„The Last Duel” od Ridleya Scotta kolejną ofiarą koronawirusa

W obliczu szalejące pandemii koronawirusa przerwane zostały prace na francuskim planie nowego filmu Ridleya Scotta pod tytułem „The Last Duel”, w którym główne role grają Ben Affleck, Matt Damon i Adam Driver.

Ekipa zdjęciowa pracował na planie we Francji od kilku tygodni, ale ze względu na poważne zagrożenie koronawirusem z Wuhan przedstawiciele wytwórni 20th Century Studios zdecydowali o skróceniu prac nad filmem. Ekipa zdjęciowa miała przebywać we Francji, a dokładniej w regionie Macon do 19 marca, ale prace dobiegną końca już dzisiaj, 12 marca. W przypadku nowego filmu Ridleya Scotta koronawirus miał więc ostatecznie niewielki wpływ na harmonogram prac, ponieważ, jak na razie ekipa nie zdecydowała o całkowitym odroczeniu zdjęć i będzie niedługo pracowała na planie w Irlandii.

Film będzie opierał się na powieści Erica Jagera pod tytułem „The Last Duel: A True Story of Trial by Combat in Medieval France”. Scenariusz na podstawie książki napisali wspólnie Matt Damon, Ben Affleck oraz reżyserka i scenarzystka Nicole Holofcener, która miała szansę na zgarnięcie Oscara za scenariusz do filmu „Czy mi kiedyś wybaczysz?” z 2018 roku.

Historia opowiada o pojedynku między rycerzami Jeanem de Carrougesem i Jacquesem LeGrisem, do którego doszło 29 grudnia 1386 roku. Był to ostatni oficjalny pojedynek zatwierdzony przez francuskie władze, a dokładnie przez młodego króla Karola IV. Powodem konfliktu dawnych przyjaciół, których zagrają Driver i Damon, jest sprawa gwałtu. Jean de Carrouges oskarża byłego kompana o gwałt na żonie, Margerite de Carrouges, i po tym, jak miejscowe władze nie dają wiary słowom kobiety, zwraca się do Króla, aby ten zezwolił na pojedynek sądowy, dzięki któremu rycerz będzie mógł udowodnić winę swojego dawnego przyjaciela i oczyścić żonę z zarzutu krzywoprzysięstwa. Gdy to Jean de Carrouges przegra pojedynek wolą Boga, jego żona zostanie spalona na stosie za fałszywe oskarżenie.

źródło: Programme-tv.net / zdj. MGM Distribution Co. / Universal Pictures