Universal i Warner łączą siły w wydawaniu fizycznych nośników!

Amerykańskie wytwórnie filmowe Universal Pictures i Warner Bros. ogłosiły dzisiaj, że w obliczu spadającej ciągle popularności fizycznych nośników zamierzają połączyć siły w dystrybucji płyt DVD, Blu-ray i 4K UHD.

Studia poinformowały, że ich oddziały Universal Pictures Home Entertainment i Warner Bros. Entertainment zawarły nową umowę zakładającą współpracę na polu dystrybucji fizycznych nośników na amerykańskim rynku. Umowa zakłada, że firmy połączą siły w ramach dystrybucji wydań na okres 10 lat. Universal i Warner zakładają, że nowa spółka zacznie funkcjonować od pierwszego kwartału 2021 roku. Nowo utworzoną firmą będzie kierował w Stanach Zjednoczonych wieloletni pracownik Universala, Eddie Cunningham, który obecnie stoi na czele działu zajmującego się domową rozrywką w studiu Universal Pictures. Firma ma zająć się dystrybucją wydań Blu-ray, DVD i 4K UHD zarówno w przypadku nowości, jak i tytułów katalogowych, a także wszystkimi kwestiami związanymi z marketingiem detalicznym i sprzedażą płyt.

Podczas gdy studia zamierzają połączyć dystrybucję fizycznych nośników w ramach nowej struktury, cały czas będą prowadzić swoje niezależne firmy zajmujące się dystrybucją cyfrową oraz zachowają prawa do swoich treści zarówno w przypadku fizycznych, jak i cyfrowych produktów.

Dodatkowo na podstawie osobnej umowy studia zawarły porozumienie w kwestii podziału umów licencyjnych na rynkach międzynarodowych. W ramach niego Universal przejmie od Warnera dystrybucję na rynku niemieckim, austriackim, szwajcarskim i japońskim – zmiany te mają zostać wprowadzone w trzecim kwartale 2020 roku. Warner Bros. zajmie się z kolei dystrybucją filmów Universala w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgii, Holandii i Luksemburgu – zmiany mają zostać wprowadzone w pierwszym kwartale 2021 roku.

Połączenie sił Warnera i Universala w kwestii dystrybucji płyt jest odpowiedzią na spadające zainteresowanie fizycznymi nośnikami zarówno w USA, jak i na całym świecie. Firmy są jednak przekonane, że planowane przez nich innowacje oraz wspólne doświadczenie na rynku pomogą w utrzymaniu zainteresowania płytami DVD, Blu-ray i 4K UHD. W oficjalnym oświadczeniu Ron Sanders, prezes Warner Bros., przyznał:

Rynek fizycznych nośników nadal jest ważnym i aktywnym segmentem dla branży. To wspólne przedsięwzięcie z Universalem daje nam świetną okazję do wspierania innowacji w tym segmencie, optymalizacji oferty i przedłużenia żywotności formatu dla naszych fanów i klientów.

Peter Levinsohn, prezes i główny dystrybutor Universal Filmed Entertainment Group, stwierdził natomiast, że:

Ponieważ sytuacja na rynku oraz zachowania konsumentów ciągle ewoluują, szukaliśmy przyszłościowego partnera, który podziela nasze zaangażowanie w dostarczaniu najlepszej oferty konsumenckiej. Proponowane przez nas wspólne przedsięwzięcie stanowi znaczącą okazję do kontynuowania współpracy z naszymi partnerami detalicznymi, aby zapewnić trwałość formatu przez wiele lat.

Jak na razie nie mamy żadnych informacji na temat tego, czy połączenie sił Warnera i Universala wpłynie w jakiś sposób na polski rynek wydań fizycznych, gdzie dystrybucją filmów od łączących się wytwórni zajmują się dwie różnie firmy – Galapagos i Filmostrada.

Przypomnijmy, że ogólna sprzedaż na rynku wydań fizycznych z roku na rok staje się coraz mniejsza. Analizy pokazują, że w porównaniu do 2018 roku w ciągu pierwszych 9 miesięcy zakończonego niedawno roku sprzedaż płyt spadła o 18,5%. Amerykanie zapłacili w tym okresie za fizyczne wydania 2,3 mld dolarów. Dla porównania przytoczmy dane z 2005 roku, kiedy w USA widzowie przeznaczyli na płyty DVD 16,3 mld dolarów, co stanowiło wówczas 64% krajowego rynku wideo. Natomiast w całym ubiegłym roku wartość sprzedaży płyt ledwie przekroczyła 4 miliardy dolarów, co stanowiło około 17% całkowitych wydatków Amerykanów na domową rozrywkę.

źródło: Variety.com / zdj. Warner Bros. / Universal