Za takim „Fargo” tęskniliśmy! Piąty sezon kryminalnej antologii zbiera świetne recenzje

Wygląda na to, że możemy być już spokojni o powodzenie kolejnej wyprawy do mroźnej Minnesoty kierowanej przez showrunnera Noaha Hawleya. Powracający po trzech latach serial kryminalny „Fargo”, zainspirowany kultowym filmem braci Coen, zbiera znakomite recenzje. Największe pochwały skierowano w stronę występującej w głównej roli Juno Temple.

Serial „Fargo” znowu zachwyca. Mamy opinie o piątym sezonie

Akcja piątego sezonu „Fargo” rozgrywa się w 2019 roku. Tym razem czarna komedia koncentruje się na losach Roya Tillmana (w tej roli Jon Hamm), szeryfa z Północnej Dakoty. Bohater trafi na trop Dorothy „Dot” Lyon (Juno Temple), pozornie zwyczajnej gospodyni domowej, która uciekła przed wymiarem sprawiedliwości w Minnesocie i Dakocie. Chociaż syn Roya, Gator (Joe Keery), pragnie pójść w ślady ojca, młody nigdy nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom ojca, co zmusza szeryfa do wsparcia ze strony włóczęgi znanego jako Ole Munch (Sam Spruell).

„Fargo” wraca do podstaw. „To jedna z najlepszych serii tego roku”

Obok wielkiego uznania dla pierwszoplanowych kreacji, w recenzjach zwrócono uwagę na uproszczoną konstrukcję nowej odsłony „Fargo”. W miejscu zawiłej intrygi gangsterskiej ostatniej serii, piąty sezon ma układać łatwiejszą w odbiorze fabułę, która rozpoczyna się od zbrodni i podąża śladem nieprzewidzianych konsekwencji. Choć w tekstach znalazły się stwierdzenia, że nowe „Fargo” i tak nie jest w stanie wznieść się na wyżyny znane z sezonu drugiego, odcinki zaplanowane na ten miesiąc stanowią mocny powrót do formy. W recenzjach napisano też o niezwykle barwnych postaciach (zwłaszcza Dot, fenomenalnie zagranej przez Juno Temple), przewrotnych i absurdalnnych zwrotach akcji i – co ciekawe – zaskakująco rozbudowanych scenach akcji.

„Powrót do bezpośredniej historii kryminalnej z dziwacznymi postaciami. Sezon czwarty zrobił sie zbyt skomplikowany w próbach opowiedzenia gangsterskiej sagi rodzinnej. Sezon piąty to klasyczne Fargo” – napisał o serialu Fred Topel, redaktor United Press International. Z kolei na łamach Consequence pisano, że „Fargo niechętnie zdradza swoje tajemnice – zamiast tego woli, by część elementów trzymała się obszaru magicznego realizmu. A jednak, tam gdzie trzeba, serial dobrze wie, jak sprowadzić nas z powrotem na Ziemię: tam, gdzie mieszają się czerń, biel i wszystkie odcienie szarości człowieczeństwa”. „Podobnie jak w przypadku poprzednich sezonów Fargo, tak i ten jest jedną z najlepszych serii tego roku. Rozbawi Was, w tym samym stopniu co przytrzyma Was na samym skraju siedzenia” – podsumował z kolei Alex Maidy, redaktor JoBlo

Choć na chwilę pisania tego tekstu uwzględniono tylko sześć publikacji, piąty sezon „Fargo” może pochwalić się idealnym wynikiem 100% pozytywnych opinii w serwisie Rotten Tomatoes. Punktowa nota serialu Noaha Hawleya wyniosła natomiast 8,20 w dziesięciostopniowej skali.

Fargo seon 5 opinie o sierlau recenzje

„Fargo” sezon 5. – obsada i data premiery serialu

Obok Jona Hamma, Juno Temple, Joego Keery'ego i Sam Spruell w obsadzie nowego sezonu „Fargo” pojawią się również David Rysdahl („Dziewięć dni”), Jennifer Jason Leigh („Nienawistna ósemka”), Dave Foley („Ścigany inaczej”), Lamorne Morris („Jess i chłopaki”) i Richa Moorjani („Jeszcze nigdy...”). 

Debiut piątej odsłony „Fargo” w Stanach Zjednoczonych został potwierdzony na 21 listopada. Na ten moment nie potwierdzono jeszcze polskiej daty premiery, aczkolwiek możemy założyć, że serial pojawi się w polskim streamingu niedługo po debiucie w USA. Nowe odcinki trafią najpewniej do polskiej oferty za pośrednictwem jednej z platform HBO Max, Disney+ lub Prime Video.

Zdj. FX