Twórca „13 posterunku” nakręcił film o wojnie na Ukrainie. Cezary Pazura w obsadzie

Pojawiła się pierwsza zapowiedź nowego filmu Macieja Ślesickiego i Filipa Hillesland. Produkcja zatytułowana „Ludzie” to pierwszy polski pełnometrażowy film fabularny o agresji Rosji na Ukrainę, który trafi do kin w całej Polsce jesienią. W obsadzie znalazł się między innymi Cezary Pazura.

Maciej Ślesicki wraca do robienia filmów. Nakręcił film o wojnie na Ukrainie

Kiedy wybucha pełnoskalowa wojna w Ukrainie, pięć kobiet – reprezentujących różne pokolenia i perspektywy – podejmuje desperacką walkę, aby ocalić siebie oraz swoich najbliższych. Ich losy splatają się w opowieść o miłości, odwadze, poświęceniu i sile ludzkiego ducha. 

Niewidoma dziewczynka, która zostaje opiekunką grupy sierot. Lekarka, która staje przed ogromnym dylematem moralnym. Nastolatka, która za wszelką cenę usiłuje ocalić swoją malutką siostrę. Starsza kobieta, która traci męża. Matka, która rusza na front, by odnaleźć syna. Ania, Olena, Nastya, Lyuba i Maria – pięć z pozoru zwykłych kobiet, które wojna zmusiła do heroizmu i nieplanowanego bohaterstwa. Ich przeplatające się losy składają się w symboliczną opowieść o miłości, poświęceniu i człowieczeństwie. Film inspirowany jest prawdziwymi relacjami z ogarniętej wojną Ukrainy.

„Pomimo wielokrotnych deklaracji, że nie chcę robić więcej filmów, zdarzyło się coś, co sprawiło, że postanowiłem złamać moje postanowienie. Wiadomości o bestialstwie Rosjan, którzy napadli na Ukrainę spowodowały, że po prostu się wściekłem. To jest chyba najlepszy powód dla reżysera – poczucie bezradnej złości i niesprawiedliwości – żeby robić film. Napisałem scenariusz w oparciu o prawdziwe wydarzenia, musiałem tylko je połączyć. Absurd i okrucieństwo wojny najbardziej dotykają cywilów i dlatego stworzyliśmy film opowiadany ich oczami” – podkreśla Maciej Ślesicki, reżyser, scenarzysta i producent „Ludzi” znany jako twórca takich polskich klasyków jak „Tato”, „Sara” czy „13 posterunek”.

Cezary Pazura w filmie o wojnie na Ukrainie. Kogo zagrał?

W główne role w filmie wcieliły się ukraińskie aktorki: Mariia Shtofa, Oksana Cherkashyna, Afina Ostapenko, Tetyana Yurikova oraz Nina Naboka. W obsadzie znalazł się również Cezary Pazura, który zagrał zakochanego w Olenie Polaka, który, mimo wybuchu wojny, przyjeżdża do Ukrainy, by zabrać ukochaną w bezpieczne miejsce, do Polski. Okazuje się jednak, że będzie musiał zaopiekować się czwórką niewidomych dzieci. Premierę filmu „Ludzie” zaplanowano na 12 października 2024 roku.

„Każdy globalny kryzys ostatecznie sprowadza się do lokalnego cierpienia zwykłych ludzi. Do matek, synów, córek, ojców, dziadków, kochanków, sąsiadów. I o tym jest ten film – o Ludziach. Nagle muszą oni zmierzyć się z niewyobrażalnymi decyzjami o najwyższej stawce – a na szali często znajduje się zarówno życie, jak i godność. Niestety, powoli zapominamy, że za naszą granicą każdego dnia rozgrywają się takie dramaty. Każdy z nas ma swoje życie, swoją rzeczywistość, swoje problemy. To normalne, że powoli popadamy w zobojętnienie. Dlatego czasami trzeba pomóc empatii, wywołując ją. Mam nadzieję, że tym będzie ten film. Wywoływaczem empatii” – dodaje Filip Hillesland, reżyser filmu.

zdj. Mówi Serwis