To ma być polski odpowiednik „Szeregowca Ryana”! Tak zapowiadają się „Czerwone maki”

Zakończyły się zdjęcia do pierwszego polskiego filmu fabularnego poświęconego słynnej i zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino. Produkcja zatytułowana „Czerwone maki” to ambitny projekt, który ma wzbudzić emocje i zapisać się w historii polskiego kina współczesnego. Premiera planowana jest na rok 2024 rok.

Czerwone maki”, czyli kinowa premiera, która ożywi historię bitwy pod Monte Cassino!

Fabuła filmu łączy fikcję z faktami, tworząc wciągającą i angażującą opowieść. Widzowie będą mogli przeżyć wyścig z czasem, pełen napięcia proces planowania natarcia oraz odczuć ogromny ciężar nieodwracalnych decyzji podejmowanych przez dowódców II Korpusu. Twórcy obiecują pozostawić w widzach niezapomniane emocje. Film „Czerwone maki” został nakręcony między innymi w Chorwacji, Bułgarii, Włoszech i Polsce. W obsadzie znaleźli się tacy aktorzy jak Michał Żurawski, Mateusz Banasiuk, Nicolas Przygoda, Magdalena Żak, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Szymon Piotr Warszawski i Radosław Pazura.

Film, inspirowany najlepszymi produkcjami kina batalistycznego ukazującymi realia II wojny światowej, jest dynamicznie i nowocześnie realizowany. Przypomina on takie klasyczne tytuły jak „Najdłuższy dzień” (1962), „O jeden most za daleko” (1977), „Szeregowiec Ryan” (1998), czy „Dunkierka” (2017). Podobnie jak w tych filmach, „Czerwone maki” skupiają się na losach pojedynczych bohaterów, którzy stają w obliczu historycznych wydarzeń.

Wyreżyserowaniem filmu zajął się Krzysztof Łukaszewicz, znany specjalista od kina wojennego, który wcześniej zrealizował takie produkcje jak „Orlęta: Grodno '39”, „Karbala” czy „Generał Nil”. Tym razem Łukaszewicz nawiązuje do najważniejszych i najbardziej dramatycznych kart polskiej historii, aby przedstawić widzom jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej.

Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu.

czerwone maki zdjęcie z filmu (1).jpg

czerwone maki zdjęcie z filmu (4).jpg

czerwone maki zdjęcie z filmu (5).jpg

czerwone maki zdjęcie z filmu (3).jpg

czerwone maki zdjęcie z filmu (2).jpg

źródło: Kino Świat