Ten film podzielił Polaków. „Biała odwaga” i nowy horror do obejrzenia w streamingu!

Platforma Prime Video ma dla Was dzisiaj dwie głośne premiery w streamingu, które możecie obejrzeć w ramach podstawowego abonamentu. Jedna z nich to polski film „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki opowiadający historię dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas drugiej Wojny Światowej.

Biała odwaga” – polski film do obejrzenia na Prime Video

Niespełna trzy miesiące po premierze w kinach, która przypadła na 8 marca polski film „Biała odwaga” trafił właśnie do streamingu. Produkcja wywołująca kontrowersje już na etapie wstępnych prac, którą krytykował ówczesny Minister Kultury Piotr Gliński oraz Zbigniew Ziobro zawitał właśnie do oferty Prime Video i możecie obejrzeć go w ramach podstawowego abonamentu bez żadnych dodatkowych opłat.

Biała odwaga” spotkała się też z protestami ze strony Związku Podhalan i przedstawicieli Góralskiego Veta, a od produkcji stanowczo odciął się Instytut Pamięci Narodowej, który przekonywał w oświadczeniu, że nie miał żadnego wpływu na kształt fabuły i zawarte w nim wątki historyczne. Sam reżyser przekonywał natomiast, że film jest obiektywny oraz w uczciwy sposób przedstawia wydarzenia, które miały miejsce na Podhalu.

Sprawdź też: Disney mocno stawia na Obcego! Ridley Scott szykuje już drugi serial w tym uniwersum!

Biala odwaga gdzie obejrzec

Film opowiada historię dwóch braci górali – Maćka (Julian Świeżewski) i Andrzeja (Filip Pławiak). Po śmierci ich ojca, do której przyczynił się Andrzej, oraz po stracie ukochanej Bronki (Sandra Drzymalska) Andrzej opuszcza rodzinny dom. W drodze spotyka tajemniczego Wolframa (Jakub Gierszał), antropologa i wspinacza. Dzieli się z nim swoją techniką wspinaczkową oraz wiedzą na temat praskich korzeni górali. Kiedy Andrzej wraca do Zakopanego, wybucha wojna. Chcąc ochronić górali przed zniszczeniami wojennymi, stara się przekonać ich do współpracy z Niemcami. Andrzej i Maciek stają po przeciwnych stronach barykady. Konfrontacja braci jest krwawa i bolesna.

Co obejrzeć wieczorem? Nowy horror trafił do streamingu

Drugą z premier, jaką Prime Video przygotował na 24 maja, jest „Demeter: Przebudzenie zła”. To mroczna opowieść inspirowana fragmentem horroru Brama Stokera. Podobnie jak w przypadku polskiego filmu, ten także możecie obejrzeć w ramach głównego abonamentu i nie musicie nic dopłacać.

W oficjalnym opisie filmu czytamy: To miał być kolejny zwyczajny rejs. Gdy szkuner „Demeter” odbił od nabrzeża, nikt z załogi nie wiedział, że w jednej z dwudziestu czterech nieozna­kowanych skrzyń znajdujących się na pokładzie, kryje się zło. Zapadł zmrok, a statek był na pełnym morzu, gdy odkryto pierwszą ofiarę. Wołanie o pomoc nie miało już sensu, a walka o przetrwanie okazała się boleśnie nierówna. Każda kolejna noc przynosiła śmierć, a istota będąca jej sprawcą pozostawała nieuchwytna.

zdj. Amazon Prime Video