Showrunnerka „Wiedźmina” omawia kontrowersję wokół śmierci jednego z bohaterów 2. sezonu

Choć najnowsze odcinki „Wiedźmina” spotkały się z pozytywnymi recenzjami – opisującymi produkcję Netfliksa, jako mocną zwyżkę formy wobec nierównego pierwszego sezonu – to pośród fanów część rozwiązań fabularnych drugiego sezonu spotkała się z ostrą krytyką. Obok mocnych odstępstw od materiału źródłowego, mowa tu przede wszystkim o szybkim uśmiercenieniu jednego z ulubionych bohaterów. Temat pokrótce omówiła w nowym wywiadzie showrunnerka Lauren S. Hissrich.

Jeżeli seans drugiego sezonu macie już za sobą to wiecie, że Eskel – wiedźmin, który w książkach mocno kojarzy się z samym Geraltem, a który został gruntownie przepisany na potrzeby serialu – nie otrzymał zbyt wiele czasu ekranowego. Twórcy serialu Netfliksa zdecydowali się na uśmiercenie bohatera już na etapie drugiego odcinka.

Odpowiadając na negatywny odzew widowni, showrunnerka „Wiedźmina” wyjaśniła, że los bohatera był nieunikniony. Los Esklepa miał posłużyć umotywowaniu dalszej historii Geralta. Co ciekawe, z rozmowy dowiedzieliśmy się, że śmierć miał według oryginalnego zamysłu na drugi odcinek ponieść inny, zupełnie nowy i niewyjęty z powieści Sapkowskiego wiedźmin. Scenarzyści uznali jednak, że taki zwrot fabularny nie spotka się z silniejszymi emocjami ze strony widowni. Fragment wywiadu poniżej.

Wiedzieliśmy, że ktoś będzie musiał zginąć w tym odcinku. Wiedzieliśmy, że potwór musi dostać się do Kaer Morhen i musi mieć coś wspólnego z Ciri – Geralt i Vesemir (...) [muszą] zdać sobie sprawę z tego, że wprowadzenie tej dziewczyny do warowni  fundamentalnie zmieni całą sytuację. W pierwszej wersji scenariusza (...) miał to być zupełnie nowy wiedźmin, którego wcześniej nie spotkaliśmy, nigdy o nim nie słyszeliśmy. Ale pomyśleliśmy sobie (...), że widownia spotka Coena, Lamberta i Eskela i Johna. I kto ma zginąć? John ma pewnie zginąć. Zastanowiliśmy się nad tym dobrze. Wiem, że nie brakuje fanów, którzy uwielbiają Eskela i zastanawiają się, jak mogliśmy to zrobić. Ale jego śmierć to punkt zwrotny dla Geralta. Zmusza Geralta do ustalenia – i to szybko – co dokładnie dzieje się z Ciri. Wie, że [jeśli nie zacznie działać] grozi mu utrata nie tylko pozostałych braci, ale i jej samej. Chcieliśmy dobrze umotywować ten wątek dla niego.

FB706861-3123-4F2D-8527-74FFDE80F3C5.png

Źródło: Comic Book / zdj. Netflix