Baner
To będzie najdroższy film Nolana? Wszystko co wiemy o jego „Odysei”

Christopher Nolan, świeżo po oscarowym triumfie za „Oppenheimera”, przygotowuje się do realizacji kolejnego epickiego projektu – adaptacji „Odysei”. Oto wszystko, co wiemy o najnowszym filmie reżysera.

„Odyseja” zostanie zrealizowana za pomocą nowej technologii IMAX

Universal Pictures potwierdziło, że film trafi do kin 17 lipca 2026 roku, a produkcja rozpocznie się w 2025 roku. „Odyseja”  ma być największym przedsięwzięciem w karierze Nolana, zarówno pod względem kosztów, jak i rozmachu. Budżet ma przekroczyć 250 milionów dolarów, co czyni go droższym od dotychczas najkosztowniejszego „Mroczny Rycerz powstaje”. 

Film zostanie nakręcony z wykorzystaniem nowej technologii IMAX, która obejmuje m.in. cichszą o 30% kamerę, co poprawi klarowność nagrywanych dialogów i miks dźwięku, a także inne udoskonalenia, takie jak korpus z włókna węglowego dla lżejszej obsługi i wizjer LCD, co ma pozwolić oddać majestat mitologicznych scenerii oraz wyeliminować problemy ze słyszalnością dialogów, co często zarzuca się filmom Nolana.

W obsadzie znalazły się gwiazdy, które wcześniej współpracowały z Nolanem, jak Anne Hathaway („Interstellar”), Matt Damon („Oppenheimer”) czy Robert Pattinson („Tenet”). Dołączą do nich m.in. Tom Holland, Zendaya, Charlize Theron i Lupita Nyong’o.

„Odyseja” opowiada historię Odyseusza, króla Itaki, który przez 10 lat próbuje wrócić do domu po wojnie trojańskiej. Po drodze zmierza się z mitologicznymi postaciami, jak syreny, cyklop, czarodziejka Kirke czy Charybda. W tym czasie jego żona Penelopa i syn Telemach próbują utrzymać władzę w królestwie, odpierając jej zalotników przekonanych, że Odyseusz nie żyje, którzy chcą, przejąc kontrolę nad królestwem.

Historia zostanie przedstawiona jako „mitologiczny epos akcji” z wielkim rozmachem. Nolan, który napisał scenariusz i wyprodukuje film wspólnie z Emmą Thomas, planuje stworzyć trzygodzinną epopeję, która będzie kręcona na całym świecie.

Sprawdź też: Reżyser „Diuny” zakazuje telefonów na planie filmowym. Dlaczego się ich boi?

Adaptacja „Odysei” jest wyzwaniem, ponieważ przez wielu uchodzi za dzieło „nieprzekładalne na język kina”. Dotychczasowe ekranizacje obejmują m.in. film „Ulisses” z 1954 roku z Kirkiem Douglasem oraz miniserial „Odyseja” z 1997 roku.

źródło: World of Reel/Variety/ zdj. Depositphotos