Stephen King wraca z kolejnym zbiorem opowiadań! Będzie kontynuacja „Cujo”!

Stali czytelnicy Stephena Kinga dopiero co odstawili na półki ostatnią powieść o ekscentrycznej detektyw Holly Gibney, a w nieodległej perspektywie już rysuje się kolejna oryginalna praca króla współczesnego horroru. Tym razem do księgarń trafi zbiór opowiadań zatytułowany „You Like It Darker”. O czym opowiedzą nowe historie? Kiedy możemy spodziewać się polskiej premiery?

Stephen King już szykuje kolejne opowiadania! Polskie wydanie zapowiedziane

O tym, że słynny pisarz z Maine pracuje nad następnym zbiorem opowiadań, wiemy jeszcze od ubiegłego roku. W oficjalnie odsłoniętej teraz na łamach podcastu „Talking Scared” antologii o klimatycznym tytule „You Like It Darker” znajdzie się dwanaście nowych opowieści Kinga. W internetowej audycji potwierdzono zarazem, że jedną z nich będzie długo zapowiadana nowela „Rattlesnakes”, czyli sequel powieściCujo”. W tamtej książce pisarz kreślił krwawą historię bernardyna, który po ugryzieniu przez zarażonego wścieklizną nietoperza zmienia się w morderczą bestię. O kontynuacji opowiadał zaś następująco: „Na pewnym etapie opowiada ona o czteroletnich bliźniętach, które wpadają do jamy grzechotników. Węże je dopadają. To naprawdę straszna scena”.

W nowej zapowiedzi zdradzono jednak, że w ostatecznej wersji utwór przedstawi historię znanego z „Cujo” Vica Trentona, pogrążonego w żałobie wdowca, podróżującego na Florydą z nadzieją na odnalezienie wytchnienia – zamiast tego bohater otrzymuje jednak nieoczekiwany spadek i łączone z nim poważne zobowiązania. W tym miejscu znajdziecie fragment opowiadania w oryginalnej wersji językowej. Poniżej przedstawiamy oficjalny opis całego zbioru.

Złe sny, dawne tragedie i radość zapominania o szarej rzeczywistości

„Podoba wam się, gdy jest mroczniej? To dobrze, mi też” – czytamy we fragmencie posłowia „You Like It Darker”. Wydawnictwo Scribner tak opisuje następną publikację mistrz horroru: „Wspaniała nowa kolekcja dwunastu opowiadań zagłębia się w posępnych obszarach życia: i w przenośni i dosłownie. Od półwiecza King pozostaje mistrzem tej formy literackiej. Nowe opowiadania – traktujące o przeznaczeniu, śmiertelności, szczęściu i takich wnękach realnego świata, w których może wydarzyć się wszystko – są tak bogate i przejmujące jak jego powieści. (...) King pisze, by poczuć radość zapominania o szarej rzeczywistości. W „You Like It Darker” jego czytelnicy podzielą tę radość, raz za razem”.

Stephen King You Like It Darker wydanie US

„W opowiadaniu Two Talented Bastids przyjrzymy się skrywanej przez wiele lat tajemnicy szczególnych zdolności pewnych dwóch gentlemanów. Z kolei Danny Coughlin's Bad Dream przedstawi skutki nagłej i bezprecedensowej wizji, która wywraca do góry nogami życia tuzinów ludzi. W The Dreamers małomówny weteran wojny w Wietnamie odpowiada na ofertę pracy i wkrótce dowiaduje się, że w niektóre miejsca uniwersum lepiej się nie zagłębiać. The Answer Man zapyta czytelników, czy zdolność przewidywania to błogosławieństwo czy przekleństwo i przypomni, że wielka tragedia nie musi odbierać życiu znaczenia”. 

Oto pełna lista opowiadań w „You Like It Darker”:

 • „Two Talented Bastids”
 • „The Fifth Step”
 • „Willie the Weirdo”
 • „Danny Coughlin’s Bad Dream”
 • „Finn”
 • „On Slide Inn Road”
 • „Red Screen”
 • „The Turbulence Expert”
 • „Laurie”
 • „Rattlesnakes”
 • „The Dreamers”
 • „The Answer Man”

Kiedy premiera „You Like It Darker”? Co z polskim wydaniem?

Potwierdzono już, że za oceanem nowy zbiór opowiadań Stephena Kinga zadebiutuje dokładnie 21 maja 2024 roku. Choć nie mamy jeszcze pewności, czy polskie wydanie trafi do księgarń tego samego dnia, ujawniono już, że rodzimą edycją zajmie się Wydawnictwo Albatros. Warto dodać, że w tym miejscu możecie oddać swój głos w sprawie szykowanej przez wydawcę okładki. 

Poniżej prezentujemy ujawnione do tej pory okładki zagraniczne – brytyjską i niemiecką.

Stephen King You Like It Darker wydanie UK.JPG Stephen King You Like It Darker wydanie niemieckie

źródło: Bloody Disgusting / Entertainment Weekly / Scribner / Simon & Schuster / Warner Bros.