Warner Bros. chce za wszelką cenę odzyskać Christophera Nolana

Za miesiąc w kinach dojdzie do bratobójczego pojedynku pomiędzy Christopherem Nolanem i jego byłem studiem. O widzów będą rywalizowały produkcje „Barbie” od Warnera i „Oppenheimer” od Universala. Nowi prezesi Warnera chcą jednak naprawić błąd swojego poprzednika i doprowadzić do powrotu Nolana do wytwórni, która przez wiele lat była dla niego prawdziwym domem.

Dlaczego Nolan po latach rozstał się z Warnerem?

We wrześniu 2021 roku branżę filmową obiegła wiadomość, że Christopher Nolan nie będzie współpracował ze studiem Warner Bros. przy swoim kolejnym filmie. Reżyser związany od wielu lat z wytwórnią Warnera przeniósł się ze swoim nowym projektem opowiadającym historię stworzenia pierwszej bomby atomowej przez Roberta Oppenheimera do wytwórni Universal Pictures.

Nolan współpracował z Warnerem od 2002 roku i premiery filmu „Bezsenność”, w którym wystąpili Al Pacino, Robin Williams i Hilary Swank. Jego ostatnim filmem przy współpracy z Warner Bros. był „Tenet”. Mimo że film doczekał się kinowej premiery, to reżyser mocno krytykował późniejszą decyzję Jasona Kilar, ówczesnego CEO firmy o przyjęciu hybrydowego modelu dystrybucji na cały 2021 roku. To właśnie obranie kierunku na streaming sprawiło, że Nolan zdecydował się rozstać z Warnerem.

Sprawdź też: Na ten serial czekaliśmy 4 lata! W końcu powrócił z nowym sezonem na Netflix.

Nowe kierownictwo Warnera chce odzyskać Christophera Nolana i już działa w tej sprawie

Od momentu nadejścia rządów Davida Zaslava studio Warner Bros. ponownie zwróciło swój wzrok w kierunku kinowej dystrybucji i chce nie tylko produkować więcej filmów na duży ekran, ale także sprawić, aby były one dostępne w kinach przez wiele tygodni, zanim trafią do streamingu. Otwarcie o chęci odzyskania Nolana mówili w nowym wywiadzie Michael De Luca i Pam Abdy, czyli nowe szefostwo studia Warner Bros: „Mamy nadzieję, że uda nam się odzyskać Nolana” – stwierdził De Luca.

Przedstawiciele Warnera podjęli już nawet pewne działania w celu skłonienia reżysera do powrotu. Zakulisowe źródła donoszą, że reżyser otrzymał niedawno niespodziewaną wypłatę od Warnera opiewającą na siedmiocyfrową kwotę. Płatność była związana z jego filmem „Tenet”, a decyzję o przekazaniu premii Nolanowi wspólnie podjęli De Luca, Abdy i Zaslav. Wypłata nie wiązała się z podpisaniem żadnych zobowiązań przez Nolana i była jedynie gestem dobrej woli ze strony Warnera, który jest zmotywowany do naprawienia relacji z reżyserem.

Koniecznie przeczytaj: HBO Max pozwala dzielić konto ze znajomymi! Tak odpowiada Netfliksowi.

Na znak, że sam Nolan również jest otwarty na poprawę relacji, reżyser przeprowadził część prac postprodukcyjnych nad filmem „Oppenheimer” na terenie studia Warner Bros. Dodatkowo Nolan brał w ostatnim czasie aktywny udział w dokumencie stworzonym z okazji setnych urodzin Warnera i w samych superlatywach wypowiadał się o tym, jak przez lata był traktowany przez włodarzy studia. Powrót twórcy „Mrocznego Rycerza” do byłego studia nie jest jednak przesądzony. Szefostwo Warnera zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że Donna Langley stojąca na czele Universala jest przedstawicielką branży, z którą należy się liczyć, ponieważ była w stanie zapewnić Nolanowi wyjątkowo korzystne warunki pracy i spełniała jego najbardziej wymagające życzenia.

źródło: variety.com / zdj. Tatiana Volobueva / Depositphotos.com