczyć na miliard perfekcyjnych odcieni kolorów. W modelu QN95A znajdziemy dodatkowo Moduł One Connnect.

Dźwięk w nowych telewizorach Neo QLED

W tegorocznych modelach zastosowana została technologia Dźwięk Podążający za Obiektem+(za wyjątkiem modeli QN900A oraz QN85A), który odpowiada za przestrzenność dźwięku. System odpowiednio rozmieszczonych głośników śledzi ruch obiektu na ekranie, podążając za nim. Dodatkowo w modelu Neo QLED 8K QN900A dostępna jest również funkcja Dźwięku Podążającego za Obiektem Pro, która wykorzystuje wbudowany system głośników (6.2.2), aby dostarczyć jeszcze więcej realizmu z każdej sceny.

Modele Neo QLED dzięki funkcji Q-Symphony zapewniają także synchronizację z soundbarami z Q-Serii. Nie zabrakło także funkcji Aktywnego Wzmacniacza Głosu czy Dźwięku Dopasowanego do Przestrzeni, dzięki którym dźwięk będzie optymalnie dopasowany do warunków i pomieszczenia.

Telewizory Neo QLED 4K QN95A

Multi View w telewizorach Neo QLED i inne aplikacje

W telewizorach Samsunga z 2021 roku znajdziemy między innymi aplikację Google Duo do wideo rozmów, która umożliwi nam kontakt z innymi za pomocą kamerki podłączonej do telewizora przez port USB. Dzięki funkcji Multi View będziemy mogli podzielić ekran telewizora na dwie lub nawet cztery części w modelach Neo QLED 8K.

Na bezpośrednie połączenie z laptopem lub komputerem stacjonarnym pozwoli z kolei funkcja PC na Ekranie TV. Co więcej, bezpośrednio do telewizora będziemy mogli podłączyć także mysz i klawiaturę i zyskać dostęp do MS Office 365 w przeglądarce internetowej telewizora.

W telewizorach Neo QLED nie zabraknie także aplikacji filmowych, takich jak Netflix, HBO GO, Player.pl czy Cineman oraz platform muzycznych – Spotify i Apple Music.

Multi View w telewizorach Neo QLED

Nowy, ekologiczny pilot od Samsunga

Do telewizorów Neo QLED dodawany będzie nowy, wykonany z materiałów z recyklingu Pilot SolarCell. Pilot zasilany będzie energią świetlną: słoneczną oraz pochodzącą ze sztucznego oświetlenia. Pilot będzie można także ładować za pomocą portu USB-C. Naładowanie pilota w zaledwie 50% ma starczyć na rok użytkowania. Do tego w przypadku wyczerpania baterii, już po minutowym ładowaniu możemy korzystać z pilota przez godzinę. Co również istotne, aktualny poziom naładowania będziemy mogli sprawdzić w menu telewizora.

Nowe rozwiązania dla graczy

W telewizorach Neo QLED firma Samsung zaoferuje użytkownikom funkcję Ultra Szeroki Widok w Grach dostępną tylko we współpracy z komputerem. Dzięki temu rozwiązaniu materiał wyświetlany będzie w proporcjach obrazu 21:9 i 32:9. Nowością będzie także podręczny Panel Gracza, pozwalający na szybkie sprawdzenie aktualnych ustawień takich jak włączony/wyłączony HDR, input lag, czy liczba klatek (FPS).

Wszystkie modele z 2021 roku wspierają także technologię AMD FreeSync™ Premium Pro, a modele QN900, QN800, QN85, jako pierwsze otrzymały certyfikat VDE „Gaming TV Performance”, które przyznane zostało za przełomową wydajność w grach obejmującą input lag na poziomie 10 ms lub niższym oraz HDR o jasności przekraczającej 1000 nitów.

Nowe rozwiązania dla graczy w telewizorach Neo QLED

Jak wypadła sprzedaż telewizorów 8K i The Frame w 2020 roku?

Przy okazji prezentacji swoich telewizorów na 2021 rok firma Samsung pochyliła się także nad poziomem sprzedaży swoich telewizorów 8K oraz serii The Frame z zeszłego roku. W całym 2020 roku na polski rynek trafiło ponad 2000 telewizorów 8K o ekranach liczących 65, 85 i więcej cali. Jeśli chodzi o modele z serii The Frame, to do sklepów dostarczono około 5000 sztuk. Samsung che, aby w tym na rynku pojawiło się od 20 do 30 tys. modeli The Frame i planuje także zwiększenie sprzedaży w przypadku modeli 8K.

źródło i zdj. Samsung