Scarlett Johansson pozywa Disneya za premierę „Czarnej Wdowy” na Disney+

Scarlett Johansson wcielająca się w filmach Marvela w Czarną Wdowę wystąpiła na drogę sądową przeciwko firmie The Walt Disney Co. Aktorka zarzuca wytwórni, że jednoczesna premiera filmu o przygodach Czarnej Wdowy w kinach i na platformie Disney+ naruszyła warunki jej kontraktu.

W swoim piśmie złożonym dzisiaj w sądzie w Los Angeles aktorka Scarlett Johansson twierdzi, że Disney poprzez ustawienie premiery filmu „Czarna Wdowa” jednocześnie w serwisie Disney+ i kinach chciał przyciągnąć nowych widzów do swojej platformy streamingowej i wpłynąć tym na cenę akcji spółki. Johansson zarzuca firmie, że stało się to jej kosztem, bowiem w kontrakcie aktorki widniał zapis uzależniający jej wypłatę od wpływów do kinowych kas. Co więcej, aktorka twierdzi, że Marvel zapewnił ją o kinowej premierze filmu.

Scarlett Johansson zwraca także uwagę na to, że dyrektorzy Disneya odpowiadający za strategię jednoczesnej premiery w kinach i cyfrowej dystrybucji skorzystali na tym rozwiązaniu i otrzymali za jego wprowadzenie wysokie premie. Sam dyrektor generalny Bob Chapek odebrał premię w wysokości trzykrotnej pensji podstawowej, która wynosi 2,5 mln dolarów. Pozew jasno sugeruje, że firma zdecydowała się na zlekceważenie wcześniejszych umów, aby tylko doprowadzić do wzrostu cen akcji przez promowanie serwisu Disney+. Tak złożony wniosek komentował adwokat Scarlett Johansson:

Nie jest tajemnicą, że Disney wypuszcza filmy takie jak Czarna Wdowa bezpośrednio na Disney+, aby pozyskać nowych subskrybentów i tym samym podnieść cenę akcji spółki i zasłania się pandemią koronawirusa jako przyczyną swojego postępowania. Jednak ignorowanie umów aktorów odpowiedzialnych za sukces filmów podczas realizacji tej krótkowzrocznej strategii narusza ich prawa i jesteśmy gotowi, aby udowodnić to w sądzie. Z pewnością nie będzie to ostatni tego typu przypadek, w którym hollywoodzka gwiazda przeciwstawi się Disneyowi i jasno da nam do zrozumienia, że każda firma jest zobowiązana do przestrzegania swoich umów.

Po premierze filmu w oficjalnym komunikacie Disney przekazał, że podczas pierwszego weekendu „Czarna Wdowa” wypracowała na platformie Disney+ ponad 60 mln dolarów. Wynik ten dotyczył wszystkich rynków, na których widzowie mogą już korzystać z usługi Premier Access w ramach platformy streamingowej studia.

źródło: Wall Street Journal / zdj. Marvel