Seriale HBO pojawią się na Netfliksie. Szokujące zmiany w streamingu!

Dochodzi właśnie do szokujących zmian na streamingowym rynku. Spółka Warner Bros. Discovery zamierza podpisać przełomową umowę z Netfliksem, która sprawi, że niektóre z oryginalnych seriali HBO trafią do oferty największego konkurenta platformy.

Seriale HBO mają trafić na Netfliksa! Przełomowe zmiany w streamingu

W ostatnich miesiącach rynek streamingowy przeżywa intensywne zmiany. Najwięksi gracze robią wszystko, co mogą, aby ciąć swoje koszty i zwiększyć przychody z działalności. Dochodzi do wielu zwolnień, a najbardziej drastyczne ruchy polegające na sprzedaży części katalogu podejmuje Warner Bros. Disocery. Nikt jednak nie zakładał, że spółka posunie się aż do tak szokującego ruchu i będzie chciała odsprzedać niektóre ze swoich tytułów największemu rywalowi na rynku. Z najnowszych doniesień wynika jednak, że Warner zamierza odsprzedać niektóre tytuły z biblioteki HBO platformie Netflix. Byłaby to pierwsza od dekady sytuacja, w której tytuły HBO znalazłyby się w amerykańskiej ofercie konkurencyjnego serwisu streamingowego.

Sprawdź też: Serialowy kryminał trafił w końcu do Polski! Cały sezon już na HBO Max.

Mówi się, że pierwszym tytułem, który miałby być częścią tej dziejowej transakcji, będzie serial komediowy „Niepewne”, który przez pięć sezonów emitowany był przez HBO i został zakończony w grudniu 2021 roku. Trwają już jednak rozmowy na temat innych tytułów. Zakulisowe źródła donoszą, że doświadczeni pracownicy HBO byli przeciwni temu ruchowi, ale nowy zarząd zdecydował się mimo wszystko na jego realizację właśnie ze względu na finansowe kwestie. Umowa nie została jeszcze zawarta i może ostatecznie nie dojść do skutku, ale już teraz nawet próba jej zawarcia oznacza przełomowe zmiany na rynku SVOD. Szczegóły umowy zakładają podobno, że seriale byłyby dostępne na Netfliksie bez wyłączności, co dawałoby Warnerowi możliwość pokazywania ich także na swojej platformie streamingowej HBO Max, która niedawno została przekształcona w Stanach Zjednoczonych w serwis o skróconej nazwie Max.

David Zaslav zapowiadał po tym, jak został dyrektorem generalnym Warner Bros. Discovery, że będzie próbował znaleźć sposób na poprawienie sytuacji finansowej spółki i sugerował na początku swojej kadencji, że jest otwarty na rezygnację z licencyjnej wyłączności na treści spółki. Kilka miesięcy temu Warner usunął z oferty HBO kilka mniej popularnych seriali takich jak między innymi „Westworld” i część z nich trafiła następnie do oferty darmowych serwisów streamingowych takich jak Roku czy Tubi. Z kolei sam serial „Niepewne” znalazł się w ofercie należącej do Warnera telewizji kablowej OWN, a do tej pory seriale HBO rzadko kiedy trafiały do takich kanałów dystrybucji.

Podpisanie umowy na dystrybucję seriali HBO w ramach Netfliksa byłoby jednak rewolucyjnym momentem w erze streamingu, który mógłby doprowadzić do znacznie większej integracji największych graczy na rynku. Jeszcze niedawno nikt nie zakładałby, że studio Warner Bros. Discovery pozwoli, żeby niektóre z oryginalnych seriali HBO były dostępne w ofercie największego rywala, ale David Zaslav za wszelką cenę chce doprowadzić do zasypania finansowej dziury w spółce i szuka nawet tak kontrowersyjnych sposób na zrealizowanie swojego celu. Niewykluczone, że włodarze Warnera dostrzegają w tym ruchu także inne korzyści, a mianowicie możliwość dotarcia ze swoimi produkcjami do znacznie większego grona odbiorców i liczą, że część z nowych widzów zainteresuje się przez to ofertą ich platformy streamingowej.

źródło: deadline.com / zdj. Rafael Henrique / Depositphotos.com