Wszystko, co wiemy o 7. sezonie „Outlandera”. Premiera, bohaterowie, fabuła. Co dalej z serialem?

Lada moment na platformie Netflix zadebiutuje pierwszy odcinek nowego sezonu popularnego serialu „Outlander”. Co wiemy o siódmej serii produkcji będącej adaptacją popularnych powieści Diany Gabaldon? Wszystkie najważniejsze informacje na temat nadchodzących odcinków z przygodami Claire i Jamiego, nowych i powracających bohaterów oraz wydarzeń, które czekają nas w najbliższych tygodniach, znajdziecie w naszym przewodniku. Odpowiadamy też, co dalej z samym serialem.

Przeczytaj też: Który film DC jest najlepszy? Pierwsze miejsca budzą kontrowersje!

Jak nowy sezon Outlandera to także nowe intro i nowa wersja piosenki „Skye Boat Song”

Zacznijmy tak jak karze obyczaj, czyli od czołówki serialu. Wraz z premierą siódmej już serii „Outlander” podtrzyma dotychczasową tradycję i ponownie zaproponuje nam odświeżoną wersję swojej czołówki. W siódmym sezonie ponownie każdy z epizodów będzie okraszony nową interpretacją utworu „Skye Boat Song”, która przez pierwsze cztery sezony ulegała głównie kosmetycznym zmianom podkreślającym klimat aktualnej serii oraz miejsce akcji.

Dopiero w piątym sezonie usłyszeliśmy już trochę mocniej zmodyfikowaną aranżację XIX-wiecznej pieśni wywodzącej się ze Szkocji. Podobnie było też w szóstej serii, do której piosenkę w duecie nagrali znana Wam z pierwszych czołówek Rayi Yarbrough oraz Griogair Labhruidh. W siódmym sezonie swoją interpretację utworu wykonała irlandzka wokalistka Sinéad O'Connor.

Możecie posłuchać jej już teraz w materiale poniżej.

 

Czy będzie ósmy sezon serialu „Outlander”? Czy to już koniec?

outlander sezon 7-min.jpg

Na wstępie uspokójmy wszystkich fanów martwiących się o kontynuację przygód Claire i Jamiego. Przedstawiciele stacji STARZ wspólnie z twórcami serialu potwierdzili już oficjalnie, że „Outlander” doczeka się kolejnego, ósmego już sezonu. Powstrzymajcie się jednak przed otwieraniem szampanów. Niestety przy okazji poinformowano także, że będzie to OSTATNI sezon. Tak, mamy już pewność, że serialowe przygody Claire i Jamiego zakończą się po ośmiu sezonach.

Finałowa seria powróci z kolejnymi odcinkami w 2024 roku. Nie chcąc zostawiać widzów kompletnie bez możliwości powrotu do świata wykreowanego przez Dianę Gabaldon, przedstawiciele stacji STARZ potwierdzili, że dali już zielone światło dla prequela serialu „Outlander”. Pierwszy sezon produkcji zatytułowanej „Blood Of My Blood” będzie składał się z 10 odcinków i ma dać początek nowej, długiej serii.

Nowy serial podobnie jak „Outlander” też będzie historią miłosną i skupi się na pokazaniu, jak daleko człowiek jest w stanie posunąć się, aby znaleźć prawdziwą miłość w czasach, gdy uczucie to jest uważane za luksus, a małżeństwa zawiera się wyłącznie dla korzyści politycznych lub finansowych. Warto też dodać, że Matthew B. Roberts, showrunner i producent wykonawczy, zapewnił, że w serialu „Blood Of My Blood” pojawi się kilka nazwisk i twarzy znanych doskonale widzom „Outlandera”. Sam serial zapowiadany jest jako hołd dla przysięgi małżeńskiej Jamiego Frasera złożonej Claire.

„Outlander” 7. sezon – ile będzie odcinków? Kiedy i o której godzinie premiera w Polsce?

Outlander sezon 7 Richard Rankin i Sophie Skelton -min.jpg

To, że serial powoli zbliża się ku końcowi, twórcy starają się wynagrodzić nam powrotem do zdecydowanie dłuższego metrażu sezonów. Przypomnijmy, że siódmy sezon „Outlandera” będzie zdecydowanie dłuższy od poprzedniej serii i złoży się z aż 16 epizodów. Tak duża liczba odcinków wynika głównie z tego, że ze względu na pandemię poprzednie sezon został mocno skrócony. Pierwotnie miał on liczyć 12 odcinków, a finalnie skończyło się zaledwie na 8 epizodów, które okazały się mocno poszatkowane, a czas akcji często przeskakiwał o kilka tygodni. Zabrakło też miejsca na rozwinięcie wielu wątków z pierwszoplanowymi, a przede wszystkim drugoplanowymi bohaterami. Teraz czeka nas natomiast wyjątkowo długi sezon. Ostatni raz tak wiele odcinków na jedną serię złożyło się przy okazji debiutanckiego sezonu!

Wiadomo już także, ile odcinków będzie liczył sobie ósmy sezon. Finałowa odsłona „Outlandera” złoży się z 10 epizodów, co oznacza, że do zakończenia przygód Jamiego i Claire pozostało dokładnie 26 odcinków.

Siódmy sezon „Outlandera” zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych już 16 czerwca na antenie stacji STARZ oraz w aplikacji STARZ. W Polsce produkcja dostępna będzie ponownie na platformie Netflix. Debiutancki odcinek nowej serii „Outlandera” pojawi się rano 17 czerwca, dzień po premierze w USA. Premiery możemy wyczekiwać jeszcze przed godziną 09:00. Kolejne epizody będą emitowane z tygodniowym odstępem.

Odcinek 2 – premiera w Polsce 24 czerwca
Odcinek 3 – premiera w Polsce 1 lipca
Odcinek 4 – premiera w Polsce 8 lipca
Odcinek 5 – premiera w Polsce 15 lipca

Kto wraca w obsadzie 7. sezonu „Outlander”. Są też nowe twarze w serialu

outlander sezon 7 David Berry i Charles Vandervaart-min.jpg

Siódmy sezon „Outlandera” bazuje się na wydarzeniach przedstawionych w szóstej i siódmej powieści autorstwa Diany Gabaldon zatytułowanych „A Breath of Snow and Ashes” oraz „An Echo in the Bone”. To oznacza, że w obsadzie pojawi się cała główna obsada. Oczywiście znajdą się w niej:

 • Sam Heughan (Jamie Fraser)
 • Caitriona Balfe (Claire Fraser)
 • Richard Rankin (Roger Mackenzie)
 • Sophie Skelton (Brianna Mackenzie)

Na drugim planie widoczni będą natomiast:

 • John Bell (Młody Ian)
 • Lauren Lyle (Marsali)
 • Cesar Domboy (Fergus)
 • Caitlin O'Ryan (Lizzie)
 • David Berry (Lord John)
 • Alexander Vlahos (Allan Christie)
 • Mark Lewis Jones (Tom Christie)
 • Brennan Martin (Wendigo Donner)
 • Chris Larkin (Richard Brown)
 • Paul Gorman (jako Josiah i Keziah Beardsley)

W siódmym sezonie jedna z ról została także przekształcona. Niestety na ekranie nie pojawi się już Laura Donnelly grająca Jenny Murray, siostrę Jamiego. Aktorka została zastąpiona przez Kristin Atherton. Powodem nieobecności Donnelly na planie „Outlandera” był najprawdopodobniej konflikt harmonogramów. Aktorka była zaangażowana między innymi w prace nad specjalnym programem „Wilkołak nocą od Marvela”. W nowych odcinkach pojawi się też kilka innych bohaterów z poprzednich sezonów, nawet takich, którzy zginęli we wcześniejszych sezonach.

Będą to:

 • Geillis Duncan (Lotte Verbeek)
 • Brian Fraser (Andrew Whipp)
 • Dougal MacKenzie (Graham McTavish)
 • Ian Murray (Steven Cree)
 • Joan MacKimmie (Layla Burns)
 • Laoghaire Fraser (Nel Hudson)

Showrunner Matthew B Roberts tak tłumaczył ich powrót na ekran w wywiadzie dla serwisu TVLine: „Jedną z wielu zalet naszej epickiej historii jest możliwość korzystania z podróży w czasie, co pozwala nam ponownie odwiedzać niektórych z naszych ulubionych bohaterów w różnych momentach i miejscach. Jesteśmy wyjątkowo podekscytowani, że możemy skorzystać z tak wielu znajomych twarzy w siódmym sezonie”.

Pojawi się też kilku zupełnie nowych bohaterów. Do obsady w siódmym sezonie dołączyli: Loria Obianyo („Diuna”) jako Mercy Woodcock, Rod Hallett („Upadek królestwa”) jako Benedict Arnold i Chris Fulton („Bridgertonowie”) jako Rob Cameron. W nowej serii nową twarz zyska także William Ransom, syn Jamiego Frasera, który nie ma świadomości, kto jest tak naprawdę jego ojcem. W jego dorosłą wersję wcielił się Charles Vandervaart („Zagubieni w kosmosie”). Biorąc pod uwagę, że w poprzednim sezonie został on zapowiedziany jako zdolny polityk angażujący się w sprawy Zjednoczonego Królestwa, a my zbliżamy się w końcu do wybuchu wojny pomiędzy rodzącymi się Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, to możemy być pewni, że bohater odegra istotną rolę w nadchodzących wydarzeniach i stanie się dla Jamiego przyczynkiem do wielu moralnych rozterek.

outlander sezon 7 Joey Phillips i Izzy Meikle-Small-min.jpg

Do nowych członków obsady należą też: Izzy Meikle-Small („Królewna Śnieżka i Łowca”) i Joey Phillips („Billy Elliot”) grający rodzeństwo, odpowiednio: Rachel Hunter i dr. Denzella Huntera

Czytelnicy pierwowzoru od Diany Gabaldon będą doskonale znali rodzeństwo Hunterów. Bohaterowie wiodą spokojne życie do momentu, gdy w ich progu pojawiają się Ian (John Bell) z rannym Williamem Ransomem (Charles Vandervaart). Denzell szkolił się na lekarza w Bostonie i Londynie. Jego zamiłowanie do wolności sprawia, że przygotowuje się do wstąpienia do armii rewolucjonistów jako chirurg. Jego siostra to skromna kobieta, która wzbudza podziw zarówno Williama, jak i Iana.

Co wydarzy się w 7. sezonie serialu „Outlander”? Będzie widowiskowo jak nigdy

outlander sezon 7 Caitriona Balfe.jpg

Jak doskonale pamiętacie, szósty sezon zostawił nas w wyjątkowo nieciekawym momencie. Claire trafiła do aresztu w Wilmington i ma stanąć przed sądem za zabójstwo Malvy, córki Toma Christie. Biorąc pod uwagę, to, że miejscowy szeryf nie sprzyja głównej bohaterce, a także to, co pokazały zwiastuny, mamy już pewność, że Claire zostanie uznana za winną i skazana na powieszenie – oczywiście o jej los nie musimy się martwić... prawda? Spokojnie, w siódmym sezonie na pewno nie zabraknie kilku tragicznych momentów, o czym wspominała w wywiadach sama Caitriona Balfe, ale o życie Claire możemy być mimo wszystko spokojni.

Tymczasem kilkaset kilometrów dalej Jamie właśnie został uratowany ze szponów członków Komitetu Bezpieczeństwa Richarda Browna przez Iana i jego indiańskich przyjaciół. Możemy zakładać, że jest już w drodze, by uratować Claire – szykuje się zatem powtórka z pierwszego sezonu, kiedy to Jamie ratował ukochaną z Fortu William. W siódmym sezonie powinniśmy także wrócić do sprawy morderstwa Malvy i dowiedzieć się w końcu, kto faktycznie zabił ciężarną nastolatkę. Głównym tłem dla wydarzeń z życia Claire i Jamiego będzie w nowym sezonie nadciągająca nieuchronnie rewolucja. Widzieliśmy w ostatnich odcinkach, że w całym kraju niechęć wobec brytyjskiego rządu staje się coraz większa i bohaterowie dosłownie siedzą na beczce pełnej prochu, która za chwilę eksploduje.

Akcja siódmej książki Diany Gabaldon rozgrywa się między 1776 a 1778 rokiem. Deklaracja Niepodległości została podpisana 4 lipca 1776 roku, a wojna trwała finalnie aż do 1783 roku. Wyjątkowa sytuacja, w jakiej znajduje się rodzina Fraserów, sprawi, że Jamie będzie musiał walczyć po stronie amerykanów, co postawi go po przeciwnej stronie barykady względem swojego przyjaciela, Lorda Williama i jego syna, który jak wiemy, jest tak naprawdę biologicznym synem Jamiego. Jeśli chodzi o Briannę i Rogera, to w ich życiu pojawi się drugie dziecko, będzie to córka. Narodziny nowego potomka sprawią, że bohaterowie ponownie będą stali przed dylematem dotyczącym tego, gdzie i przede wszystkim kiedy chcą wychować swoich potomków.

Znamy już tytuły pierwszych ośmiu epizodów siódmej serii:

 • Odcinek 1 – „A Life Well Lost”
 • Odcinek 2 – „The Happiest Place on Earth”
 • Odcinek 3 – „Death Be Not Proud”
 • Odcinek 4 – „A Most Uncomfortable Woman”
 • Odcinek 5 – „Singapore”
 • Odcinek 6 – „Where the Waters Meet”
 • Odcinek 7 – „A Practical Guide for Time Travelers”
 • Odcinek 8 – „Turning Points”

W oficjalny opisie sezonu od stacji STARZ czytamy: Po wstrząsających wydarzeniach z szóstego sezonu Jamie i Ian ruszają na ratunek Claire i muszą zdążyć, zanim ta zostanie osądzona oraz niesłusznie skazana za zabójstwo Malvy Christie. Ale ich misję komplikuje początek geopolitycznej burzy: wybuchła właśnie amerykańska rewolucja. W siódmym sezonie „Outlandera” Jamie, Claire i ich rodzina doświadczają gwałtownych wydarzeń związanych z narodzinami nowego narodu – armie ruszają na wojnę, a brytyjskie instytucje zaczynają przeżywać prawdziwy kryzys w obliczu zbrojnej rebelii. Ziemia, którą Fraserowie nazywają domem, zmienia się nie do poznania – a oni, aby uchronić to, co udało im się do tej pory zbudować, muszą zmienić się wraz z nią. Fraserowie muszą stawić czoła niebezpieczeństwom wojny o niepodległość i nauczyć się, że czasami, aby bronić tego, co kochasz, musisz to porzucić. Konflikt wciąga ich w sam środek walki o niepodległość, a Jamie, Claire, Brianna i Roger stają przed niemożliwymi decyzjami, które mogą rozerwać ich rodzinę.

Mówiąc krótko: będzie się działo!

 

zdj. STARZ