Tak zaczął się najsłynniejszy konflikt! Zwiastun filmu „Sami swoi. Początek”

Polskie kino zabiera się za odświeżenie kolejnego ze swoich największych klasyków. Doczekaliśmy się właśnie zwiastuna „Sami swoi. Początek”, który opowie o młodości Pawlaka i Kargula, bohaterów kultowej trylogii. Film opowie zupełnie nową historię o wydarzeniach z życia dwóch rodzin, zanim los rzucił je na Ziemie Odzyskane

Polska komedia wraca w nowej wersji. Zwiastun filmu „Sami swoi. Początek”.

Pawlak i Kargul z kultowej trylogii „Sami swoi”, przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Kresach na terenie obecnej Ukrainy. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… W ramach nowego filmu ponownie zanurzymy się w świat, w którym drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.  

Polski film „Sami swoi” z 1967 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego oraz jego kontynuacje określane są przez wielu jako najlepsze polskie komedie. Głównymi bohaterami są przedstawiciele rodzin Pawlaków i Karguli zmuszeni do wyjechania z Kresów Wschodnich i osiedlenia się na Ziemiach Odzyskanych.

Anna Dymna wraca do świata z komedii „Sami swoi

Anna Dymna w filmie Sami swoi poczatek

Scenariusz do filmu stworzono na podstawie książki „Każdy żyje jak umie”, a jego autorem, podobnie jak w przypadku słynnej trylogii, jest Andrzej Mularczyk, którego stryj był pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka. Drugim nazwiskiem łączącym nową wersję z kultową trylogią jest Anna Dymna.

„To było w siedemdziesiątym trzecim roku. To była moja pierwsza rola po studiach. Zagrałam Anię Pawlaczkę. I teraz nagle dostałam propozycję, żeby tutaj zagrać taki epizodzik” – wspominała polska aktorka Anna Dymna, która pojawiła się w słynnej serii komedii w jej drugiej części  Nie ma mocnych jako Ania Pawlakówna.

„Trochę nie mam czasu na to, żeby przyjmować takie role, ale potem dowiedziałam się, że scenariusz napisał Andrzej Mularczyk, a ja się z nim bardzo przyjaźniłam. I pomyślałam, że to będzie fajne. Będę grała własną prawujenkę” – mówiła aktorka na planie. 

Aktorzy, którzy zagrali młode wersje Kargula i Pawlaka

Kto zagrał młodego Kargula i Pawlaka

Młodsze wersje Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula, jednego z najsłynniejszych duetów w historii polskiego kina w filmie „Sami swoi. Początek” zagrali Adam Bobik i Karol Dziuba.

„Z góry mieliśmy zaznaczone od Artura (Żmijewskiego – reżysera), że niczego nie kopiujemy, że to jest oddzielny film. Wiadomo, że nawiązujemy do trylogii, ale staramy się niczego nie kopiować. Bardzo często oglądałem wszystkie części i oczywiście nie staram się odtworzyć Kazimierza Pawlaka w wykonaniu Wacława Kowalskiego, bo to jest po prostu niemożliwe, ale staram nabyć takich charakterystycznych cech tej postaci. Są zresztą zapisane w scenariuszu, który realizujemy. Mam na myśli tę jego zadziorność, zapalczywość, taką walkę o swoje. Tego szukałem w postaci, jaką wykreował Wacław Kowalski, bo zrobił to genialnie i wybitnie, więc szkoda było nie skorzystać” – mówił Adam Bobik.

„Ja podobnie - oczywiście oglądałem stare części, żeby szukać inspiracji, ale nie kopiować roli Władysława Hańczy jeden do jednego, bo tak jak powiedział Adam, jest to niemożliwe. Jesteśmy innymi ludźmi, innymi autorami” – dodaje Karol Dziuba.

W obsadzie produkcji są także: Paulina Gałązka (Nechajka Słobodzian), Weronika Humaj (Mania Ziębicka), Zbigniew Zamachowski (Kacper Pawlak), Katarzyna Krzanowska (Maryjka Pawlak), Mirosław Baka (Ziębicki), Wojtek Malajkat (Ksiądz), Anna Dymna (Pecynicha), Janusz  Chabior (Wincenty Kargul), Adam Ferency (Wujko Pecyn), Agnieszka Suchora (Ziębicka).

Film wejdzie do polskich kin już 16 lutego 2024 roku.

zdj. Next Film / Jarosław Sosiński