Warner stracił na epidemii kolejne 1,6 mld dolarów. HBO Max nadal nie przyciąga klientów

Amerykański gigant telekomunikacyjny AT&T posiadający w swoich szeregach studio Warner Bros. opublikował swoje finansowe wyniki za ostatni kwartał. W raporcie firma ogłosiła między innymi, że przychody studia spadły aż o 28%.

Z raportu AT&T wynika, że na koniec września tego roku liczba abonamentów HBO i HBO Max w Stanach Zjednoczonych wynosiła 38 mln. To oznacza, że już teraz firma przebiła wynik, który miała osiągnąć według wcześniejszych założeń do końca roku. AT&T zakładało bowiem, że do końca 2020 roku pozyska łącznie 36 mln klientów w USA. Mimo tego przyrost klientów nadal wypada blado w porównaniu do największych konkurentów takich jak Netflix i Disney+, które podczas pandemii również odnotowały wynik ponad stan – w drugim kwartale Netflix zyskał w USA 2,94 mln nowych klientów, a z Disney+ globalnie korzysta już ponad 60 mln klientów. W trzecim kwartale firma zyskała dokładnie 1,7 mln abonamentów HBO i HBO Max. Co jednak istotne, w przypadku podawania liczby subskrybentów w przypadku platformy HBO Max firma zalicza do swoich wyników także tych, którzy mimo wykupienia abonamentu nie korzystają z oglądania platformy. Łącznie z HBO Max korzysta obecnie w Stanach Zjednoczonych 8,6 mln abonentów, co oznacza, że około 70% wszystkich użytkowników korzystających z HBO, którzy mają prawo do darmowego aktywowania platformy Max, nie zdecydowało się na jej uruchomienie.

Ze wszystkich użytkowników mogących aktywować HBO, których w USA znajduje się obecnie 28,7 mln, aż 25,1 mln korzysta z HBO za sprawą umowy abonamentowej, a tylko 3,6 mln to bezpośredni klienci HBO Max, którzy zdecydowali się na wykupienie abonamentu tylko w ramach nowej platformy. W ostatnim kwartale bezpośrednio HBO Max pozyskało tylko 650 tys. nowych klientów. Warto też przypomnieć, że HBO nadal nie podpisało jeszcze umów dystrybucyjnych z firmą Amazon i na HBO Max nie może przesiąść się za darmo około 9,3 mln użytkowników korzystających z abonamentu HBO za pomocą Amazona.

AT&T zainwestowało w rozwój serwisu HBO Max od początku tego roku 1,3 mln dolarów, z których aż 600 mln przypadło na ostatni kwartał. Doprowadziło to do tego, że wydatki operacyjne HBO wzrosły względem zeszłego roku aż o 55,7% do 1,7 mld dolarów. W efekcie czego wyraźnie zmalała marża zysku operacyjnego, która wyniosła tylko 3,4% (w tamtym roku było to 39,3%). Dodajmy, że w trzecim kwartale 2020 roku przychód HBO wynosił 1,8 mld dolarów, co oznacza spadek o 2,1% w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku. Łącznie na całym świecie serwisy HBO i HBO Max mogą liczyć na 57 mln aktywnych klientów. W raporcie dowiedzieliśmy się także, że Warner przygotowuje się do uruchomienia serwisu HBO Max z reklamami, który będzie oferował klientom tańszą, ale nie darmową alternatywę. Serwis ma pojawić się na rynku w 2021 roku.

Jeśli chodzi natomiast o studio Warner Bros., to przychód w ostatnim kwartale wyniósł 2,4 mld dolarów. Studio zaliczyło tym samym spadek aż o 28% względem analogicznego okresu w 2019 roku. Oczywiście przyczyną tego spadku jest trwająca pandemia koronawirusa, uniemożliwiająca osiąganie zysków z kinowej dystrybucji oraz powodująca mniejsze wpływy z licencji. Koszty operacyjne Warnera spadły natomiast rok do roku o 26,6% do poziomu 2 mld dolarów. To również efekt pandemii, która sprawiła, że produkcja większości filmów i seriali została zawieszona i studio wznowiło prace na planach zdjęciowych dopiero w ostatnich tygodniach. Całkowity przychód koncernu AT&T wyniósł w ostatnim kwartale dokładnie 42,3 mld dolarów, co oznacza stosunkowo nisko spadek, bo zaledwie 5-procentowy – rok temu wyniósł 44,6 mld dolarów.

źródło: variety.com / zdj. Warner Bros.