Szykuje się kolejna fuzja w filmowej branży. Paramount i Skydance uzgodniły warunki!

Dyskutowana od wielu miesięcy perspektywa fuzji dwóch znanych marek z filmowej branży zaczyna być coraz bardziej prawdopodobna. Z Hollywood docierają do nas informacje, że przedstawiciele firm Paramount i Skydance uzgodnili warunki połączenia obydwu marek.

Paramount i Skydance uzgodniły warunki fuzji

Na horyzoncie pojawiła się opcja kolejnej głośnej fuzji w świecie filmowo-serialowej rozrywki. Od miesięcy mówiło się o tym, że partnera do połączenia sił poszukują przedstawiciele spółki Paramount Global. W grudniu ubiegłego roku kandydatem do fuzji z jedną z najstarszych wytwórni w Hollywood była spółka Warner Bros. Discovery, ale ostatecznie firmy nie doszły do porozumienia, a Paramount rozpoczął negocjacje z przedstawicielami firmy Skydance Media. Wydawało się, że i tym razem nie dojdzie do wypracowania odpowiedniego kompromisu, ale najnowsze informacje sugerują, że najprawdopodobniej uda się ostatecznie doprowadzić do zjednoczenia obydwu wytwórni.

Specjalna komisja powołana przez zarząd Paramount Global w celu zweryfikowania opłacalności propozycji fuzji osiągnęła porozumienie z firmą Skydance Media, dowodzoną przez Davida Ellisona. Skydance i jego biznesowi partnerzy, RedBird Capital oraz KKR poprawili swoją ofertę wykupu i uczynili perspektywę fuzji atrakcyjniejszą, co ostatecznie sprawiło, że połączenie spółek stało się niemal pewne.

Sprawdź też: Oto serialowe hity czerwca: Netflix, Disney+ i SkyShowtime z mocnymi premierami na ten tydzień!

Ostateczną decyzję o zatwierdzeniu fuzji ma podjąć teraz Shari Redstone, prezes Paramount Global, której firma National Amusements Inc. posiada 77% akcji z prawem głosu w filmowo-serialowym gigancie. Jak na razie źródła związane z Redstone studzą jednak emocje i twierdzą, że szefowa spółki nie podjęła jeszcze oficjalnej decyzji, czy kontynuować przeprowadzenie fuzji, która będzie jednoznaczna z utratą trwającej od kilkudziesięciu lat kontroli jej rodziny nad spółką Paramount Global.

Nowa oferta Skydance, która przekonała przedstawicieli Paramount do zaakceptowania warunków,  zakłada, że akcjonariusze spółki będą mogli sprzedać prawie połowę swoich akcji po 15 dolarów, a pozostała część ich akcji zostanie przemianowana na akcje nowopowstałej spółki Paramount-Skydance. Umowa przewiduje, że Skydance przejmie akcje National Amusements, firmy będącej właścicielem Paramount Global za około 2 mld dolarów i tym samym stanie się posiadaczem kontrolnego pakietu (2/3 firmy)

źródło: variety.com / zdj.