„Władca Pierścieni” od Amazona opuści Nową Zelandię

Amazon Studios podjęło decyzję o przeniesieniu produkcji „Władcy Pierścieni” z Nowej Zelandii do Wielkiej Brytanii. W ramach nowych scenografii dojdzie do nakręcenia drugiego sezonu wyczekiwanego serialu.

Podczas gdy całość zdjęć do debiutanckiego sezonu superprodukcji została nakręcona w Nowej Zelandii, która ilustrowała tolkienowskie Śródziemie w obu filmowych trylogiach Petera Jacksona, postanowiono, że druga seria powstanie na planach zbudowanych w Wielkiej Brytanii. Powodem takiej – dość nagłej jeśli weźmiemy pod uwagę ogromną inwestycję w produkcję właśnie w Nowej Zelandii – decyzji Amazona jest właśnie kwestia budżetu. Źródła bliskie Amazon Studios wskazują, że przeprowadzenie produkcji w Wielkiej Brytanii będzie długofalowo bardziej ekonomicznym wyjściem dla korporacji – w brytyjskich studiach Amazon realizuje już kilka innych flagowych tytułów, w tym seriale „The Boys” i „Dobry Omen”. 

Inną przyczyną przeniesienia produkcji są rzekomo surowe restrykcje panujące w Nowej Zelandii w ramach koronawirusowego lockdownu. Zmiana lokalizacji ma pomóc ekipie zachować bezpieczeństwo podczas okresu zdjęciowego oraz przyczynić się do zminimalizowania wyzwań logistycznych – zwłaszcza że połowa obsady „Władcy Pierścieni” pochodzi z Wielkiej Brytanii. W przypadku realizacji pierwszego sezonu za każdym razem, gdy jeden z aktorów lub członków ekipy produkcyjnej opuszczał Nową Zelandię, musiał po powrocie odbyć czternastodniową kwaratannę. Ponadto, twórców serialu obowiązywały ciągłe limity związane z ilością pracowników, którzy mogą uczestniczyć w produkcji. 

„Władca Pierścieni” zaliczy przeprowadzkę dopiero w ramach realizacji drugiego sezonu. Do tego czasu Amazon planuje przeprowadzenie postprodukcji debiutanckich ośmiu odcinków na terenie Nowej Zelandii. Pod koniec prac mają jednocześnie rozpocząć się przygotowania do realizacji ciągu dalszego w Anglii. 

Oświadczenie w sprawie zmiany lokalizacji zdjęć wydał jeden z szefów oryginalnej ramówki Amazona, Vernon Sanders.

Chcielibyśmy podziękować mieszkańcom oraz rządowi Nowej Zelandii za ich gościnność i zaangażowanie w podarowaniu „Władcy Pierścieni” niezwykłego miejsca, w którym rozpoczniemy tę epicką przygodę. Jesteśmy wdzięczni (...) za tę niezwykłą współpracę, która wsparła nowozelandzki przemysł filmowy i lokalną ekonomię podczas produkcji pierwszego sezonu.

Dodajmy, że swoją opinię o przeniesienia Śródziemia z Nowej Zelandii do Wielkiej Brytanii wyraził też Elijah Wood, który przez lata wcielał się w rolę Frodo Bagginsa w kinowych widowiskach opartych na powieściach J.R.R. Tolkiena.

Pierwszy sezon serialu ze świata „Władcy Pierścieni” pojawi się na platformie Prime Video już 2 września 2022 roku. Odcinki będą udostępniane w serwisie co tydzień. Przypomnijmy, że na pierwszy sezon złoży się 8 odcinków.

Głównych bohaterów produkcji zagrali: Robert Aramayo, Owain Arthur, Nazanin Boniadi, Morfydd Clark, Ismael Cruz Córdova, Ema Horvath, Markella Kavenagh, Joseph Mawle i Tyroe Muhafidin. 

Źródło: Variety / zdj. New Line