Zaginione opowiadania Terry’ego Pratchetta doczekają się publikacji. Co wiemy o nowym zbiorze?

Fundacja chroniąca prawa autorskie Terry'ego Prachetta zapowiedziała wydanie nowego zbioru opowiadań kultowego pisarza. W tomie zatytułowanym „A Stroke of the Pen: The Lost Stories” znajdą się wczesne teksty twórcy „Świata Dysku”. Poznajcie szczegóły.

Terry Pratchett zmarł w 2015 roku, pozostawiwszy w testamencie wyraźne życzenie, by po jego śmierci wszelkie jego niedokończone prace zostały zniszczone. Wykonując ostatnią wolę słynnego pisarza dziedzice pozbyli się około dziesięciu nieukończonych powieści Pratchetta. W zapowiedzianej jeszcze na ten rok kolekcji „The Lost Stories” nie znajdą się zatem żadne nowe teksty Pratchetta, a krótkie historie napisane do lokalnych gazet w latach 70. i 80. – część pod pseudonimem Patricka Kearnsa. „Te historie nie były wcześniej, aż dotąd, przypisywane Pratchettowi. Gdyby nie grupa oddanych fanów istnieje duża szansa, że nigdy byśmy ich nie odnaleźli” – czytamy na oficjalnej stronie pisarza

Jedna z dłuższych historii, The Quest for the Keys, przez lata wisiała oprawiona na ścianie Chrisa Lawrence'a, fana Pratchetta. Gdy poinformował fundację Pratchett Estate o istnieniu tekstu, odkrycia reszty historii podjęli się fani pisarza, Pat i Jan Harkin. Wspólnie przejrzeli gazety z kilku dekad i odnaleźli ten zaginiony skarb”. 

Choć żadna z „nowych” historii nie została osadzona w słynnym Świecie Dysku, wiele z tekstów wskazuje na kiełkujący powoli styl Pratchetta, talent do błyskotliwej satyry i fantastyczną wyobraźnię pisarza. „Czytelnicy mogą oczekiwać spotkania z jaskiniowcami, gnomami, magami i upiorami oraz historii poświęconych turystyce, nawiedzonej siedzibie Rady i przybyszom z innej planety”

„To cud, że odkopaliśmy te historie. Reprezentują najpewniej ostatni nowy materiał, jaki kiedykolwiek otrzymamy od Pratchetta. Choć Terry zawsze skupiał się na swoich następnych pracach i utrzymywał, że nieopublikowane prace nigdy nie powinny ujrzeć światła dnia, zawsze zerkał z niechętnym podziwem na teksty, które stworzył za młodu. Myślę, że bardzo kusiłaby go perspektywa ujrzenia tych opowieści zebranych w ramach jednego tomu. Pochodzą z początków jego kariery, zanim stał się Terrym Pratchettem, którego znamy i kochamy. Są jednak niemniej inspirujące i oferują czytelnikom wgląd w to, jak rozwijał się jego kreatywny geniusz” – opisał nadchodzący zbiór Rob Wilkins, dawny asystent Pratchetta, obecnie odgrywający kluczową rolę w zarządzaniu jego literacką spuścizną. 

Anglojęzyczne wydanie „A Stroke of the Pen: The Lost Stories” trafi do czytelników dokładnie 5 października tego roku. Na chwilę obecną nie wiemy, czy i kiedy zbiór trafi do polskich czytelników.

Terry-Pratchett-nowe-opowiadania.jpg

źródło: terrypratchett.com / zdj. Random House / terrypratchett.com