Wiesław Gołas nie żyje. Popularny polski aktor miał 90 lat

Nie żyje Wiesław Gołas, polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy znany między innymi z roli Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”. Zmarł w wieku 90 lat.

Wiesław Gołas od wielu miesięcy borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W październiku zeszłego roku doznał udaru, a w ubiegłym tygodniu przeszedł drugi wylew. Zmarł 9 września.

Urodził się w 1930 roku w Kielcach. Przed wybuchem II wojny światowej wychowywał się na kieleckim Baranówku, gdzie uczęszczał do szkoły. W 1943 roku wstąpił do konspiracyjnej organizacji Harcerzy i przybrał pseudonim Wilk. Po roku swojej działalności w Szarych Szeregach został pojmany przez Gestapo. Po zakończeniu wojny rozpoczął studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Na deskach teatru debiutował w 1955 roku w Jeleniej Górze. Przez kolejne trzydzieści lat związany był z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, a następnie pracował w Teatrze Polskim. Był współzałożycielem Kabaretu Koń oraz członkiem Kabaretu Starczych Panów i Kabaretu Dudek.

Na ekranie debiutował w 1954 roku małą rolą w filmie „Pokolenie” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W kolejnych latach pojawił się w takich produkcjach jak „Cień” (1956) Jerzego Kawalerowicza, „Szkice węglem” (1956) wyreżyserowanym przez Antoniego Bohdziewicza oraz „Dezerter” z 1958 roku w reżyserii Witolda Lesiewicza.

W 1959 roku zagrał w kolejnym filmie Andrzeja Wajdy pod tytułem „Lotna” oraz wystąpił w produkcji „Tysiąc talarów”. W 1960 roku zagrał natomiast pierwszy raz u Stanisława Barei w komedii „Mąż swojej żony”. Od tego momentu Gołas pojawiał się wielu kolejnych produkcjach polskiego reżysera. Zagrał między innymi główną rolę w serialu „Kapitan Sowa na tropie” oraz filmach „Poszukiwany poszukiwana” (1972), „Nie ma róży bez ognia” (1974), „Brunet wieczorową porą” (1976), a także w serialu „Alternatywy 4” (1983). Sporą rozpoznawalność przyniosła mu także rola Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”.

W jego filmografii znalazły się również tak kultowe produkcja jak: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Prawo i pięść”, „Upał”, „Lalka”, „Hydrozagadka”, „Dziura w ziemi”, „Droga”, „Czterdziestolatek” oraz „Potop”. Z publicznością pożegnał się w 2008 roku występem w telewizyjnym spektaklu „Przygody Sindbada Żeglarza”. Rok temu Gołas odebrał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę za całokształt twórczości.

zdj. TVP