Warner Bros. oszukało swoich udziałowców? Nowy pozew zarzuca przedsiębiorstwu zawyżanie liczby subskrybentów

Do nowojorskiego sądu trafił w ubiegłym tygodniu pozew przeciwko Davidowi Zaslavowi i Gunnarowi Wiedenfelsowi. Dwóm dyrektorom Warner Bros. Discovery zarzucono umyślne wprowadzanie błąd udziałowców przedsiębiorstwa.

Celem sfinalizowania historycznej fuzji z Discovery, Warner Bros. zawyżyło liczbę subskrybentów platformy streamingowej HBO Max o ponad dziesięć milionów użytkowniów – zarzucono przedsiębiorstwu w nowym pozwie zbiorowym wniesionym przez fundusz emerytalny Collinsville Police Pension Board z siedzibą w stanie Illinois. Organizacja zrzeszająca akcjonariuszy weszła w posiadanie „zwykłych” udziałów w Warner Bros. Discovery, przyjmując je w drodze wymiany za wykupione jeszcze przed fuzją „zwykłe” akcje Discovery. Jak informuje raport serwisu The Wrap, w trakcie fuzji udziały w Discovery wyceniano na niecałe 25 dolarów. Z kolei stawka za akcję Warner Bros. Discovery utrzymywała się na wysokości około 11 dolarów.

W pozwie przedstawiciele organizacji twierdzą, że nieuczciwe praktyki Warnera przełożyły się na utrzymaniu przed udziałowcami szeregu „niekorzystnych informacji” co do sytuacji wytwórni. Przede wszystkim, obu łączącym się przedsiębiorstwom zarzucono znaczne zawyżenie bazy subskrybentów platformy HBO Max. „Działając nierozważnie, WarnerMedia skupiło swoje inwestycje na streamingu, ignorując zarazem inne obszary działalności (...) Zawyżyło [też] liczbę użytkowników HBO Max o aż 10 milionów, uwzględniając w liczbie subskrybentów klientów AT&T, którzy otrzymali pakietowy dostęp do [tej usługi streamingowej], ale nie zdecydowali się na rejestrację” – czytamy w pozwie. 

Sprawdź też: Ruszają masowe zwolnienia w Warner Bros. Discovery. Setki stanowisk do likwidacji

Ponieważ w wyniku fuzji ponad 700 milionów akcji nowego konglomeratu zostało wyemitowanych na rzecz akcjonariuszy Discovery, organizacja z Illinois twierdzi, że do pozwu mogą przyłączyć się „setki tysięcy” pokrzywdzonych udziałowców. „Publiczne oświadczenia pozwanych zawierały stwierdzenia nieprawdziwe lub niekompletne (...). AT&T przeinwestowało w streamingowe treści rozrywkowe WarnerMedia nie licząc się z kwestią zwrotów od tych inwestycji. (...) Zastosowano model biznesowy oparty na przyroście liczby subskrypcji serwisu streamingowego bez poświęcenia uwagi kosztom i opłacalności [tego przedsięwzięcia]” – dodają przedstawiciele powoda. Sugerują też, że każdy, kto zdecydował się na zakup akcji WBD już po połączeniu obu przedsiębiorstw kwalifikuje się do wzięcia udziału do procesu. 

Na chwilę obecną rzecznicy Warner Bros. Discovery odmówili komentarza w sprawie. 

Źródło: The Wrap / zdj. Warner Bros. Discovery