Star Wars Legendy: Najlepsze opowieści - recenzja komiksu

Najlepsze opowieści to najnowszy tom wydawanej przez Egmont serii z niekanonicznymi komiksami ze świata Gwiezdnych Wojen - Star Wars Legendy. Tom zbiera komiksy wydane oryginalnie w Star Wars Tales, a w Polsce w Star Wars Komiks.

Star Wars Tales było serią wydawaną przez Dark House w latach 1999-2005, skupioną na publikowaniu krótkich komiksów dziejących się w gwiezdnowojennym uniwersum, ale niekoniecznie zgodnych z ówczesnym kanonem. Do tworzenia komiksów zatrudniono zarówno znanych twórców takich jak Ennis, Zahn czy McCrea, jak i zupełnie nowych, dla których często były to jedne z pierwszych stworzonych komiksów. W 24 numerach serii zaprezentowano około 100 różnorodnych komiksów, które często łączyło tylko wspólne uniwersum, a różniły się zarówno bohaterami, jak i miejscem akcji, rodzajem narracji, czy stylem rysunków.

Wydane przez Egmont Najlepsze opowieści składają się z dziewięciu komiksów z Star Wars Tales, które już na pierwszy rzut oka bardzo się między sobą różnią. W tomie zamieszczono zarówno historyjki komediowe, jak i smutno kończące się dramaty, komiksy powiązane z filmową sagą, a także rozgrywające się w zamierzchłej przeszłości. Dodatkowo każdy komiks jest narysowany innym niepowtarzalnym stylem, często mocno różniącym się od stylu znanego ze standardowych gwiezdnowojennych komiksów.

Tom rozpoczyna się komiksem Apokalipsa na Endorze opowiadającym o walce z Ewokami z punktu widzenia szturmowca. W ciekawy sposób pokazuje drugą stronę Ewoków, a także naśmiewa się z zakończenia Powrótu Jedi, ale według mnie nie do końca wykorzystuje swój potencjał. Inny komiks rozgrywający się na księżycu Endoru, Rozbitkowie opowiada o żołnierzach Imperium i Rebelii, którzy muszą ze sobą współpracować, by móc odlecieć z księżyca. Komiks świetnie pokazuje, że choć prezentują dwie przeciwne strony, opierają się na zupełnie innych ideałach, niewiele się między sobą różnią.

Najwcześniej rozgrywającym się chronologicznie komiksem jest Cienie i światło. Dramatyczna opowieść o trzech mistrzach Jedi, którzy muszą się zmierzyć nie tylko z potworami, ale też własnymi słabościami. Świetnie napisana historia, ze znakomitym, bardzo mądrym zakończeniem, do tego dochodzą nietypowe, malowane rysunki. W tomie zamieszczono inny, utrzymany w podobnym nastroju komiks - Raczej ciemność widoma rozgrywa się w czasie wojen klonów i opowiada o mistrzu oraz padawance. Dobry, ale nie tak wpadający w pamięć jak Cienie i światło.

Perełką i najlepszą historią w całym tomie jest Żołnierz. Jest to komiks o życiu jednego ze szturmowców. Świetnie pokazuje, że żołnierze Imperium to też ludzie, którzy mają własną historię i tak samo jak każdy boją się śmierci. Do tego dochodzi znakomite wplątanie akcji w fabułę sagiDo filmowej serii nawiązuje też Hoth, 2-stronicowa historyjka będąca wprowadzeniem do pierwszych scen Imperium kontratakuje.

To, że Najlepsze opowieści to nie tylko smutne opowiastki najlepiej pokazują Narodziny Gwiazdy Śmierci - komiks o przedstawieniu planu Gwiazdy Śmierci imperatorowi Palpatinowi. Autorzy zamieścili w historyjce nie tylko masę nawiązań do Nowej nadziei, ale także wyśmiewają się z poziomu biurokracji w Imperium, który bardzo przypomina ten znany z naszego świata. Wszystkie gagi są świeże, a lekko karykaturalne rysunki świetnie pasują do klimatu komiksu.

Zupełnie inny jest kolejny komiks, Niewidziani, niesłyszani, opowiadający o zagładzie Katarru. Jest bardzo posępny, utrzymany w czarno-białych barwach, znakomicie narysowany, ale z nie do końca zrozumiałą fabułą. Na samym końcu zamieszczono Incydent na stacji Horn, komiks o potyczce tajemniczego nieznajomego z lokalnym bossem. Niezwykle klimatyczny komiks, przypominający w niektórych momentach western, z intrygującym zakończeniem.

Redakcja serii Star Wars Legendy chciała w Najlepszych opowieściach pokazać jak najlepsze i jak najbardziej różnorodne komiksy. Według mnie wykonano zadanie w 90%. Większość historyjek prezentuje wysoki, równy poziom, choć zdarzają się słabsze jak Niewidziani, niesłyszani, czy Hoth, ale największą zaletą jest ogromna różnorodność komiksów. Według mnie tom zadowoli każdego fana komiksów ze świata Gwiezdnych Wojen.

Ocena komiksu: 7,5/10.
 

Komiks możecie nabyć na:

Fantastyczneswiaty.pl 32.11 zł z kodem MFKiG
Merlin.pl
32.29 zł z kodem ANSWEAR1
Aros.pl 32.49 zł
Madbooks.pl 34.25 zł

Specyfikacja:

Scenariusz Garth Ennis, Joshua Ortega i inni
Rysunki Lucas Maragon, Dustin Weaver, John McCrea i inni
Przekład Maciej Drewnowski, Jarosław Grzędowicz i inni
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 120
Format 167 x 255 mm
Druk kolor

źródła: Egmont / Dark Horse / Marvel