Wielka fuzja w streamingu? Apple TV+ chce połączyć się z Paramount+

Od pewnego czasu wśród komentatorów streamingowej branży panuje przekonanie, że prędzej czy później na rynku zacznie dochodzić do fuzji pomiędzy platformami. Pierwszy krok w stronę połączenia swoich serwisów chcą wykonać Apple TV+ i Paramount+.

Apple TV+ połączy się z Paramount+? Rozpoczęto rozmowy

Streaming przechodzi ostatnio spore zmiany od strony strukturalnej i finansowej. Giganci filmowo-serialowej branży po pierwszym okresie boomu zaczęli w końcu dążyć do monetyzacji swoich platform, które dla wielu wytwórni takich jak Disney, Paramount Pictures czy Warner Bros. oznaczały do tej pory spore finansowe straty. Podnoszenie cen abonamentów nie idzie w parze z pogarszającą się sytuacją finansową widzów dotkniętych przez inflacje i gospodarczy kryzys. Giganci branży zaczynają więc szukać sposobu na optymalizacje swoich usług. Docierają do nas właśnie pierwsze informacje o tym, że Apple rozpoczęło dyskusję z przedstawicielami Paramount Global w celu połączenia usług ich serwisów streamingowych w ramach jednej oferty. Na razie dyskusje są na wczesnym etapie i nie jest powiedziane, że zakończą się sukcesem, ale warto odnotować, że rynek pozytywnie zareagował na te wiadomości.

Najprawdopodobniej na początku miałoby dojść do połączenia serwisów w ramach jednego, tańszego pakietu, ale z czasem moglibyśmy oczekiwać pełnej fuzji obydwu platform streamingowych Apple TV+ i Paramount+. Firmy chcą w ten sposób zaproponować widzom dostęp do obydwu serwisów w niższej cenie. Połączenie oferty rywalizujących ze sobą serwisów prawdopodobnie pomogłoby w przyciągnięciu klientów, którzy, jak wspominałem, ze względu na rosnące koszty życia są teraz ostrożniejsi w wydaniu swoich pieniędzy na streaming. Tym bardziej że, zarówno Apple TV+, jak i Paramount+ podnosiły ostatnio ceny swoich abonamentów. Aktualnie Apple życzy sobie aż 9,99 USD za miesięczną subskrypcję swojego serwisu, co jest podwyżką o 3 USD względem ceny obowiązującej przed październikiem tego roku. Tymczasem Paramount+ kosztuje 5,99 USD za pakiet podstawowy, ale ostatnio serwis połączył się z usługą Showtime i oferuje wspólny pakiet za 11,99 USD.

Jest to kolejny sygnał płynący z amerykańskiego rynku na temat zyskującego na popularności trendu łączenia usług w streamingu. W listopadzie dziennik Wall Street Journal donosił też, że Verizon, amerykański dostawca usług telekomunikacyjnych chce zaproponować swoim klientom łączony pakiet serwisów Netflix i Max w wersji z reklamami. Pakiet miałby kosztować tylko 10 dolarów miesięcznie, co byłoby zniżką aż o 7 dolarów względem samodzielnego subskrybowania obydwu serwisów.

źródło: wsj.com / zdj. Paramount Global / Apple