W drugiej „Diunie” będą spore zmiany względem powieści. Dotyczą postaci Rebekki Ferguson

Jak często bywa w przypadku adaptacji literackich dzieł, „DiunaDenisa Villeneuve'a zaliczyła sporo zmian względem swojego powieściowego pierwowzoru i wszystko wskazuje, że w drugiej odsłonie będzie ich jeszcze więcej. Reżyser wyjawił, że gruntowna przebudowa wątku czeka zwłaszcza Lady Jessikę graną przez Rebekkę Ferguson

Lady Jessika będzie miała znacznie większą rolę w drugiej części „Diuny

W drugiej połowie słynnej powieści Franka Herberta była konkubina Leta Atrydy i matka Paula znalazła się w głębokim tle opowiadanej historii – w filmowej kontynuacji otrzyma jednak znacznie szerszą rolę. Zmiany względem pierwowzoru Denis Villeneuve omówił w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu Town & Country. Oto pełna wypowiedź reżysera:

Lady Jessika tak naprawdę znika w drugiej połowie powieści. W trakcie pisania scenariusza upewniłem się, że my zrobimy coś dokładnie odwrotnego – sprawimy, że będzie aktywną postacią, przywrócimy jej miejsce na pierwszym planie tej opowieści. Czekam z niecierpliwością aż świat będzie mógł zobaczyć, co osiągnęła Rebecca [Ferguson]. Ona nie obawa się zabrnąć naprawdę daleko. Jest siłą, na którą można liczyć.

Przypomnijmy, że w klasyku Herberta z 1965 roku Lady Jessika obejmuje rolę Matki Wielebnej dla ludu Fremenów i pomaga synowi, Paulowi Atrydzie, w osiągnięciu statusu proroka znanego jako Kwisatz Haderach. W międzyczasie bohaterka dowiaduje się, że nosi w sobie kolejne dziecko księcia Leta. To powiedziawszy, Lady Jessika spędza główną część drugiej połowy „Diuny” w tle – zostaje wprawdzie matką Alii, dziecka które jeszcze przed narodzinami uzyskuje specjalne zdolności i doświadczenia wszystkich swoich przodków, ale większość zainteresowania Herbert przenosi na poczynania Paula

Poszerzenie roli Jessiki w filmowym odpowiedniku może zadziałać dwojako: bohaterka albo posłuży jako przeciwwaga dla postaci Timothéego Chalameta i jego ambicji poprowadzenia Fremenów, albo obejmie rolę sekretnej sojuszniczki syna, któremu może wręczać informacje pochodzące z pamięci genetycznej.

Sprawdź też: Idealny film na weekend. Polski kandydat do Oscara w końcu trafił na HBO Max!

Wracamy na Arrakis. Data premiery i obsada drugiej części „Diuny”

W głównej obsadzie drugiej części „Diuny” powracają wspomniani Timothée Chalamet oraz Rebecca FergusonZendaya jako Chani, Josh Brolin wcielający się w Gurneya Hallecka, jednego z najbliższych towarzyszy księcia Leto oraz osobistego nauczyciela Paula Atrydy, Dave Bautista, który pojawił się jako Glossu Rabban, Stellan Skarsgård, który sportretował barona Harkonnena, a także Javier Bardem jako Stligar, jeden z przywódców ludu Fremenów, który przyjął Paula do swojego plemienia i z czasem stał się jego najbliższym doradcą, Stephen McKinley Henderson jako Thufir Hawat oraz Charlotte Rampling w roli Wielebnej Matki Mohiam, prawdomównej Imperatora.

W nowej obsadzie są natomiast Léa Seydoux grająca Lady Margot Fenring, należącą do zakonu Bene Gesserit żonę hrabiego Hasimira Fenringa, czyli bliskiego współpracownika i przyjaciela Imperatora Shaddama IV, Christopher Walken mający wcielić się we wspomnianego Imperatora, Souheila Yacoub jako Shishakli, liderka Fedaykinów, drużyny Fremenów, Florence Pugh wcielająca się w księżniczkę Irulanę oraz Austin Butler mający zagrać młodszego siostrzeńca barona Harkonnena.

Diuna: część 2” zadebiutuje w kinach 3 listopada tego roku.

źródło: Screen Rant / zdj. Warner Bros.