WKKDC. Bohaterowie i Złoczyńcy #3: „Dla człowieka, który ma wszystko i inne opowieści o Supermanie” – recenzja komiksu. Klasyka gatunku

Po Batmanie i Harley Quinn, nowa komiksowa kolekcja autorstwa Hachette pt. „DC. Bohaterowie i Złoczyńcy” sięga po kolejną popularną postać. Mowa oczywiście o Supermanie, którego historię tym razem na warsztat wzięło dwóch wybitnych autorów: Alan Moore i Neil Gaiman.

Niech jednak nie zwiedzie Was nietypowy tytuł tego tomu, bowiem „Dla człowieka, który ma wszystko i inne opowieści o Supermanie” to jednocześnie trzeci dubel i komiks, który wydano u nas całkiem niedawno, bo w styczniu 2019 roku, w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów DC. Znów jednak mamy sytuację podobną do Batmana i Harley Quinn, gdzie dubel jest tylko pozorny. Różnice są wyraźne i zdecydowanie wypadają na korzyść kolekcji Hachette. Co prawda, w recenzowanym wydaniu brakuje zeszytu nr 30 (który znajdziecie w WKKDC), ale o ile mnie pamięć nie myli, jest to historia traktowana w formie ciekawostki i potencjalny czytelnik nie traci zupełnie nic.

W zamian dostajemy jedno-zeszytówkę autorstwa Neila Gaimana pt. „Green Lantern/Superman: Legenda zielonego płomienia” wydaną w 2000 roku (a napisaną dużo wcześniej), która wydaje się być najmocniejszym i wcale nie łatwym w odbiorze elementem całego tomu. Jednak po kolei. Jak pewnie wiecie z poprzednich recenzji kolekcji „DC. Bohaterowie i Złoczyńcy”, format wydania jest taki sam. Obszerny wstęp gwarantuje czytelnikowi odpowiednie wprowadzenie do proponowanej historii (nie brakuje też obszernych notatek o autorach). Pod koniec wydania też jest co poczytać, bo poza standardowym artykułem Nicka Jonesa o narracji w „Supermanie”, znajdziecie również posłowie Neila Gaimana do „Legendy zielonego płomienia”.

WKKDC. Bohaterowie i Złoczyńcy #3: „Dla człowieka, który ma wszystko i inne opowieści o Supermanie” WKKDC. Bohaterowie i Złoczyńcy #3: „Dla człowieka, który ma wszystko i inne opowieści o Supermanie”

Zgodnie z tytułem trzeci tom kolekcji „DC. Bohaterowie i Złoczyńcy” to w istocie zbiór opowieści o Supermanie. W pierwszej kolejności mamy okazję zapoznać się z trzema historiami: tytułową, „Granicą dżungli” i „Co się stało z człowiekiem jutra?”. Cała trójka autorstwa Alana Moore’a wydana została w latach 1985-1986 i zachowuje pełną ciągłość graficzną, charakterystyczną dla dawnych lat. Z kolei napisana niedługo później historia autorstwa Neila Gaimana (którą zilustrowano po kilkunastu latach!) to coś zupełnie innego. Całość zamknięta jest w czterech rozdziałach, prologu, epilogu i dwóch interludiów w środku. Co istotne – każdy fragment zeszytu rysowany jest przez kogoś innego, co jednak nie przeszkadza w odbiorze całej historii.

Historie pisane przez Moore’a zdecydowanie przetrwały próbę czasu. Wszystkie trzy historie czyta się bardzo lekko i przyjemnie, a „Co się stało z człowiekiem jutra?” to małe dzieło sztuki i jeden z najlepszych komiksów, jakie miałem okazję przeczytać o Supermanie. Co ważne – to nie są komiksy przesadnie skomplikowane i mimo pewnych odniesień do przeszłości łatwo jest się połapać w całej historii.

Przyznaję, że nieco trudniej było mi podejść do pomysłu Gaimana i bardziej od samego komiksu zaciekawiły mnie kulisy powstawania tego obszernego zeszytu. Na czynniki pierwsze kapitalnie rozłożył je w swojej publikacji Nick Jones, a w efekcie jesteśmy świadkami komiksu, który napisany został w roku 1988, a zilustrowany 12 lat później. Niebywałe. Czuć to w tej historii Gaimana nie tylko przez konstrukcję samej opowieści, ale też zawiłości i skomplikowania, którym poddaje bohaterów i nie ułatwia życia czytelnikowi.

WKKDC. Bohaterowie i Złoczyńcy #3: „Dla człowieka, który ma wszystko i inne opowieści o Supermanie” WKKDC. Bohaterowie i Złoczyńcy #3: „Dla człowieka, który ma wszystko i inne opowieści o Supermanie”

Czytając trzeci tom „DC. Bohaterowie i Złoczyńcy”, coraz bardziej rozumiem sens tej kolekcji. Bardzo fajne jest to, że każdy tom stara nam się przedstawić jakiś problem i odsłania kulisy powstawania konkretnych komiksów. Mieliśmy już historię Toma Kinga w „Batmanie”, komiksową genezę Harley Quinn, a w trzecim tomie dostajemy przełomowy moment w historii Supermana, który w latach 80. miał ten niebywały przywilej być pisanym przez takich fachowców jak Moore i Gaiman. Dzięki temu kolekcja Hachette oferuje więcej niż same obrazki. Czytelnik dostaje coś dużo ważniejszego: kontekst opowiadanej historii, który pozwala ją dużo lepiej zrozumieć i dowiedzieć się czegoś ciekawego.

Podsumowanie

Ze wszystkich trzech wydanych dotychczas komiksów kolekcji „DC. Bohaterowie i Złoczyńcy”, opowieści o Supermanie oceniam zdecydowanie najlepiej. Ten zbiór to ukłon w stronę klasyki, u schyłku brązowej ery komiksu. Cztery interesujące historie stworzone przez gigantów – Alana Moore’a i Neila Gaimana, którzy na komiksach z Supermanem się wychowali, by 20 lat później móc samemu stać się autorami przygód Clarka Kenta.

„Dla człowieka, który ma wszystko i inne opowieści o Supermanie” to wydanie, które zwyczajnie wypada mieć na półce. Gwarantuję, że jest to klasyk, do którego często będziecie wracać.

Aktualizowany spis wszystkich wydań z kolekcji znajdziecie tutaj: Wielka Kolekcja Komiksów DC. Bohaterowie i Złoczyńcy – spis.

Oceny końcowe

5
Scenariusz
4
Rysunki
5
Tłumaczenie
5+
Wydanie
4
Przystępność*
4+
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność – stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum. 

WKKDC. Bohaterowie i Złoczyńcy #3: „Dla człowieka, który ma wszystko i inne opowieści o Supermanie”

Specyfikacja

Scenariusz

Alan Moore, Neil Gaiman

Rysunki

Dave Gibbons, Rick Veitch, Curt Swan, Murphy Anderson, Eddie Campbell, Mark Buckingham, John Totleben, Matt Wagner, Jim Aparo, Kevin Nowlan, Jason Little

Oprawa

twarda

Druk

Kolor

Liczba stron

180

Tłumaczenie

Robert Lipski

Data premiery

15 września 2021

Dziękujemy wydawnictwu Hachette za udostępnienie egzemplarza komiksu.

zdj. Hachette / DC Comics / zdjęcia własne – Filmozercy.com